معصومه ابتکار:

جرائم محیط زیستی چهارمین جرم در کشور

17 نوامبر 2015 - 15:50 dsfr.ir/u76ho

جرائم محیط  زیستی چهارمین جرم در کشور
عصر هامون
کشته شدن پلنگ در سیستان و بلوچستان

طبق گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، جرایم زیست محیطی یکی از نمونه های اصلی جرم در کشور است.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط  زیست، در جمع قضات و نمایندگان قضائی استان فارس در شیراز بیان کرد: جرایم زیست محیطی یکی از نمونه های اصلی جرم در کشور است که با همکاری دستگاه قضائی در سال های اخیر تا حدود زیادی کنترل شده اما همچنان به عنوان چهارمین جرم در کشور وجود دارد.

معصومه ابتکار افزود: در عرصه های جهانی نیز جرایم زیست محیطی بعد از قاچاق انسان، قاچاق اسلحه و قاچاق اشیای قیمتی چهارمین مورد از جرایم محسوب می شود.

ابتکار اظهار کرد: قاچاق پرندگان شکاری، قاچاق چوب، ایجاد کوره های تولید زغال و برداشت غیرقانونی از جنگل ها مهم ترین جرایم زیست محیطی در کشور است که لازم است قوه  قضائیه در این زمینه با تدابیر و همکاری بیشتر، زمینه کنترل این جرایم را فراهم کند.

وی همچنین گفت: با تلاش ها و پیگیری های دولت تدبیر و امید، سازمان حفاظت محیط زیست بر آن است تا عرصه های حفاظتی را در کشور از ١١ درصد به ١٦ درصد افزایش دهد.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: آزادسازی اراضی تصرف شده از ید متصرفان یکی دیگر از مواردی است که در سال های اخیر به شدت پیگیری شده و ما در استان های مازندران، تهران و هرمزگان نمونه های قابل توجهی از زمین خواری و دریاخواری را مهار کرده ایم.

وی بیان کرد: سازمان محیط  زیست بعد از فرمایش رهبر معظم انقلاب در اسفند سال ٩٣، در حوزه جرم انگاری به یکی از سازمان های مقتدر که تعامل مناسبی با دستگاه قضائی برای کاهش جرایم دارد، تبدیل شده و نگاه مترقیانه و دین مدارانه رهبر معظم انقلاب، راهگشای بسیاری از مسائل و مشکلات ما در عرصه محیط  زیست است.

ابتکار ادامه داد: از قوه مقننه تقاضا داریم لوایح چهارگانه زیست محیطی شامل لایحه هوای پاک، خاک سالم، حفاظت از تالاب ها و ارزیابی های زیست محیطی را قبل از پایان دوره جاری مجلس به تصویب برسانند.

رئیس سازمان حفاظت محیط  زیست کشور در بخش دیگری از سفر خود به استان فارس در جمع کارکنان و خانواده های شهدای محیط  زیست فارس در شیراز گفت: در مقطعی از زمان، دو روز هوای پاک و روز محیط  زیست را از تقویم ما حذف کردند که این کار جای تأمل و تأسف دارد و ما در حال پیگیری هستیم تا مجددا این دو روز حذف شده در تقویم گنجانده شوند. پیش تر روز هوای پاک ٢٩ دی و روز محیط  زیست که مناسبتی جهانی است، مصادف با ١٥ خرداد بود.

ابتکار ادامه داد: بسیاری از کارمندان دولت و از جمله کارکنان سازمان حفاظت محیط  زیست مسائل معیشتی دارند و در شرایط جدید تلاش خود را به حل مسائل معیشتی کارکنان این سازمان معطوف کرده ایم. رئیس سازمان حفاظت محیط  زیست کشور گفت: امتیازات و مزایایی برای محیط بانان کشور در نظر گرفته شده که ١٧ استان کشور این امتیازات را پرداخت کرده اند و استان فارس با تلاش مسئولان استانی در حال پرداخت این امتیازات است. گفتنی است برای حفاظت از محیط  زیست، ٢٢ نفر از کارکنان سازمان حفاظت محیط  زیست در استان فارس شهید شده اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه شرق » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1