10 ژوئن 2024 - 02:00

رونمایی از اسکلت 7500 ساله در اراک

29 سپتامبر 2016 - 12:00 dsfr.ir/gi3rj

رونمایی از اسکلت 7500 ساله در اراک
عادل عزیزی
کشف اسکلت 7500 ساله در قلعه سرسختی واقع در روستای سرسختی شازند

اسکلت انسانی 7500 ساله متعلق به دوره نوسنگی جدید دیروز با حضور جمعی از مسئولان این استان در موزه چهارفصل اراک رونمایی شد.

اسکلت انسانی 7500 ساله متعلق به دوره نوسنگی جدید - که در تپه باستانی سرسختی علیای شازند از توابع استان مرکزی کشف شده است - دیروز با حضور جمعی از مسئولان این استان در موزه چهارفصل اراک رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در این آیین گفت: اسکلت مذکور به صورت کامل و دست نخورده و متعلق به یک مرد میانسال است که در جریان کاوش های تپه باستانی سرسختی علیای شهرستان شازند، در عمق شش متری زمین کشف و به موزه چهارفصل اراک انتقال داده شده است.

سیدمحمد حسینی افزود: شیوه دفن اسکلت در محل کشف به صورت جنینی و چمباتمه بوده است. در مراحل دیرینه شناسی این اسکلت با کربن 14 و 12 و سفال های منقوش دوره نوسنگی در لایه های هم سطح و DNA، تاریخ قطعی آن دوره نوسنگی 7500 سال قبل تعیین شده است. وی بیان کرد: این اسکلت متعلق به مرد میانسالی با قد 185 متر است که به رسم و اعتقاد دوره نوسنگی، با اشیا و حیواناتی نظیر لاک پشت، ظروف سنگی، سنگ چخماق و ظرف غذا با استخوان های موجود در آن دفن شده بود.

وی بیان کرد: قلعه سرسختی شازند واقع در روستای سرسختی در 50 کیلومتری اراک و حاشیه شرقی زاگرس مرکزی واقع شده و لایه هایی از دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخی و اسلامی مشاهده شده که در دو مرحله کاوش در آن انجام شده است.

سرپرست گروه انتقال اسکلت اعزامی پژوهشکده حفاظت و مرمت سازمان میراث فرهنگی کشور نیز گفت: این اسکلت از شرایط خاصی مثل قرار گرفتن در عمق زیاد و مکان محدود برخوردار بود که روند انتقال آن را مشکل کرد.

حمید فرهی افزود: بعد از کشف اسکلت، کار برش زدن و قالب زدن با گچ آن انجام شد و سپس به موزه چهارفصل اراک انتقال پیدا کرد.

سرپرست تیم کاوش باستان شناسی این منطقه هم با اشاره به سالم بودن اسکلت و حتی دندان ها گفت: مهم ترین دلیلی که باعث سالم ماندن این اسکلت شده، عناصر و جنس خاک این تپه تاریخی است.

غفور کاکا افزود: ویژگی مهم این خاک، وجود آهک و اسید بسیار پایین و بالا بودن درصد نمک این خاک است که باعث از بین نرفتن اسکلت بعد از هفت قرن شده است.

علاقه مندان می توانند از اسکلت در موزه چهار فصل اراک، ساعت 9 تا 18 با تهیه بلیت دیدن کنند.

گفتنی است؛ روستای سرسختی علیای شازند از توابع استان مرکزی در 35 کیلومتری اراک واقع شده و زبان عموم مردم آن یکی از لهجه های محلی لری است و عمده ساکنانش، از طریق دامپروری و کشاورزی ارتزاق می کنند.

1