18 اکتبر 2019 - 09:28
ظریف در اختتامیه جشنواره فیلم سبز:

حمایت از محیط زیست نیازمند همکاری همگانی ماست

21 می 2016 - 12:00 dsfr.ir/sa3ov

حمایت از محیط زیست نیازمند همکاری همگانی ماست
مهدی قاسمی
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه

ایران و اسلام ما از آغاز به برابری انسان ها و رعایت حقوق طبیعت استوار بوده و پیش از اینکه دیگران به فکر حفظ طبیعت بیفتند، آسیب به طبیعت را جنایت علیه بشریت حساب می کرده است.

"وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران"

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آیین اختتام پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز، جمعه 31 اردیبهشت با سخنرانی "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه و با حضور "معصومه ابتکار"، معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور جمعی از هنرمندان و حامیان محیط زیست برگزار شد و برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند.

در این مراسم که در فرهنگسرای آسمان برگزار شد، محمدجواد ظریف که در میان تشویق های ایستاده ی حضار روی صحنه آمد، ابتدا با اشاره به فعالیت های رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: خانم ابتکار به واقع حمایت از محیط زیست را به عنوان یک رسالت دنبال کرده اند و برای جمهوری اسلامی در صحنه ی بین المللی افتخار آفریده اند. هر وقت او در جلسه ای شرکت می کند می دانم که ایران به بهترین نحو در آن جلسه معرفی خواهد شد.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به حضور استاد محمود فرشچیان در این مراسم گفت: او کسی است که سال هاست آثارش را به عنوان هدیه به مسئولان برتر جهانی هدیه می کنند و از این طریق به هوش، هنر و انسان دوستی ایرانی افتخار می کنم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما نماینده ی فرهنگی هستیم که در بعد ایرانی و اسلامی مخالف خشونت علیه انسان و طبیعت است، افزود: ما باید بتوانیم با آثار و ساخته های هنری خود این فرهنگ غنی را به دور از دروغ ها و سیاه نمایی هایی که در جهان و منطقه علیه ما شکل گرفته، به جهانیان معرفی کنیم. هنر ایرانی نه تنها آرامش بخش روح ماست بلکه معرف فرهنگ بالا و برتری است که این مردم از آن متأثرند.

ظریف با بیان اینکه مظاهر خشونت و تندروی هیچ جایی در فرهنگ ایرانی اسلامی ندارد، اظهار کرد: ایران و اسلام ما از آغاز به برابری انسان ها و رعایت حقوق همه و حقوق طبیعت استوار بوده و پیش از اینکه دیگران به فکر حفظ طبیعت بیفتند، آسیب به طبیعت را جنایت علیه بشریت محسوب می کرده است. امروز ما نیاز داریم این واقعیت را درک کنیم که زمین هر روز گرم تر می شود و ما به سمت نابودی زمینی که خداوند به ما موهبت کرده و ما نقشی جز تخریب در آن نداشته ایم، پیش می رویم.

او ادامه داد: خطوط ملی و جغرافیایی در نابودی محیط زیست نقشی ندارند همان طور که در خشونت و وحشی گری نقشی ندارند. خشونتی که امروز مردم سوریه را به کام خود می کشد مردم پاریس، سن برناردینو و سیدنی را هم به کام خود می برد. این واقعیت جهان ماست که امروز همه در یک کشتی نشسته ایم یا با هم به ساحل نجات می رسیم یا همه در آلودگی محیط زیست و در خشونت علیه هم نوعان غرق می شویم و کسی را فرار از این نیست.

وزیر امور خارجه ی کشورمان در پایان با بیان اینکه "باید بپذیریم که در این کره خاکی آینده ی همه ما به هم پیوسته است"، گفت: تخریب محیط زیست خطری همگانی است و حمایت از محیط زیست هم نیازمند همکاری همگانی ماست. من دست همه هنرمندانی را که در ساختن این آینده و معرفی این نیاز مشترک بشری به دنیا، تلاش می کنند، می فشارم و از همه ی آن ها تشکر می کنم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
18 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1