سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران خبر داد:

برنامه ریزی 50 ساله برای ثبت آثار ایرانی در فهرست میراث جهانی

4 می 2016 - 16:40 dsfr.ir/xp8r8

برنامه ریزی 50 ساله برای ثبت آثار ایرانی در فهرست میراث جهانی
تیشینه
آرامگاه شیخ محمود شبستری

آثار متعدد تاریخی و طبیعی ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو، 40 تا 50 سال آینده در نوبت هستند.

"سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران"

سعدالله نصیری قیداری روز چهارشنبه در همایش ملی بزرگداشت شیخ محمود شبستری افزود: تا کنون 10 مورد میراث معنوی، 19 مورد میراث مادی و 12 مورد میراث طبیعی از کشورمان ثبت جهانی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا معرفی 2 شهر خلاق، سه شهر معنوی و 2 شهر علمی با هدف بازشناسی هویت ایران به جهان انجام شده است.

وی ادامه داد: آشنا شدن با بزرگانی همچون شیخ محمود شبستری، جوانان کشور را به نفس و خودشان مطمئن می کند. بر این اساس باید دانشگاه ها در معرفی آثار بزرگان به جوانان تلاش کنند.

وی افزود: کشورها در عصر مدرن و فرامدرن باید به سمت صلح هدایت شوند و شیخ محمود شبستری بهترین سرمایه اجتماعی است که می تواند این هدف را محقق سازد. این عارف نامی می تواند موجی از گردشگران را به شهرستان شبستر هدایت کند.

همایش ملی بزرگداشت این شیخ عرفان امروز چهارشنبه در زادگاهش شبستر در آذربایجان شرقی به مناسبت ثبت هفتصدمین سال تالیف گلشن راز و نامگذاری سال های 2016 و 2017 از سوی یونسکو به نام این عارف نامی ایرانی در حال برگزاری است.

سعدالدین محمود بن امین الدین عبدالکریم بن یحیی شبستری معروف به شیخ محمود شبستری یکی از عارفان و شاعران سدهٔ هشتم هجری‌ است. با توجه به مطالب مندرج در کتاب روضات الجنان جلد 2، وی معاصر شیخ بابا ابی شبستری (متوفی به سال 740) بوده و در همان سال فوت کرد، لذا سن شیخ محمود شبستری در زمان فوت باید 52 یا 53 سال بوده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1