17 آوریل 2024 - 01:13

تکنولوژی چگونه صنعت حمل و نقل را تغییر خواهد داد؟

19 اکتبر 2016 - 10:00 dsfr.ir/8k9mj

تکنولوژی چگونه صنعت حمل و نقل را تغییر خواهد داد؟
vuthanet.com
اپلیکیشن App Taxi

اکنون گوشی های هوشمند و اپلیکیشن ها بخش قابل ملاحظه ای از سفرهای روزانه ما را مدیریت می کنند.

شهرهای شلوغ، خیابان های کیپ تا کیپ پر از ماشین و دردسری به نام گرفتن تاکسی. حتما همه ما با چنین مشکلاتی رو به رو شده ایم. کافیست در یک شب غیرمعمول مانند روزهای آخر سال، شب یلدا و ... به نزدیک ترین آژانس زنگ بزنید تا با پاسخی مانند «فعلا ماشین نداریم» یا «خیابان ها شلوغ است، نمی رویم» رو به رو شوید.
 
اگر بخواهید خیابان ها را برای پیدا کردن یک دربستی جست و جو کنید، کار از این هم سخت تر می شود. قیمت های نجومی به دلیل ساعت روز، شلوغی خیابان ها یا حتی ایام سال، شما را از کرده خود پشیمان می کند، اما چند وقتی است این روند به شکل چشمگیری در کشورهای پیشرفته جهان و البته ایران تغییر کرده است. در واقع گوشی های هوشمند به طور کلی این مسیر را تغییر داده اند و حالا این اپلیکیشن ها هستند که بخش قابل ملاحظه ای از سفرهای روزانه ما را مدیریت می کنند، اما اگر می خواهید در مورد این پدیده اطلاعات بیشتری کسب کنید و تاثیر تکنولوژی در گذشته، حال و آینده صنعت حمل و نقل را بدانید با کلیک همراه باشید.

سال 2009 که گرت کمپ ایده متفاوت و انقلابی اش را با نام «اوبر» ثبت کرد، خیلی زود «تریویس کلنیک» به عنوان سرمایه گذار و شریک روی خوش به این ایده نشان داد و کار خود را روی هوشمندسازی نقل و انتقالات شهری آغاز کردند. اما با وجود این که حالا دیگر کمتر کسی از این پدیده بی اطلاع است، کمپ و کلنیک تا سال 2012 تلاش کردند بتوانند بیزینس خود را به مرحله عملیاتی برسانند. همان طور که بیشتر ما می دانیم، اوبر اپلیکیشن و سرویسی است که به کاربران اجازه می دهد از طریق آن برای سفر شهری خود ماشین درخواست و محل دقیق راننده، اطلاعات شخصی و ... را دریافت کرده و سفری امن داشته باشند.

البته این مسیر چندان هم بدون دردسر و ساده نبود و مشکلات زیادی را برای این شرکت ایجاد کرده است. یکی از مشکلات اعتراض سندیکا و تاکسی رانانی بود که این سرویس را یک تهدید بزرگ برای خود می دانستند، اما با وجود تمام این مشکلات اوبر خیلی زود به پدیده ای همه گیر تبدیل شد و 70 درصد از سفرهای روزانه ایالت کالیفرنیا را به زیر امپراتوری خود درآورد. طبیعی بود بعد از شکل گیری چنین کسب و کار پررونقی خیلی زود رقبا به وجود بیایند. لیفت یکی از اصلی ترین رقبایی بود که توانست شانه به شانه اوبر کار خود را شروع کرده و بیزینسی مشابه را تشکیل دهد. در حال حاضر اوبر در 66 کشور و 507 شهر مختلف به فعالیت خود ادامه می دهد، اما مانند لیفت، نه تنها در آمریکا که بیشتر کشورهای جهان شاهد شکل گیری پدیده ای هستند که به «اوبرسازی» مشهور شده است؛ کسب و کارهای نوپا و جدیدی که در هر جایی سعی می کنند، مدلی از بیزینس اوبر را اجرا کنند.

