به مناسبت روز جهانی موزه

رونمایی از شیشه های دوره اشکانی در کاخ نیاوران

18 می 2016 - 09:30 dsfr.ir/x76y9

رونمایی از شیشه های دوره اشکانی در کاخ نیاوران
روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران
پوستر نمایشگاه شیشه های اشکانی

به مناسبت روز جهانی موزه از شیشه های تاریخی موجود در مخزن کاخ اختصاصی نیاوران و متعلق به دوره اشکانی رونمایی می شود.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران شیشه های به نمایش در آمده در این نمایشگاه از قرون اول تا سوم میلادی (همزمان با دوره اشکانی) تا شیشه هایی از سده های نخستین اسلامی (قرون 3 تا 4 ه.ق) را در برمی گیرد.

بررسی آلبومهای دوران پهلوی دوم (به عنوان تنها سند از گذشته این آثار)  نشانگر ورود این اشیاء به کاخ نیاوران به شکل خرید از عتیقه فروشان در تهران یا به صورت اهدایی از سوی کشورهای دیگر در دوران پهلوی بوده است.

بر اساس این گزارش بسیاری از نمونه های دوره اشکانی  به صورت وارداتی بوده و محل ساخت آنها کشورهای غرب ایران (سوریه، بین النهرین) و یا کشورهای سواحل شرقی دریای مدیترانه می باشد. در این میان احتمال محل ساخت برخی از نمونه های ساسانی-اسلامی و نمونه هایی که مربوط به سده های نخستین اسلامی بودند، در داخل ایران و احتمالا شهرهای نیشابور و یا گرگان می باشد.

جهت دستیابی به اطلاعات تاریخی و فن شناختی از این مجموعه ارزشمند و تدوین شناسنامه های مستند برای آثار، مطالعات تاریخی و تطبیقی و همچنین بررسیهای ریخت شناسی انجام شد که منجر به اطلاعات دقیقی از تکنیک ساخت، نوع تزیینات، ابعاد، رنگ، دوره و محل ساخت آثار گردید.

براساس این بررسی ها ظروف به نمایش درآمده از لحاظ روش ساخت در دو گروه دمیده آزاد و دمیده در قالب قرار می گیرند؛ و همچنین از لحاظ کاربردی به سه گروه ظروف مخصوص مواد دارویی و آرایشی، تنگ ها و کاسه ها تقسیم بندی می شوند.

نوع تزیینات برخی ظروف نمایانگر این موضوع است که آثار شیشه ای نه تنها به عنوان یک دست ساخت مصرفی مورد توجه بوده اند  بلکه خواسته های ذوقی و تفننی مردم باستان را نیز برآورده می ساخته است.

علاقه مندان جهت دیدن آثار یاد شده و استفاده از برنامه های جشنواره میراث فرهنگی و صنایع دستی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران می توانند در هفته میراث فرهنگی همه روزه از ساعت 9 تا 17 به این مجموعه واقع در تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1