مدارس طبیعت، معجزه ای برای نسل آینده

18 فوریه 2017 - 18:00 dsfr.ir/6t1kz

مدارس طبیعت، معجزه ای برای نسل آینده
زیست بوم
کودکان در مدرسه ی طبیعت

افتتاح مدارس #طبیعت اتفاق بسیار مبارکی است، چراکه نسلی که در مدرسه ی طبیعت رشد کند مخرب محیط زیست نخواهد بود.

مدارس طبیعت در فروردین 93 توسط دکتر وهاب زاده شروع به کار کردند و تا به امروز در سرتاسر ایران در 42 مدرسه به فعالیت خود ادامه دادند. این مدارس در زمین هایی با مساحت های بزرگ توسط سازمان محیط زیست در اختیار کنشگران و فعالان محیط زیست قرار می گیرد و این افراد در تلاش اند که نسل جدیدی از کودکان محیط زیستی را تربیت و به جامعه ارائه دهند.

در این فضا کودکان توسط تسهیلگران آموزش هایی از قبیل آشنایی با حیات وحش، کاشت درخت، دوستی با طبیعت، ساده زیستی و شناخت محیط زیست را می بینند. خانواده ها هم همزمان در مدارس حضور دارند و کلاس های آموزشی توسط مشاورین خانواده برای آنها برگزار می شود.

آرش کرمانشاهی مسئول مدرسه ی طبیعت داربانان آتی در مصاحبه با زیست بوم گفت: این مدرسه در شهریور 95 فعالیت خود را به طور آزمایشی شروع کرد و در 11 آبان مجوزش را از سازمان محیط زیست دریافت کرد. بچه ها در این مدرسه در سه فصل تابستان، پاییز و زمستان حضور داشتند اتفاقات جالبی را تجربه کردند.

وی افزود: اصلی ترین مشکل مدارس طبیعت در حال حاضر عدم اعتماد پدر و مادران به این مدارس است در حالی که فلسفه ی کار ما زمانی اتفاق می افتد که بچه ها را در طبیعت آزاد بگذاریم تا خودشان تجربه کنند و آن چیزهایی که باید یاد بگیرند.

وی تصریح کرد: معتقدم افتتاح مدارس طبیعت توسط دکتر وهاب زاده اتفاق بسیار مبارکی است زیرا این کار، کار پایه ای است و وقتی نسلی را از پایه درست کنیم در آینده مشکلات کمتری خواهد داشت، نسلی که در مدرسه ی طبیعت رشد کند مخرب محیط زیست نخواهد بود.

کرمانشاهی با اشاره به اینکه کودکان در این مدارس بیمه می شوند افزود: پدر مادر ها می توانند همراه بچه ها با فاصله در مدرسه حضور داشته باشند، باید بچه را آزاد بگذارند چرا که سن 3 تا 12 سال دوره ی کشف برای کودکان است. همانطور که مشاهده می کنید بچه ها امروز در این مدرسه پخت نان، شیوه ی غذا دادن به حیوانات و نحوه ی تعامل با آنها را آموزش دیدند.

وی گفت: ما حتی از تسهیلگران هم خواستیم جز در موارد ضروری به بچه ها نزدیک نشوند تا کاملا خودشان را در طبیعت غرق کنند.

کرمانشاهی در پایان ضمن تشکر از حضور خانواده هایی که با وجود بارش برف و سختی مسیر کودکان را به مدرسه آورده بودند گفت: بی شک خانواده ها تاثیر حضور کودکان شان را در مدرسه خواهند دید. خانواده هایی که از ابتدای شروع به کار ما همواره در جمع ما بودند بعد از گذشت سه فصل طبیعت از رفتار کودک شان با طبیعت و مستقل شدن فرزندشان در خانه بسیار خرسند هستند.

وی از خانواده ها خواست برای یکبار به صورت امتحانی در این مدارس ثبت نام کنند تا بازخورد مثبت آن را در کودکانشان به وضوح حس کنند.

1