16 اکتبر 2019 - 04:08

موتور گردشگری ایران خاموش شدنی نیست

24 ژانویه 2017 - 14:30 dsfr.ir/t45t7

موتور گردشگری ایران خاموش شدنی نیست
میثم رودکی - دنیای سفر
درشکه های گردشگری در میدان نقش جهان اصفهان

یک کمپانی پیشگام در عرصه تحلیل بازار #گردشگری #جهان در گزارشی به افزایش محبوبیت #ایران به عنوان یک مقصد گردشگری پرداخته است.

کمپانی معتبر "Forward Keys" در گزارشی درباره رشد صنعت گردشگری در ایران آورده است: برای گردشگرانی که از طریق هواپیما به سفر می روند، ایران در حال اثبات خود به عنوان یک مقصد محبوب است و تعداد رو به افزایش گردشگران از سراسر جهان را تجربه می کند. مجموع تعداد گردشگران بین المللیِ ایران در سال گذشته میلادی 18.3 درصد رشد داشته، این در حالیست که این رقم در سال 2012 تک رقمی (2.7 درصد) بوده و در سال 2015 (12.7 درصد) و در سال 2014 (24.8 درصد) بوده است.

همچنین تعداد صندلی های خطوط هوایی خارجی برای گردشگران به مقصد ایران نیز در سال های 2014، 2015 و 2016 به ترتیب 10.5 درصد، 18.3 درصد و 17.3 درصد افزایش یافته است.

نتایج این بررسی در حالی اخیرا منتشر شده که به زودی در 7 و 8 فوریه (19 و 20 بهمن) کنفرانس بین المللی سرمایه گذاری در هتل و گردشگری ایران (IHTIC) برای اولین بار در تهران برگزار خواهد شد که با حضور سرمایه گذاران بین المللی و متخصصان صنعت هتلداری و گردشگری در ایران همراه خواهد بود.

کمپانی "فورواردکیز" که الگوهای مسافرتی آینده را با نظارت و تحلیل روزانه 16 میلیون رزرو هواپیما در سراسر جهان پیش بینی می کند، همچنین در گزارش خود از رشد ماهانه گردشگری بین المللی ایران در سال 2016 (به استثنای ژوئن که مصادف با ماه رمضان بود) خبر داده و متوسط رشد گردشگری ایران 17.3 درصد اعلام شده است.

در سال 2016 بیشترین رشد حضور گردشگران خارجی در ایران در ماه فوریه (بهمن و اسفند) با 28.2 درصد و پس از آن ماه های آوریل (فروردین/اوایل اردیبهشت) و اوت (مرداد/اوایل شهریور) رقم خورده و کمترین آن نیز با منفی 7.5 درصد در ماه ژوئن (خرداد و تیر) به ثبت رسیده که البته این امر به سبب همزمانی با ماه رمضان در ایران است.

در این گزارش آمده است: مهم ترین منابع تامین گردشگر خارجی در ایران از آمریکای شمالی، اروپا و خاورمیانه هستند که در مجموع 83.7 درصد از مجموع گردشگران ورودی به ایران در سال 2016 را به خود اختصاص دادند.

آلمانی ها که 14.3 درصد از سهم گردشگران خارجی ایران را در اختیار دارند در سال گذشته 8.3 درصد بیشتر به ایران سفر کردند و گردشگران آمریکایی نیز که 10.7 درصد از بازار گردشگری خارجی ایران را تامین می کنند، در سال گذشته رشد 9.3 درصد را در سفر به ایران به ثبت رساندند؛ اما بیشترین رشد مربوط به کشورهای پاکستان، فرانسه و ایتالیا است که در سال گذشته به ترتیب رشد 62.5 درصد، 57.5 درصد و 36.1 درصد را در اعزام گردشگر خارجی به ایران داشته اند.

میزان رشد و سهم کشورهای صادرکننده گردشگر به ایران

گردشگران بحرین، کانادا و بریتانیا نیز که هر کدام سهم قابل ملاحظه ای در بازار گردشگری ایران دارند همگی رشد مثبتی در سفر و بازدید از ایران داشته اند.

غیر از چین و پاکستان، تمامی 12 منبع اصلی تامین گردشگر خارجیِ ایران در مناطق آمریکای شمالی، اروپا و خاورمیانه قرار دارند و منطقه غرب اروپا با 23 درصد بیشترین سهم را در بازار گردشگری ایران دارد و پس از آن آمریکای شمالی (19.3 درصد)، خاورمیانه (17.2 درصد)، شمال اروپا (14.8 درصد)، جنوب اروپا (9.3 درصد) و سایر مناطق (16.3 درصد) از سهم گردشگری ایران را به خود اختصاص می دهند.

یافته های کمپانی "فوروارد کیز" (Forward keys) همچنین حاکی از آن است که 40 درصد گردشگران چینی که به ایران سفر کردند، هدف شان تجاری بوده است.

همچنین تحلیل و بررسی رزرو مسافران خارجی به مقصد ایران در آغاز سال جدید میلادی پیش بینی کرده است، شمار گردشگران بین المللی در ایران در نیمه نخست 2017 به طور متوسط 14.7 درصد رشد خواهد داشت.

میزان سفرهای خارجی در سال 2017 به ایران تحت تاثیر مثبت افزایش ارتباط خطوط هوایی ایران و چند ایرلاین خارجی است. در این میان، ایتالیا با رشد 125 درصدی پرواز به ایران، بیشترین رشد را در سال 2017 خواهد داشت که این امر به علت سه برابر شدن ظرفیت خطوط هوایی برای جابجایی مسافران میان ایران و ایتالیا نسبت به سال گذشته است.

خطوط هوایی KLM هلند نیز از اکتبر 2016 با اضافه کردن یک پرواز، مسافران بیشتری را از آمستردام به تهران منتقل می کند، همچنین گردشگران بلژیکی بیشتری از طریق فرودگاه آمستردام برای سفر به ایران اقدام می کنند. این در حالی است که گردشگران سوئیسی برای سفر به ایران از فرودگاه وین استفاده می کنند که تعداد صندلی ها پروازهای خود به ایران را از ابتدای سال 2017 دو برابر کرده است.

«الیویر جَگر»، مدیرعامل کمپانی "فوروارد کیز" در این باره گفت: یافته های ما مُهر تاییدی بر این واقعیت است که تغییرات سیاسی در ایران موجب شده این کشور در دسترس تر از گذشته به عنوان مقصدی جذاب برای بازدید و همچنین کسب و کار تجاری باشد. تصویر ایران در سراسر جهان در حال تغییر است و جاذبه های گردشگری تاریخی و مذهبی متعدد و فوق العاده ی آن دوباره در کانون توجه قرار گرفته است. انتظار دارم شمار گردشگران در ایران تا جایی که ظرفیت فرودگاهی ایران توانایی داشته باشد افزایش یابد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1