سلطانی فر در نشست شورای اداری استان یزد:

ارسال پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد به یونسکو تا 2 هفته آینده

31 دسامبر 2015 - 20:00 dsfr.ir/rl6hp

ارسال پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد به یونسکو تا 2 هفته آینده
میراث آریا
سخنرانی سلطانی فر در نشست شورای اداری استان یزد

پرونده ثبت بافت تاریخی یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو با پیگیری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ظرف 2 هفته آینده به این سازمان ارسال می شود و در نوبت ثبت قرار می گیرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز پنجشنبه در نشست شورای اداری استان یزد که با حضور استاندار و مسئولان این استان و محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد با اعلام این موضوع افزود: پیش بینی می شود که برای سال 2017 بافت تاریخی شهر یزد در فهرست یونسکو ثبت شود، اگرچه فرایند بررسی پرونده ها در یونسکو بین 1 تا 3 سال به طول می انجامد.

سلطانی فر افزود: میانگین رشد گردشگر در جهان 4.6 درصد است اما در دو سال گذشته شاهد رشد 12 درصدی جذب گردشگر در ایران بوده ایم.

وی از تدوین بسته پیشنهادی گردشگری دوران پساتحریم خبر داد و اظهار کرد: 900 طرح گردشگری با 30 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی و 45 درصد پیشرفت فیزیکی در کشور در حال اجراست. وی اضافه کرد: امیدواریم فعالیت ها به گونه ای باشد که گردشگری موتور محرکه اقتصاد کشور و خروج آن از رکود شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: یکی فعالیت های این سازمان در حوزه گردشگری رصد اظهارنظرها و مصاحبه های گردشگران ورودی به ایران پس از بازگشت به کشورشان برای بررسی میزان رضایت مندی و تاثیرپذیری آنان از فرهنگ ایران است. بر این اساس بیش از 98 درصد این گردشگران ایران را کشوری توسعه یافته با مردمی بافرهنگ و میهمان نواز عنوان و اعلام کرده اند که ذهنیت غلطی که رسانه های غربی از ایران ساخته اند در آنان فرو ریخته است.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین ساز و کارهای ترویج فرهنگ و پیام انقلاب، توسعه گردشگری و جذب گردشگر خارجی است که باید به طور ویژه مدنظر قرار گیرد.

سلطانی فر با اشاره به دیدار خود با چهار وزیر گردشگری کشورهای اروپایی در دو ماه گذشته خاطرنشان کرد: همه آنان برای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف گردشگری اعلام آمادگی کرده اند.

بر اساس این گزارش محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی در نشست شورای اداری استان یزد ضمن تشریح روند تهیه پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد گفت: زمانی که کار تهیه این پرونده را آغاز کردیم قنات های یزد وضع مناسبی نداشتند و عمدتا بوی فاضلاب از آن ها به مشام می رسید ولی در جریان تهیه این پرونده زیرساخت ها مورد آماده سازی و احیاء قرار گرفتند که این موضوع در زمان بازدید کارشناسان خارجی مورد توجه و تحسین قرار گرفت.

در این نشست میرمحمدی استاندار یزد با ارائه لوح تقدیر و تابلوی نفیس از زحمات معاون میراث فرهنگی کشور برای پیگیری این موضوع و تهیه پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد قدردانی کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
19 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1