خداحافظ اپلیکیشن

نزدیک به 6 سال از پیدایش اوبر و 4سال از تولد این پدیده می گذرد و حالا آمارها نشان می دهد نزدیک به دو میلیارد بار از این سرویس استفاده شده است. مسائل مختلفی در مورد موفقیت سرویس های اینچنینی وجود دارد، اما قطعا اصلی ترین مساله در مورد چنین سرویس هایی راحتی استفاده از آنهاست. کاربر تنها کافیست به گوشی خود سر زده و با استفاده از اپ هایی که مکان دقیق کاربر و راننده را نشان می دهند، برای دریافت تاکسی اقدام کند. اما نکته جالب این است که این کار حتی از این هم قرار است ساده تر شود. نه تنها در ایران که در بیشتر کشورهای جهان، اپلیکیشن های پیام رسان بیشترین سهم استفاده روزانه کاربران از تلفن همراه را به خود اختصاص می دهند. برای همین شرکت های اوبر و لیفت در اقدامی جالب سرویس های خود را به این اپ های پیام رسان مانند مسنجر فیس بوک و واتس اپ انتقال داده اند. به طوری که کاربر می تواند تنها با استفاده از سرویس های پیام رسان از این سرویس استفاده کند. پیام رسان ژاپنی Line نیز در توکیو دست به اقدامی مشابه زده و سرویسی را در پیام رسان خود قرار داده که کاربرانش بتوانند درست وسط چت کردن بدون نیاز به هیچ اپلیکیشنی از این سرویس ها استفاده کنند. با چنین رویکردی هیچ بعید نیست در آینده ای نزدیک شاهد حذف اپلیکیشن های اختصاصی در این سرویس ها باشیم و اپ ها اختیار تمام مسائل را به دست بگیرند.

امنیت؛ سوال بی پاسخ

سیستم های هوشمند درخواست تاکسی هر روز بیشتر می شود و حتی راننده ها و تاکسی هایی که پیش از این به صورت سنتی به کسب و کار خود ادامه می دادند، حالا وارد این سیستم های هوشمند شده و به بزرگ تر شدن این سرویس ها کمک می کنند. در کشوری مانند چین شرکتی با نام Didi که اپل نیز یک میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری کرده، به تنهایی 1.47 میلیارد سفر روزانه را به ثبت رسانده است.

اما با وجود این که به نظر می رسد سیستم های هوشمند درخواست تاکسی دیگر از آب و گل درآمده و باگ ها برطرف شده، اما هنوز هم مشکلاتی بدون پاسخ مانده است. یکی از این مشکلات بحث امنیت است. سیستم های هوشمند درخواست تاکسی از راننده های داوطلب برای سرویس خود استفاده می کنند و این به آن معناست که چندان شناختی از راننده مورد نظر ندارند. با این وجود ارسال عکس از راننده، وجود پروفایل و سیستم امتیازدهی باعث می شود راننده ها از فیلترهایی برای افزایش این امنیت عبور کنند.

جالب است بدانید در کشورهایی مانند هلند، چین، کره جنوبی و آمریکا تا به حال چند شکایت در مورد عدم مسئولیت پذیری، بداخلاقی و... ثبت شده است. علاوه بر این ها در کشور هند بعد از این که یک مسافر توسط راننده مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفت، ادامه حیات این سرویس در هند در هاله ای از ابهام فرو رفته است. مساله دیگری که بیشتر گریبانگیر رانندگان است بحث بیمه است. در تمام سرویس هایی که در حال حاضر در دنیا فعالیت می کنند، اگر راننده ای دچار حادثه رانندگی شود، شرکت سرویس دهنده هیچ هزینه یا مسئولیتی را در قبال بیمه راننده نمی پذیرد و تمام مشکلات آن کاملا مربوط به راننده است.

