15 اکتبر 2019 - 07:00

موانع قانونی سرمایه گذاری در بناهای تاریخی

1 ژانویه 2017 - 17:00 dsfr.ir/to6x1

موانع قانونی سرمایه گذاری در بناهای تاریخی
کانال تلگرام صندوق احیا
کاروانسرای سن سن کاشان

مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از بناهای #تاریخی از موانع قانونی بر سرراه #سرمایه گذاری در بناهای تاریخی انتقاد کرد.

انتقاد محمدرضا پوینده در جریان نخستین نشست بهره برداران و سرمایه گذاران بناهای تاریخی سراسر کشور مطرح شد. مدیرعامل صندوق احیا در این نشست با طرح این توقع که سرمایه گذار در این حوزه باید تکریم و موانع از پیش پای این قشر حذف شود، گفت: «متاسفانه در شرایطی که مقامات عالیه نظام تا این حد به مبحث گردشگری توجه دارند، بوروکراسی های اداری و موانع متعدد امکان بسیاری از تحرکات را سلب کرده است.»

وی افزود: «ظرفیتی که قانون گذار در صندوق احیا ایجادکرده، یک ظرفیت بزرگ و قابل توجه است که متاسفانه موانع مختلفی مانند آیین نامه ها، قوانین، تبصره ها و... این ظرفیت را از کار انداخته اند و نمی گذارند کار جلو برود.»

این مقام مسوول با تاکید بر اینکه باید جایگاه سرمایه گذاران بناهای تاریخی به رسمیت شناخته شود، خاطرنشان کرد: «ما در کمیسیون اقتصادی دولت برای حذف ضمانتنامه های ده درصدی جلساتی برگزار کردیم و به نتایجی هم رسیدیم که همچنان در حال پیگیری است.» پوینده ابراز امیدواری کرد که این دست تلاش ها در آینده منجر به تسهیل شرایط سرمایه گذاری در بناهای تاریخی و آسان شدن کار بهره برداران این حوزه شود.

وی همچنین از توافق با معاونت سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی برای پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی به سرمایه گذاران بناهای تاریخی خبر داد و خواستار جدی گرفتن استانداردهای لازم در خدمات ارائه شده در بناهای تاریخی شد. مدیرعامل صندوق احیا در این باره تصریح کرد: «افزایش کیفیت خدمات و رضایتمندی گردشگران و بازدیدکنندگان از این بناها یکی از فاکتورهای مهم برای تضمین فعالیت در این عرصه است.»

پیشنهاد تشکیل اتاق فکر سرمایه گذاران احیا

در ادامه نشست، عضو هیات مدیره صندوق احیا نیز پیشنهاد داد اتاق فکر سرمایه گذاران و بهره برداران بناهای تاریخی در قالب هایی چون اتحادیه، کانون یا شرکت سرمایه گذاری شکل بگیرد تا بتواند در اموری همچون تهیه نقشه راه، دسترسی به راه های نوین تامین مالی، بازاریابی بین المللی، تدوین دوره های مدیریتی این صنعت و حل مشکلات صنفی به عنوان مجموعه ای غیردولتی ایفای نقش کند.

نصرت الله تاجیک برای اجرایی کردن این پیشنهاد نیز خواستار تشکیل یک کمیته پیگیری شد. این پیشنهاد البته مورد تاکید عضو شورای فنی صندوق احیا نیز قرار گرفت. محسن امامی با اشاره به لزوم ایجاد یک مجموعه منسجم غیردولتی برای بهره برداران بناهای تاریخی، این کار را زمینه ساز تبادل ایده ها و تجارب، همچنین بهبود شرایط کسب وکار و افزایش استاندارد عملیات احیا و خدمات رسانی در بناهای تاریخی دانست.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روابط عمومی صندوق احیاء » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1