مدیریت سبز؛ تعارف یا ضرورت؟

16 ژانویه 2017 - 15:20 dsfr.ir/3w763

مدیریت سبز؛ تعارف یا ضرورت؟
mrud.ir
ساختمان سبز؛ معماری پایدار

مدیریت #سبز، واژه ای است که بتازگی بسیار تکرار می شود و ناظر بر یک رویکرد مدرن است که بر یکپارچگی #اجتماعی، #اقتصادی و محیط زیستی تاکید دارد.

امروز تهران میزبان مدیران و کارشناسان برجسته ملی و بین المللی حوزه «مدیریت سبز» است که می تواند نوید بخش یک رویکرد معطوف به جامعه برای پاسداری از سرمایه های نسل حاضر و نسل های آتی کشور باشد.

مقوله ای که بیش از آن که نیازمند مدیران ارشد باشد، نیازمند شهروندان مسئول است. فرآیندی که هر ایرانی در هرجای کشور می تواند در آن مشارکت کند و حصول توفیق در آن راهی جز مشارکت اجتماعی هوشمندانه و باورمندی ندارد.

مدیریت سبز، از آن واژگانی است که بتازگی بسیار تکرار می شود و ناظر بر یک رویکرد مدرن است که بر یکپارچگی اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی تاکید دارد، و البته مثل بسیاری دیگر از حرف های خوب، بیشتر در حد همان حرف خوب متوقف می شود.

از منظر کارشناسی، راهبری مبتنی بر رویکردهای دوستدار محیط زیست و توسعه فرآیندها، یادگیری، هدایت، نوآوری و مشارکت پایدار اجتماعی از طریق مسئولیت پذیری، مفاهیم بنیادین مدیریت سبز قلمداد می شوند که در صورت برنامه ریزی صحیح و هدفمند، علاوه بر گسترش و تضمین سلامت عمومی، موجب کاهش هزینه ها، افزایش تولید و پایداری ثروت ملی نیز می شود.

انرژی، آب، صدا، هوا، تنوع زیستی، حمل و نقل، فضای سبز، پسماند، ایمنی، بهداشت و مقوله های بسیار دیگری به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه قرار می گیرند.

گرچه مشکلات زمان اجرا، می تواند هر فرآیندی را از یک رویکرد پویا به یک نقطه ایستا و از یک محرک به یک ترمز تبدیل کند و مدیریت سبز هم از این آفت درامان نیست، اما تجربه نشان داده است در تصمیمات کلان ملی، هر گاه جامعه هدف و مشارکت کنندگان اصلی احساس کنند از منافع آن بخصوص مزایای قابل حصول در کوتاه مدت برای خودشان یا بلند مدت برای فرزندانشان برخوردار می شوند، با اشتیاق بیشتری استقبال می کنند.

کوتاه سخن آن که، می شود انبوهی از آیین نامه ها و دستورالعمل های مستند و مستدل علمی در زمینه اهمیت و لزوم مدیریت سبز در ایران آماده و منتشر کرد، اما به نظر می رسد تا زمانی که نتوانیم مردم را به صورت ملموس با مزایا و منافعی که از آن خواهند بُرد آشنا کنیم، نمی توانیم به برداشتن گام های موثر امیدوار باشیم و مثل همان واژگان اتاق فکر و خرد جمعی و اقدامات راهبردی تنها از تکرار ترکیب «مدیریت سبز» سرخوش می شویم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1