تهران شهر دربستی

رد پای پدیده «اوبرسازی» در ایران نیز یکی دو سال است به شکل پررنگی دیده می شود. اپلیکیشن «اسنپ» یکی از اولین سرویس هایی بود که در ایران راه افتاد و به اوبر ایرانی شهرت پیدا کرد. ایده شهرام شاهکار خیلی زود راننده های شهر را به خود جذب کرد تا نشان دهد این نوع از سرویس در ایران هم جای خود را باز کرده است. می توان اصلی ترین رقیب اسنپ در ایران را استارت آپ نه چندان قدیمی «تپ 30» دانست. هومن دمیرچی که خود پیش از این در اسنپ فعالیت می کرده با راه اندازی این استارت آپ، بازاری رقابتی را در ایران آغاز کرده که درمجموع می تواند به نفع مشتریان
تمام شود.

در حال حاضر رقابتی زیر پوستی بین این دو سرویس در ایران شکل گرفته است. رقابتی که تاثیرات آن در کاهش قیمت ها و کیفیت خدمات کاملا مشهود است. حتی صحبت از قوانینی می شود که راننده ها را از امکان کار در هر دو سرویس منع می کند. از طرف دیگر به نظر می رسد این رقابت تنها به طرف های ایرانی محدود نمی شود و باید منتظر ورود رقبای خارجی به این کارزار نیز باشیم. شرکت کریم که بازار تاکسی آنلاین کشورهای عربی را در اختیار دارد می خواهد به بازار ایران ورود کند. اتفاقی که گفته می شود به دلیل تصمیم اوبر برای ورود به بازار خاورمیانه گرفته شده و احتمالا سرمایه گذاری گسترده اوبر در خاورمیانه، به عنوان رقیبی جدی و پرقدرت باعث شود کریم از بازار کشورهایی چون عربستان چشم پوشی کند و راهی بازار ایران شود.

اما یکی از مشکلات سرویس هایی مانند اسنپ و تپ30 در ایران این است که تنها به تهران محدود می شود و هنوز به شهرهای دیگر و مراکز استان ها نیز راه پیدا نکرده است. با این وجود می توان سیستم های هوشمند درخواست تاکسی ایران را هنوز هم کسب و کاری نوپا در نظر گرفت که راه زیادی تا تکامل دارد.

اما اگر کمی به عقب تر برگردیم می توان تاکسی بی سیم یا همان تاکسی تهران را هم به نوعی سرویس هوشمند زمان خود دانست. شنیده ها حاکی از آن است که سرویس های هوشمند تاکسیرانی به این بخش از حمل و نقل شهری نیز خواهد رسید و در آینده ای نه چندان دور کاربران می توانند علاوه بر اسنپ، تپ30 و سرویس های خصوصی مشابه با گوشی های هوشمند خود سراغ تاکسی های شهری نیز بروند.

هوشمندها در راهند

در روزهایی که کاربران ایرانی گزارش هایی در خصوص، عدم سرویس دهی درست و پاسخگویی هنگام کنسل شدن سفرهای درون شهری از سمت راننده ها منتشر می کنند، اما سیستم های هوشمند درخواست تاکسی در دنیا و کشورهای پیشرفته وارد مرحله جدیدی شده است. به طوری که به جرات می توان گفت حمل و نقل درون شهری و عمومی در سال های آینده کاملا به دست تاکسی های هوشمند و خودران انجام می شود. جالب است بدانید سنگاپور اولین کشوری است که اولین سرویس تاکسی های خودران را با شش خودرو آغاز کرده است. این سرویس در حال حاضر در پایتخت این کشور مراحل آزمایشی خود را پشت سر می گذارد و با وجود این که خودروها به صورت خودران کنترل می شوند، یک راننده در ماشین می نشیند تا در صورت خطاهای غیرقابل پیش بینی کنترل خودرو را در دست بگیرد. این سرویس که NuTunomy نام دارد در سنگاپور مساحتی معادل 2.5 مایل مربع (معادل 6.47 کیلومتر مربع) را پوشش می دهد.

