20 اکتبر 2019 - 22:38

کشف گورهای دوره پارتی و ساسانی در املش

17 ژوئیه 2016 - 13:00 dsfr.ir/m20qo

کشف گورهای دوره پارتی و ساسانی در املش
ایرنا
کاوش در محوطه گورستانی

سرپرست هیأت باستان شناسی املش گفت: دومین فصل از پژوهش های میدانی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن - املش به کشف 14 گور از دوره های پارتی و ساسانی منجر شد.

به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ولی جهانی افزود: دومین فصل از مطالعات باستان شناختی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن از توابع بخش رانکوه شهرستان املش که از 17 اردیبهشت ماه، با هدف نجات بخشی آثار فرهنگی و به صورت کاوش اضطراری در حال انجام است تا هفتم مرداد ماه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه این محوطه باستانی نخستین بار در سال 1392 مورد شناسایی قرار گرفت، گفت: در این فصل از مطالعات، گروهی از کارشناسان باستان شناسی، انسان شناسی زیستی، گیاه باستان شناس، جانور باستان شناس و زمین شناس کار مطالعات علمی در این مجموعه باستانی را انجام می دهند.

سرپرست هیأت باستان شناسی مجموعه باستانی لیارسنگ بن - املش ادامه داد: با کاوش در محوطه های گورستانی و استقراری، شواهدی از آثار تدفینی و معماری سنگی به دست آمد که دوره های تاریخی آنها هنوز برای باستان شناسان مشخص نیست.

به گفته وی، در پنج کارگاه کاوش در محوطه گورستانی در شرقی ترین بخش مجموعه باستانی، 14 گور مورد شناسایی قرار گرفت که آثاری از تدفین به سبک چاله ای و گورهای دخمه ای احتمالاً مربوط به دوره های پارتی و ساسانی می شود.

این باستان شناس افزود: در بخش مسکونی - استقراری در ضلع شمالی مجموعه، نیز شواهدی از معماری سنگی و فضاهای مسکونی مشاهده شده است.

به گفته جهانی، اظهارنظر نهایی درباره دوره فرهنگی این آثار تدفینی و مسکونی منوط به بررسی و مطالعه بیشتر و مشخص شدن نتایج تاریخ گذاری مطلق و مطالعات آزمایشگاهی است.

وی خاطرنشان کرد: نخستین فصل پژوهش های میدانی لیارسنگ بن - املش در تابستان سال 1393 و با هدف تعیین حریم مجموعه به سرپرستی ولی جهانی از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان انجام گرفته بود.

دومین فصل از پژوهش های میدانی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن - املش با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1