بهینه سازی مصرف انرژی در ایران با همکاری یونیدو در دست اقدام است

14 می 2016 - 16:30 dsfr.ir/7b164

 بهینه سازی مصرف انرژی در ایران با همکاری یونیدو در دست اقدام است
repatarmenia.org
یونیدو

پروژه مطالعاتی بهینه سازی مصرف انرژی در ایران با همکاری سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) - یونیدو در دست اقدام است.

 مدیر کل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این که ایران از پتانسیل های گسترده ای برای بهینه سازی مصرف انرژی برخوردار است، گفت: پروژه مطالعاتی بهینه سازی مصرف انرژی در ایران با همکاری سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) - یونیدو در دست اقدام است.
سید مهدی میرصالحی در گفت و گو با ایرنا افزود: ایران در اجرای این پروژه مطالعاتی مشترک با سازمان یونیدو به دنبال بهبود هرچه بیشتر شاخص بهره وری و بهینه سازی مصرف انرژی، کاهش آلایندگی های زیست محیطی از طریق کاهش دی اکسید کربن در بخش های مختلف صنعتی کشور از جمله صنایع آهن و فولاد، آجر،‌ سیمان، پتروشیمی و پالایشگاهی است.
وی با بیان این که وزارت صنعت، معدن و تجارت نقش هماهنگ کننده دستگاه های مختلف اجرایی در وزارتخانه های مختلف را در اجرای این پروژه بزرگ برعهده خواهد داشت، گفت: با اجرایی شدن این پروژه بزرگ مطالعاتی می توانیم الگوی مصرف جدیدی را برای بخش صنعت کشور به خصوص صنایع بزرگ تعریف و ارائه کنیم.
مدیر کل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: بر اساس این الگو ضمن این که مصرف انرژی در کشور بهینه می شود، بسیاری از صنایع بزرگ کشور میزان انتشار گازهای کربن خود را با بهره گیری از تکنولوژی های مدرن کاهش می دهند.
وی یکی از عمده دلائل بالا بودن قیمت تمام شده محصولات و افزایش آلودگی های زیست محیطی را ارزان بودن انرژی در ایران دانست و گفت: استفاده از راهکارهای مناسب برای بهینه سازی مصرف انرژی به طور حتم کاهش سطح تقاضای انرژی، بهبود الگوی تولید، مصرف و همچنین بهبود ضریب استفاده از سیستم موجود و آزادسازی ظرفیت های بیشتر عرضه انرژی در بازارهای بین المللی انرژی را برای کشور را به همراه خواهد داشت.
میرصالحی با اشاره به این که عملکرد سازمان یونیدو بر کاهش فقر در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته از طریق تقویت رشد بهره وری متمرکز می باشد، در خصوص برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای همکاری هر چه بیشتر با این سازمان گفت: ایران به طور کلی به دنبال استفاده کامل از تمام ظرفیت سازمان یونیدو است.
مدیر کل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: به جهت این که یونیدو از تجربیات بسیار خوبی در موضوع توسعه صنعتی برخوردار است، می تواند در این زمینه کمک های لازم را به کشورمان داشته باشد.
وی با بیان این که سازمان یونیدو در واقع در حال گسترش پروژه های خود در کشورهای در حال توسعه است، گفت: ایران به غیر از پروژه های یونیدو یک سری پروژه ها را خود براساس استعداد و ظرفیت های مناطق مختلف کشور برای نخستین بار به منظور اجرا به این سازمان جهانی معرفی کرده است که کاهش مصرف آب در صنایع فولاد و کاهش ضایعات الکترونیک از آن جمله است.
یونیدو یا سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، یک سازمان تخصصی زیر مجموعه سازمان ملل متحد است که مقر آن در وین می باشد، هدف اصلی این سازمان ارتقاء و تسریع توسعه صنعتی در کشورهای در حال توسعه و یا اقتصادهای در حال گذار و توسعه روابط صنعتی بین‌المللی است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1