23 ژوئن 2024 - 00:28

روندهای بازاریابی آنلاین گردشگری 2017

24 ژانویه 2017 - 11:00 dsfr.ir/oa5p6

روندهای بازاریابی آنلاین گردشگری 2017
secretosdemadrid.es
میدان بزرگ Plaza Mayor شهر مادرید در اسپانیا

کارشناسان جهانی #گردشگری #الکترونیک، هفت روندی را که در جریان #بازاریابی #آنلاین گردشگری موثرند، مورد بررسی قرار داده اند.

کارشناسان بر این باورند که سال 2017 می تواند یک شروع نوین برای بازاریابی آنلاین باشد. بازاریابی آنلاین در سال های اخیر به شدت سرعت گرفته و شتاب آن تا جایی رسیده است که بدون آن نمی توان سهم مناسبی در یک بازار رقابتی داشت. همین امر موجب شده است که بسیاری از فعالان حوزه های مختلف از جمله صنعت گردشگری نیز به دنبال استفاده بیشتر از پتانسیل های ایجاد شده از سوی این شبکه های ارتباطی نوین باشند. بر همین اساس انتظار می رود با گسترش روزافزون استفاده از اینترنت و تلفن های همراه هوشمند، نگرش های مبتنی بر تبلیغات و بازاریابی آنلاین گردشگری نیز همراستا با آنها رشد کند. کارشناسان جهانی گردشگری الکترونیک، هفت روندی را که در جریان بازاریابی آنلاین گردشگری موثرند، مورد بررسی قرار داده اند که در ادامه به آنها نگاهی خواهیم داشت.

ارسال پیام از طریق تلفن های همراه به عنوان ابزار تجربه مشتری

رشد سریع و استفاده مداوم و روزافزون از شبکه های تلفن همراه و اپلیکیشن هایی مانند اسنپ چت، واتس آپ، مسنجر یا اینستاگرام به عنوان فرصت هایی بزرگ برای بازاریابانی به شمار می روند که درصدد جذب جمعیت جوان تر و به ویژه نسل به دنیا آمده در هزاره جدید هستند. نسل جدیدی که در هزاره جدید به دنیا آمده است توانایی بیشتری نسبت به نسل های قبل در برقراری ارتباط با استفاده از ابزارهای تکنولوژیک دارد و به همین دلیل نیز بیش از سایر گروه ها هدف تبلیغات و بازاریابی آنلاین قرار خواهد گرفت. هم اکنون به وضوح روند قابل توجهی در مورد استفاده از هتل ها و خطوط هوایی با استفاده از بازاریابی آنلاین و اپلیکیشن های محبوب در جهان دیده می شود. برخی هتل ها میهمانان را تشویق می کنند تا با هتل از طریق نرم افزارهایی همچون واتس آپ تعامل پیدا کرده و از تخفیف هایی برخوردار شوند؛ درحالی که برخی شرکت های دیگر مستقیما با مشتریان خود سر و کار دارند. شرکت هوایی KLM نیز انگیزه های مشابهی برای مشتریان خود که کاربر مسنجر و اینستاگرام هستند، ایجاد کرده و برای آنها قدرت برقراری ارتباط مستقیم را فراهم آورده است و می توان انتظار داشت که برندهای سفر بیشتری این رویکرد را دنبال کنند.

واقعیت مجازی

مدتی است که فناوری واقعیت مجازی معرفی شده است و گمان می رود مدت زیادی طول نکشد که این فناوری جایگاه خود را مستحکم کند. احتمالاتی نیز وجود دارد که واقعیت مجازی بتواند در حال حاضر به جریان غالب و اصلی توریسم و برخی نهادهای فعال در گردشگری مانند هتل ها آسیب بزند. استفاده از این تکنولوژی می تواند بدون ذکر نام برند یک هتل، یک روز خاص یا رفتن به مقصد مورد نظر برای کاربرانی که قصد سفر دارند تسهیلاتی مجازی ایجاد کند. با این وجود، اکنون یک سوال مطرح می شود و آن این است که چگونه برندهای سفر می توانند از واقعیت مجازی برای کمک به ارتقای محصولات و خدمات خود یا برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه استفاده کنند؟