شرکت ولوو نیز سرمایه گذاری خود را روی خودروهای خودران شرکت لیفت آغاز کرده و این سیستم هوشمند درخواست تاکسی نیز سال 2017 را برای آغاز رسمی فعالیت خودروهای خودران خود اعلام کرده است. شرکت خودرو جیلی که در ایران نیز به خوبی شناخته می شود، با همکاری هم وطن خود Didi سعی دارد سیستم خودروهای هوشمند را به خط حمل و نقل این کشور شلوغ اضافه کند. اما شرکت اوبر به عنوان پیشتاز در این زمینه حتی پا را فراتر گذاشته و با همکاری شرکت DigitalGlobe در حال ثبت تصاویر ماهواره ای گسترده برای نقشه های هوایی است. اوبر از تکنولوژی DigitalGlobe برای تشخیص مبدا و مقصد مسافران استفاده خواهد کرد و می خواهد زیربنای خوبی برای خودروهای خودران خود ایجاد کند. اوبر نزدیک به دو سال است که روی خودروهای خودران کار می کند و ابتدای سال 2016 به مدت یک هفته مسافران را به صورت رایگان با تاکسی های هوشمند جابه جا کرد و نتیجه خوب و بدون مشکلی نیز برای این سرویس ثبت شده است.

شهرهای بزرگ اما بدون راننده

بگذارید کمی پا را فراتر بگذاریم و به آینده دورتر صنعت حمل و نقل نگاهی بیاندازیم. مشخص است که تکنولوژی به همین راحتی ها دست از سر این صنعت بر نخواهد داشت و هر روز اتفاقات جدید تری در این عرصه اتفاق می افتد. Gotham Air به جای خیابان ها آسمان شهرها را هدف خود قرار داده است. این شرکت که بتازگی اپلیکیشن اندروید و iOS خود را رونمایی کرده مسافران خود را با استفاده از هلی کوپتر از جایی به جایی دیگر انتقال می دهد. در حال حاضر این سرویس بسیار محدود و در شهر نیویورک فعالیت خود را آغاز کرده است و از مرکز منهتن به دو فرودگاه JFK و Newark پرواز دارد. جالب اینجاست که در هر پرواز نیز مسافران فقط مجاز به حمل یک کیف یا چمدان 11.5 کیلوگرمی هستند. در ژاپن نیز اتوبوس های هوشمند راه تاکسی های هوشمند را در پیش گرفته اند. یک شرکت ژاپنی به نام دنا که پیش از این نیز با کمپانی نینتندو همکاری می کرده، یک سرویس حمل و نقل راه اندازی کرده که از اتوبوس های خودران استفاده می کند. این اتوبوس ها که «ربات شاتل» (Robot Shuttle) نام دارند به حرف سرنشینان گوش داده و مسیر و مقصد آنها را می پرسند. همچنین سیستم هوشمند این اتوبوس ها طوری طراحی شده که به صورت روزمره هوشمند تر شده و بهترین مسیر، میزان ترافیک و عادت مسافران را پیش بینی می کند.

یکی از طرح های دیگری که نقش مهمی در حمل و نقل آینده شهر های هوشمند خواهد داشت، کوآدکوپترهای تک سرنشینی است که برای سفرهای درون شهری استفاده خواهد شد. در حال حاضر از این دِرون های پرنده برای جابه جایی بارها استفاده می شود. اما یک شرکت چینی نزدیک به دو سال است که روی پروژه تاکسی های پرنده با استفاده از کوآدکوپترهای بزرگ تر فعالیت می کند. اینطور که پیش می رود، شهرهای هوشمند آینده خیابانی هایی شلوغ اما بدون راننده خواهند داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « جام جم آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1