24 ژانویه 2021 - 23:05

آنجا که ورزش به یاری گردشگری می آید

16 اوت 2016 - 10:00 dsfr.ir/eu4t3

آنجا که ورزش به یاری گردشگری می آید
sobhanehonline.com
تماشاگران ایرانی در المپیک ریو

مسابقاتی چون المپیک یا رقابت های جام جهانی که در رشته های گوناگون به طور مجزا برگزار می شوند، تاثیر بسزایی بر درآمد کشور میزبان رقابت ها برجای می گذارند.

در عصر حاضر، ورزش به عنوان یک بخش مهم اقتصادی در تولید و مصرف کالاها، خدمات ورزشی و توسعه اقتصادی جوامع نقش اساسی دارد؛ به طوری که فرصت درآمدزایی چشمگیری را برای افراد و موسسات بسیاری در کشورهای گوناگون ایجاد کرده و به افزایش تولید ناخالص داخلی منجر شده است.

از زمان آغاز رویدادهای حرفه ای ورزشی تاکنون شاهد رشد چشمگیر جایگاه ورزش به عنوان یک صنعت در دنیا هستیم و رشد تولید پوشاک و تجهیزات ورزشی، ایجاد زیرساخت و تسهیلات، توسعه شبکه های رسانه ای و بالا رفتن سطح رقابت های حرفه ای به دنبال افزایش شرکت کنندگان و هواداران تیم ها و رشته های مختلف ورزشی، خود شاهدی بر این ادعا است؛ تلاشی که بی شک بدون درآمدزایی برای کشورهایی که در یک یا چند رشته ورزشی حرفی برای گفتن دارند، بی معنا خواهد بود.

از سوی دیگر، برگزاری رقابت های مختلف ورزشی در عرصه جهانی و قاره ای، وجود تقاضا در راستای سرمایه گذاری در حوزه ورزش و شکل گیری بنگاه های اقتصادی را به دنبال داشته است. مسابقاتی چون المپیک یا رقابت های جام جهانی که در رشته های گوناگون به طور مجزا برگزار می شوند، تاثیر بسزایی بر درآمد کشور میزبان رقابت ها برجای می گذارند. از همین رو بسیاری از کشورها از سال ها قبل در تلاش برای کسب امتیاز میزبانی این نوع رقابت ها هستند تا از آن طریق ضمن فراهم آوردن زمینه ارتباطات بیشتر سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، امتیاز میزبانی این رقابت ها را نیز در کارنامه ورزشی خود به ثبت برسانند.

المپیک ریو 2016 تازه ترین این رویدادها است که به میزبانی برزیل درحال برگزاری است؛ رقابتی که بی شک علاوه بر امتیاز میزبانی، به واسطه ورود و استقرار کاروان و گردشگران ورزشی از سراسر دنیا سود کلان اقتصادی را به جیب کشور برزیل سرازیر خواهد کرد.

سایت بازی های ریو، سود حاصل از فروش محصولات ورزشی و تبلیغاتی تهیه شده به مناسبت این رقابت ها را 252 میلیون دلار برآورد کرده است؛ البته این مبلغ جدا از سود حاصل در بخش خدمات مرتبط با گردشگری است که در اختیار ورزشکاران، گردشگران ورزشی و همین طور سایر طرفداران این رقابت ها در سراسر جهان قرار خواهد گرفت.

با این تفاسیر، گردشگری ورزشی را می توان از درآمدزاترین شاخه های گردشگری دانست که باعث تحصیل ارز خارجی در قبال خدماتی مانند حمل و نقل، اقامت، پذیرایی، بازدید از اماکن مختلف تفریحی، فرهنگی و تاریخی و خرید از فروشگاه ها برای کشور میزبان می شود و از منابع عمده درآمدزایی برای برگزارکنندگان رقابت های ورزشی و از دلایل مهم و ضروری توسعه زیرساخت ها و تسهیلات گردشگری به شمار می رود.

فعالیت ها و تسهیلاتی که میزبانان چنین رقابت هایی در اختیار میهمانان خود قرار می دهند، در حوزه های گوناگون اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تاثیرگذار است که ما را با واقعیت های توسعه گردشگری ورزشی در ابعاد خرد و کلان مواجه می کند.

1