جلوه ناخوشایند دیوارهای بازار کهن نایین بر اثر یادگارنویسی

8 ژوئن 2016 - 14:00 dsfr.ir/wz9nb

جلوه ناخوشایند دیوارهای بازار کهن نایین بر اثر یادگارنویسی
nainna.ir
بازار تاریخی نائین و یادگاری نویسی ها بر روی آن

یادگارنویسی بر روی دیوارهای مرمت شده و اندود شده بازار کهن این شهر جلوه نازیبایی برابر گردشگران قرار داده است.

"سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نایین"

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمود مدنیان با اشاره به اینکه اکثر گردشگران داخلی و خارجی از سمت نارین قلعه و مسجد خواجه وارد بازار تاریخی نایین می شوند گفت: اداره میراث فرهنگی چندی پیش اقدام به پاک کردن و محو نوشته های ذغالی بر روی دیوارها کرد که پس از چندی افرادی دوباره اقدام به این امر ناپسند کردند.

مدنیان افزود: بازار تاریخی 700 ساله شهر نایین یکی از قدیمی ترین بازارهای تاریخی ایران با خصوصیت های منحصر به فرد است که در سال 1356 شمسی به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

وی اظهار کرد: چند سالی است که اداره میراث فرهنگی نایین با صرف هزینه های هنگفتی اقدام به مرمت و احیاء بازار تاریخی نایین به عنوان یک شاخصه فرهنگی و تاریخی کرده است که امیدواریم در سال جاری با حمایت نهادهای دیگر و مالکان مغازه های بازار شاهد جهشی در این روند باشیم.

نایین از لحاظ جاذبه های تاریخی و طبیعی در فهرست یکی از برترین شهرستان های ایران است به گونه ای که دارای بیش از یک هزار و 200 اثر تاریخی شناسایی شده و 87 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و صدها جاذبه طبیعی گردشگری از کوهستان تا کویر است.

نایین با 40 هزار نفر جمعیت در 140 کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد.

پدیده وندالیسم یا یادگاری نویسی بر جاذبه های گردشگری و طبیعی، یک ناهنجاری اجتماعی به حساب می آید و دلایل متعددی برای آن عنوان می کنند.

وندالیسم را در زمره انحرافات و بزهکاری های جوامع جدید دسته بندی می کنند و آن را عکس العملی خصمانه و واکنشی کینه توزانه نسبت به برخی از فشارها، تحمیلات، ناملایمات، اجحاف ها و شکست ها تحلیل می کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1