چالش های گردشگری قشم

2 ژوئیه 2016 - 09:30 dsfr.ir/mn8mh

چالش های گردشگری قشم
qeshmcity.ir
بازار قديم قشم

اغلب مسافرانی که به جزیره قشم می آیند تنها وقت شان را صرف خرید می کنند.

مدیرعامل انجمن راهنمایان گردشگری جزیره قشم در مورد بالا بودن هزینه های حمل و نقل در قشم و ناآشنایی گردشگران با جاذبه های طبیعی آن و عدم تبلیغات مناسب در خصوص این منطقه گفت: «یکی، دو سال گذشته طرحی را به مدیران در منطقه آزاد قشم دادم مبنی بر اینکه دوستان فعال در حوزه گردشگری قشم به سمت برگزاری تورهای ماجراجویانه و اکوکمپ ها بروند تا وقتی مسافران به جزیره می آیند تنها وقت شان را صرف خرید نکنند.»

محمدرضا زرشکی در گفت و گو با خبرگزاری مهر افزود: «مسافران به جزیره هنگام می روند، اما بسیاری از اوقات کسی که وسیله نقلیه را در اختیار مسافر قرار می دهد اعلام می کند که تا تنگه چاهکوه نمی رود؛ چون باید به دلیل طولانی بودن راه، هزینه تورش را بالا ببرد و یا اینکه تا مزرعه کروکودیل ها می رود، اما توقف در آنجا بسیار کوتاه است. به همین دلیل متاسفانه در بسیاری از مواقع بازدید از تنگه چاهکوه از تورها حذف می شود. همچنین در برخی دیگر از تورهای گردشگری، قلعه پرتغالی ها در شهر قشم به دلیل کمبود زمان حذف شده است.»

وی خاطرنشان کرد: «تورهای روتین گردشگری که در جزیره برگزار می شود، معمولا از 8 صبح آغاز خواهد شد مسافران در مسیر نخست به جزیره هنگام می روند و بعد به جنگل حرا، غار خوربس، جزایر ناز، تنگه چاهکوه، قلعه پرتغالی ها رفته و تا ساعت 7 بعد از ظهر جزیره را می بینند. اما این تورها معمولا توسط دفاتر خدمات مسافرتی برگزار می شود نه راننده ها. در این تورهای گردشگری، به همراه مسافران یک راهنمای تور نیز حضور دارد و درباره تمام جاذبه های گردشگری قشم توضیحات لازم را می دهد؛ اما در تورهایی که رانندگان تاکسی برگزار می کنند، چنین راهنمایی هایی به مسافر داده نمی شود.»

مدیرعامل انجمن راهنمایان گردشگری جزیره قشم درباره تبلیغات محدود گردشگری در جزیره قشم گفت: «عمدتا بخشی از مسافرانی که وارد جزیره می شوند، مسافران دفاتر مسافرتی هستند که از همان ابتدای ورود برنامه بازدید از جاذبه ها را می دانند. اما برخی از آنها تا زمانی که از جاذبه ها دیدن نکنند، متوجه نمی شوند که قرار است به کدام مقاصد بروند و این یک کم کاری از سوی مسوولان جزیره است.»

زرشکی در باره هزینه تورها نیز ابراز کرد: «برخی از دفاتر خدمات مسافرتی هزینه ورودیه ها را با مسافر حساب می کنند و در برخی از مواقع خیر. ما به آنها اعلام کردیم که بهتر است هزینه ورودی با تور محاسبه شود. برخی از آنها از هزینه های دیگر مانند پذیرایی و ... نیز می زنند تا قیمت تورهای گردشگری را پایین بیاورند. همچنین از آنجا که کار آن ها فصلی است، هزینه تورهای گردشگری معمولا هر سال بسیار کم افزایش می یابد.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1