نمایش اتاق های هتل و موارد رفاهی و تفریحی آن؛ قابلیت امتحان کردن پیش از خریدن خدمات؛ بازدید مجازی برای برگزاری اجلاس ها، مراسم ازدواج، کنفرانس ها و موارد دیگر؛ کشف مقاصد یا مناطق جدید پیش از رزرو کردن یک محل (آژانس هایی در حال حاضر این کار را انجام می دهند)؛ افزایش انتظارات مسافر پیش از سفر از جمله ایده هایی هستند که در این زمینه به کار گرفته می شوند. به نظر بسیاری از کارشناسان، واقعیت مجازی به معنای آن نیست که می تواند جایگزین سفر واقعی شود، بلکه ممکن است مکمل آن باشد و بر ویژگی های اصلی و اساسی خدمات فروخته شده تاکید کند و بر برنامه ریزی و فرآیند تصمیم گیری افراد اثر بگذارد.

بازاریابی کانال همه کاره

اگرچه بازاریابی کانال همه کاره به خودی خود یک روند جدید محسوب نمی شود، اما می توان انتظار داشت که این پدیده به یک دغدغه اصلی و محوری برای اکثریت وسیعی از بازاریابان سفر تبدیل شود. این نوع بازاریابی اساسا در مورد همان چالشی است که با آن در جذب، درگیر کردن و تشخیص مشتریان مواجه هستیم و ممکن است با ما از طریق وسایل ارتباطی دیجیتال (مانند پست الکترونیکی، تارنما و رسانه های اجتماعی)، دستگاه های مختلف (رایانه، لپ تاپ، گوشی های هوشمند و تبلت) و سایر موارد دیگر (مانند تلفن، شخص به شخص و آژانس های مسافرتی) ارتباط داشته باشند. اخیرا گوگل این قابلیت را برای هدف یابی، بازاریابی مجدد و تشخیص کاربران معتبر در دستگاه های مختلف به وجود آورده است و می توان انتظار داشت انگیزه های مشابه بیشتری برای بازاریابی از طریق فیس بوک و پست الکترونیکی در سال های آینده ایجاد شود. چالش تشخیص کاربران در دستگاه های مختلف همچنان وجود دارد، اما برندهای سفر که در این راستا تلاش می کنند نیز بر پیگیری های خود در این زمینه خواهند افزود و مزایایی از این طریق به دست خواهند آورد.

سیطره فیس بوک و گوگل

ممکن است رسانه های اجتماعی، اپلیکیشن های تلفن همراه و سایر شبکه های ارتباطی در حال حاضر بسیار زیاد باشند اما حقیقت این است که فیس بوک بازیگر حقیقی و تاثیرگذار در این حوزه به شمار می رود. این شبکه اجتماعی که بیش از 1.8 میلیارد کاربر فعال دارد و بیش از یک میلیارد نفر از آنان روزانه فعال هستند، ارزشمندترین فضا را برای بازاریابی ارائه می کند. این شبکه اجتماعی یک بازیگر اصلی در این بخش محسوب می شود. این در حالی است که گوگل نیز از همیشه قدرتمندتر شده و با افزایش استفاده از آن در هر سال به منظور جست وجوی مقاصد سفر و سایر موارد، سلطه زیادی بر بازار شبکه های اجتماعی پیدا کرده است. در کنار این موارد اپلیکیشن های جدیدی مانند تریپس نیز به چشم می خورد که تحولی در خدمات مربوط به سفر ایجاد کرده و حتی از طریق این نوع نرم افزارها و اپلیکیشن ها توان جست وجوی پروازها، یافتن هتل ها و حتی رزرو کردن نیز فراهم شده است. به همین دلیل برندهای سفر با استفاده مداوم از چنین امکاناتی می توانند بازاریابی بیشتری برای محصولات و خدمات ارائه شده انجام دهند.

