12 دسامبر 2019 - 03:40

ثبت سروهای کهنسال نوغاب در فهرست میراث طبیعی

8 می 2016 - 17:20 dsfr.ir/a8379

ثبت سروهای کهنسال نوغاب در فهرست میراث طبیعی
سعید سجادزاده
سروهای کهنسال نوغاب

جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد. در این جلسه پرونده پیشنهاد ثبت سروهای کهنسال نوغاب بررسی، تایید و در فهرست آثار طبیعی-ملی ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل در این خصوص گفت: در فاصله 1.5 کیلومتری از مرکز روستای نوغاب پسکوه سه سرو کهنسال بسیار زیبا وجود دارد که از فاصله دور قابل مشاهده اند. این درختان در شکل ظاهری سالم بنظر رسیده و کاملا شاداب هستند.

وی افزود: مردم در گذشته علاوه بر برگزاری مراسم مذهبی خاص در پای این درختان، هر هفته چهارشنبه ها به این منطقه می آمدند و نذری می پختند همچنین ایام عزاداری ماه محرم از شاخه و برگ های این درختان جهت بستن عَلَم استفاده می کردند.

ملکوتی ادامه داد: وجود 2 امامزاده در روستاهای مجاور روستای نوغاب پسکوه باعث شده در طول سال به ویژه در ماه های محرم و صفر، فصل تابستان و تعطیلات نوروز این روستا پذیرای کاروان های سیاحتی و زیارتی از مسافران و گردشگران باشد که این افراد پس از زیارت امامزاده ها در حسینیه روستای نوغاب پسکوه اسکان می یابند و برای دیدن درختان سرو به این منطقه سفر می کنند.

وی گفت: این درختان کهنسال به لحاظ وضعیت ظاهری کاملا شاداب و سبز می باشد و تاج پوشش زیبای آن ها به همراه قطور بودن تنه و وجود فضای باز در اطراف آن موجب شده است تا از جاده دسترسی قابل مشاهده باشند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1