15 اکتبر 2019 - 11:54

غارها اولین سکونتگاه انسان ها و تبلور پیوند طبیعت و نظام اجتماعی

21 می 2016 - 23:10 dsfr.ir/469no

غارها اولین سکونتگاه انسان ها و تبلور پیوند طبیعت و نظام اجتماعی
احتشام مصدق
سومین گردهمایی حفاظت از غارها در استان البرز

سومین گردهمایی حفاظت از غارها در استان البرز به همت انجمن غارنوردی ایرانیان به میزبانی اداره کل محیط زیست استان البرز در تاریخ 31 اردیبهشت ماه 95 در سالن اجتماعات این نهاد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان البرز؛ دکتر تورج همتی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز در مراسم افتتاحیه همایش اظهار داشت، غارها اولین سکونتگاه انسان ها و تبلور پیوند طبیعت و نظام اجتماعی هستند و هویت تاریخ طبیعی یک منطقه را نشان می دهند.

وی افزود این زیست بوم ارزشمند به دلیل برخورداری از قابلیت های زیست بومی، زیبایی شناختی، گردشگری، تاریخی و فرهنگی همواره مورد توجه متخصصین، غارنوردان و علاقمندان بوده است.

معاون فنی حفاظت محیط زیست استان البرز خاطرنشان ساخت از آنجایی که غارها محیط شکننده ای دارند لذا هر گونه تغییر در داخل و جسم غار سبب تغییر زیست بوم و سیمای طبیعی آن شده و موجب از بین رفتن علائم حیاتی درون غار می شود.

دکتر همتی در پایان ضمن اشاره به مظلومیت غارها خواستار توجه هرچه بیشتر دستگاه های دولتی و آحاد مردم به ارزش های غارها شد و گفت: حفاظت از این جلوه های زیبای طبیعت با تعامل و هم افزایی مردم و مسئولان ادارات ذیربط میسر خواهد بود.

امین پور هماهنگ کننده کارگروه غارشناسی استان نیز در این خصوص گفت این برنامه با هدف آشنایی غارنوردان با گونه های جانوری، آب های زیرزمینی، پدیده های باستانی در غارها و عکاسی و نقشه برداری غار با کمترین آسیب برگزار شد.

گفتنی است در این همایش 50 نفر از غارنوردان استان های مختلف سراسر کشور حضور داشتند و 5 نفر از اساتید دانشگاه به بیان موضوعات تخصصی و محورهای همایش پرداختند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1