15 اکتبر 2019 - 11:17

شعار ایکوم برای سال آینده میلادی چیست؟

3 دسامبر 2016 - 14:00 dsfr.ir/y40q1

شعار ایکوم برای سال آینده میلادی چیست؟
Aggeliki Koronaiou
موزه ملی باستان شناسی در آتن

ایکوم (شورای بین المللی موزه ها) با شعار «موزه ها و روایت های تاریخی بحث برآنگیز: روایت ناگفتنی ها در موزه ها» به استقبال سال جدید میلادی می رود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بزرگداشت روز جهانی موزه ها از سال 1977 توسط شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) و با تمرکز بر یک شعار یا مضمون اجتماعی مرتبط برگزار می شود و امسال (2016) در مجموع، 35 هزار موزه در 114 کشور جهان با سازماندهی فعالیت ها و رویدادهای ویژه ای، این روز را جشن گرفتند.

ایکوم برای سال آینده میلادی نیز شعار «موزه ها و روایت های تاریخی بحث برانگیز: روایت ناگفتنی ها در موزه ها» را برای روز جهانی موزه ها انتخاب کرده است.

این شعار نشان دهنده نقش موزه هاست که با فعالیت به نفع جامعه به قطبی برای ترویج روابط مسالمت آمیز بین انسان ها تبدیل شده اند. این شعار همچنین حاکی از آن است که چگونه پذیرش روایت های تاریخی مورد بحث می تواند اولین قدم در تجسم یک آینده مشترک زیر پرچم مصالحه و آشتی باشد.

«روایت ناگفتنی ها در موزه ها» که بخشی از شعار روز جهانی موزه ها در سال 2017 است نیز به چگونگی درک جنبه های غیرقابل درک روایت های تاریخی بحث برانگیز که ذات نوع بشر است اشاره دارد.

ایکوم نماد جهانی موزه و موزه داری است که بعد از جنگ جهانی دوم و در 62 سال پیش، ایجاد و تقریبا همزمان با تشکیل یونسکو ایجاد شد. مرکز آن نیز در پاریس است و امروزه بیش از 120 کشور جهان دارای کمیته های ملی ایکوم هستند.

هر سه سال یک بار مجمع عمومی ایکوم در یکی از کشورهای عضو برگزار می شود و روز جهانی این نهاد زیر نظر یونسکو هر سال 18 می با تعیین یک شعار مفهومی جشن گرفته می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1