پایان توییتر

گفتن این مطلب که تب و تاب شبکه های اجتماعی در جهان تا حدودی کاهش یافته و به سطح بلوغ رسیده است، چندان دشوار نیست. لینکدین از سال 2003 به وجود آمد و به خوبی رشد یافت اما سال گذشته از سوی مایکروسافت خریداری شد. سوالات مشابهی نیز در مواردی مانند پینترست و حتی اسنپ چت از سال گذشته مطرح شده است. برخی دیگر نیز همانند میرکات و بلاب با سیطره فیس بوک لایو دوام نخواهند آورد. اما در مورد توییتر چه می توان گفت؟ می توان قاطعانه دید که بی میلی زیادی از سوی صاحبان صنعت سفر نسبت به توییتر وجود دارد، اگرچه این شبکه اجتماعی گسترش زیادی در مورد افراد مشهور داشته است و در حقیقت به نظر می رسد بیشتر شبیه به کانال ارتباطی رسمی افرادی همچون دونالد ترامپ شده و اثر کمتری نسبت به دو یا سه سال پیش در زمینه صنعت سفر دارد. پرسش اصلی این است: اگر شما با برندهای سفر مسافرت می کنید، چه زمانی آخرین بار از توییتر استفاده کردید؟ در مورد فیس بوک می توان گفت که حدود 75 درصد از یک نمونه مطالعاتی تایید می کردند که از فیس بوک در این مورد استفاده کرده اند اما این رقم برای توییتر کمتر از 10 درصد است. متاسفانه به نظر می رسد که پایان توییتر در این بخش فرا رسیده است.

پخش زنده

صرف نظر از فیس بوک و یوتیوب که کاربردهایی برای بازاریابی آنلاین دارند، امروزه راه های بسیار دیگری نیز وجود دارد که یک رویداد یا محصول را معرفی کرد. اینستاگرام با کمک ویژگی های جدیدی که در حال اضافه کردن است یکی از این موارد در سال 2017 میلادی خواهد بود. یک مورد دیگر که می تواند در این زمینه مفید باشد، پریسکوپ است که در بین شبکه های اجتماعی در برخی کشورها به محبوبیت قابل توجهی دست یافته است. اگرچه اکثر برندهای سفر کمی دیر از این موارد استفاده کرده اند، اما وبلاگ نویسان و برخی فعالان حوزه گردشگری به آنها توجه داشته اند و بیشتر نیز به آنها خواهند پرداخت.

هتل ها در برابر آژانس های مسافرتی آنلاین (OTAها)

یکی دیگر از روندهایی که به خصوص برای هتل ها جذاب بوده است، توانایی رزرو مستقیم آنها از سوی مشتریانشان عنوان می شود و آنها این کار را نسبت به اینکه آژانس های مسافرتی آنلاین هتل ها را رزرو کنند، بهتر می دانند؛ زیرا می توانند سود بیشتری به دست آورند. هتل های زنجیره ای بزرگی مانند هیلتون، اینترکنتیننتال و آکور همگی استراتژی هایی در مورد رسانه های جمعی و بازاریابی آنلاین تدوین کرده اند تا بتوانند بازار خود را بهبود دهند. آژانس های مسافرتی آنلاین، اخیرا تاکید بیشتری روی همکاری با هتل ها می کنند زیرا سودآوری آنان از این طریق است. به طور کلی، انتظار می رود در سال جاری میلادی هتل ها بیشتر تلاش خواهند کرد تا مسافران را به طور مستقیم جذب کنند. علاوه بر آنچه گفته شد، در روند بازاریابی آنلاین نمی توان منکر اهمیت شرکت هایی همچون Airbnb شد و به نظر می رسد چنین شرکت هایی روندی رو به رشد را بپیمایند؛ اگر چه هنوز هم معضلاتی همچون مالیات، امنیت و کیفیت در مورد آنها وجود دارد. از سوی دیگر، شایعاتی پیرامون ساخت یک موتور جست وجوی پرواز از سوی Airbnb وجود دارد که قطعا توانایی آن را بیش از پیش خواهد کرد. با تمام این موارد، باید دید که آیا سال 2017 می تواند سالی سرنوشت ساز برای Airbnb و امثال آن باشد؟ به زودی خواهیم فهمید.

1