کشف بنای 5600 ساله در نزدیکی «استون هنج»

21 نوامبر 2016 - 16:30 dsfr.ir/pd83k

کشف بنای 5600 ساله در نزدیکی «استون هنج»
نامشخص
«استون هنج» پر رمز و راز که همچنان مشخص نیست به چه منظوری ساخته شده است.

باستان شناسان موفق به کشف یک مجموعه مذهبی ماقبل تاریخ در نزدیکی معروف ترین بنای باستانی بریتانیا شدند.

این مجموعه مذهبی که در مساحتی به قُطر 200 متر واقع شده، حدود 5650 سال پیش و 1000 سال قبل از ساخت بنای معروف «استون هنج» ساخته شده است.

باستان شناسان اعلام کردند، این مجموعه اولین بنای کشف شده متعلق به اوایل دوران نوسنگی در محدوده «استون هنج» در یک قرن اخیر است و کشف آن موجب تغییراتی در درک ما نسبت به توسعه اولیه چشمی انداز کهن و تاریخی بنای «استون هنج» خواهد شد.

این بنای تازه کشف شده که در فاصله یک و نیم مایلی شمال شرقی «استون هنج» قرار دارد، ظاهرا دارای 950 خندق بخش بندی شده و دارای حاشیه های خاکی در دو دایره بزرگ متحدالمرکز است. باستان شناسان تاکنون موفق به شناسایی و کاوش 100 متر از خندق بیرونی شده اند، اما هنوز مشخص نیست تا چه اندازه از این بنا باقی مانده است.

این اکتشاف جدید نشان می دهد صدها سال پیش از برافراشته شده ستون های «استون هنج»، کل این منطقه از آنچه باستان شناسان گمان می بردند مذهبی تر و از لحاط آداب و رسوم و آئین ها فعال تر بوده است.

سال گذشته عده ای از باستان شناسان ادعای عجیبی را مطرح کردند که براساس آن، اثر تاریخی «استون هنج» در واقع یک اثر تاریخی دست دوم است که صدها سال پیش از انتقال به منطقه ویلشایر در ولز قرار داشته است.

این بررسی نشان می دهد که سازه «استون هنج» در اصل متعلق به تپه های پرسیل در منطقه «پمبروکشایر» در جنوب غربی ولز بوده است و تاریخ نگاری کربنی حاکی از آن است که سنگ های این اثر تاریخی حداقل 500 سال پیش از بنای «استون هنج» ساخته شده بودند که ابتدا به عنوان یک اثر محلی در ولز استفاده می شده و پس از مدتی به انگلستان منتقل می شود.

محققان اعلام کرده اند، در حال استفاده از مطالعات ژئوفیزیکی، کاوش های آزمایشی و عکس برداری هوایی هستند تا بقایای یک اثر تاریخی گمشده و از جا کنده شده را کشف کنند و قرار است نتایج این پژوهش امسال اعلام شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1