15 اکتبر 2019 - 21:58

بی توجهی به دستور میراث فرهنگی در شاهدژ اصفهان

14 فوریه 2017 - 13:30 dsfr.ir/5c3zp

بی توجهی به دستور میراث فرهنگی در شاهدژ اصفهان
پاکوب
ایستگاه سوم تله کابین در حریم قلعه باستانی شاهدژ

شرکت توسعه مجتمع های سیاحتی، فرهنگی و ورزشی کماکان در حال فعالیت ایجاد تله کابین در کوه #صفه اصفهان است.

فعالیت های تخریبی به بهانه گردشگری در کوه صفه اصفهان ادامه دارد و براساس آخرین گزارش های رسیده، شرکت توسعه مجتمع های سیاحتی، فرهنگی و ورزشی بدون توجه به اخطار اخیر پژوهشگاه میراث فرهنگی مبنی بر توقف ساخت و ساز و صیانت از شاهدژ تاریخی و ثبت ملی شده صفه اصفهان در حال تداوم فعالیت ایجاد تله کابین است.

همین دیروز فعالان میراث فرهنگی اصفهان از جمله احسان رعنایی در تماس با روزنامه همشهری خبر دادند که فعالیت های عمرانی به رغم مخالفت شهردار اصفهان و سازمان میراث فرهنگی در کوه صفه شهر اصفهان برای ایجاد تله کابین ادامه دارد و هیچ اقدامی برای جمع آوری پایه های تله کابین از محوطه شاهدژ صفه اصفهان انجام نشده است.

وضعیت کوه صفه اصفهان زمانی بحرانی شد که ظاهرا شرکت توسعه فضاهای سیاحتی، فرهنگی و ورزشی اصفهان تصمیم به ایجاد تله کابین در کوه صفه گرفت و ستون های شاهدژ ثبت ملی شده بر فراز این کوه تخریب و جای آن پایه تله کابین تعبیه شد. با رسانه ای شدن این خبر 1200 شهروند دوستدار میراث فرهنگی و محیط زیست اصفهان در نامه ای به رئیس سازمان میراث فرهنگی نسبت به تخریب کوه صفه هشدار دادند و از او خواستند به طور جدی به ماجرای صفه ورود کند.

فعالیت های عمرانی در کوه صفه اصفهان برای ساخت تله کابین و در محوطه شاهدژ اصفهان در حالی جریان داشت که گروهی از باستان شناس ها به سرپرستی دکتر سعیدی مشغول انجام کاوش های باستان شناسی بودند. احداث تله کابین برای شرکت مجری چنان اهمیت داشت که آنها حتی جلوی کار باستان شناس ها را نیز گرفتند تا موضوع با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مطرح شد و حمیده چوبک، رئیس پژوهشکده باستان شناسی این پژوهشگاه به همشهری گفت: دخل و تصرف های بسیار زیادی در این کوه صورت گرفته، برای نمونه، اقدام به نصب دکل های برق و تله کابین کرده و محوطه وسیعی را درختکاری کرده اند. او تأکید کرد: اداره میراث فرهنگی اصفهان تاحدودی اقدام به کنترل دست اندازی ها به کوه صفه کرده است؛ اگرچه هنوز نمی دانیم این سخن تا چه اندازه با وضعیت کنونی در کوه صفه اصفهان مغایرت دارد. چوبک با تأکید بر حذف تمامی دست اندازی ها به کوه صفه اصفهان گفت: پایه های تله کابین و تاسیسات برق و دکل های نصب شده بر این کوه باید برچیده شوند.

شاهدژ صفه از مهم ترین قلعه های ساسانی است که در دوره اسلامی و اسماعیلیه کاربری داشت اما در دوره اسماعیلیه با حمله سلجوقیان برای از بین بردن نشانه های اسماعیلیه تخریب شد. حسن صباح نیز مدتی در صفه آموزش دید و اکنون این محوطه نیازمند حفاظت و مرمت فوری است.

فعالیت عمرانی در شاهدژ صفه تاریخی اصفهان 2 سال پیش با هدف ایجاد تله کابین بر فراز کوه صفه آغاز شد. همان زمان نیز پژوهشکده باستان شناسی به دلیل تهدید و تخریب این محوطه از ادامه کار جلوگیری کرد اما مجریان احداث تله کابین به تمامی مکاتبات و هشدارهای مقامات مسئول در سازمان میراث فرهنگی بی توجهی کردند.

تصاویر رسیده به روزنامه همشهری نیز مشخص کرده است تا امروز به رغم تأکید سازمان میراث فرهنگی بر پاکسازی صفه اصفهان از دکل ها و پایه های تله کابین، شرکت مجری که مجوز تخریب کوه صفه را از شهردار سابق اصفهان گرفته بود اقدام به ادامه فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز در صفه کرده است. همچنین در این تصاویر مشخص است که این شرکت بی توجه به درخواست سازمان میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان شناسی هیچ یک از دکل های برق و پایه های تله کابین را از این مجموعه ثبت ملی شده جمع آوری نکرده است. کوه صفه اصفهان در سال 1384در فهرست آثار ملی ثبت شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1