كشف بقایای تاریخی از دوره ایلخانی در كاوش محوطه تاریخی فیض آباد

1 می 2016 - 09:00 dsfr.ir/sa688

كشف بقایای تاریخی از دوره ایلخانی در كاوش محوطه تاریخی فیض آباد
دانشگاه کاشان
محوطه ی تاریخی فیض آباد، نزدیک به شهر نوش آباد

عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه كاشان از كشف بقایای قدیمی و تاریخی متعلق به دوره ایلخانی در چهارمین فصل كاوش آموزشی محوطه تاریخی فیض آباد شهرستان آران و بیدگل خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه كاشان، دكتر رضا نوری شادمهانی با اشاره به اینكه فصل چهارم به منظور آموزش علمی واحد كاوش باستان شناسی انجام شده است، افزود: در این فصل از كاوش، بنایی با چهار جِرز و كف گچی درون ارگ شهر كه می تواند بقایای مسجدی از دوره ایلخانی (قرن هشتم هجری) باشد، كشف شد.

وی گفت: افزون بر بقایای معماری، داده های باستان شناختی چون قطعات سفال، شیشه و فلز نیز در میان نقشه های باستانی كشف شد كه هر مطالعه آن ها دریچه ای به جهان بینی و طرز كلی ساكنان این محوطه مدفون، خواهد گشود و بخشی از تاریخ راز آمیزی منطقه را افشا خواهد كرد.

نوری افزود: پس از اخذ مجوز این كاوش از سوی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری، كار مطالعه و كاوش از 20 فروردین ماه سال جاری آغاز و تا بیستم اردیبهشت ماه سال جاری ادامه خواهد یافت.

وی تصریح كرد: انتظار است در فرصت باقی مانده، كاوشگران به كشف پدیده های بدیع و جذاب در دوره های پیش رو دست پیدا كنند.

چهارمین فصل كاوش آموزشی محوطه تاریخی فیض آباد به سرپرستی دكتر رضا نوری شامهانی و همكاری دكتر مجید منتظر ظهوری استاد مدعو دانشگاه كاشان انجام شده است.

شهرستان آران و بیدگل در 200 كیلومتری شمال اصفهان واقع است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1