استحکا‌م ‌بخشی ایوان غربی تخت سلیمان به آلمانی‌ ها سپرده شد

23 آوریل 2016 - 13:30 dsfr.ir/vy3u8

استحکا‌م ‌بخشی ایوان غربی تخت سلیمان به آلمانی‌ ها سپرده شد
wikimedia.org
تخت سلیمان

گروه طراحی سازه دانشگاه درسدن آلمان طرح حفاظت، استحکام بخشی و تثبیت ایوان غربی مجموعه تخت سلیمان را اجرایی می کنند.

مدیر امور پایگاه‌ های میراث جهانی گفت: با گروه طراحی سازه دانشگاه درسدن آلمان تفاهم نامه ای داریم که طرح حفاظت، استحکام بخشی و تثبیت ایوان غربی مجموعه تخت سلیمان را اجرایی کنند.

فر هاد عزیزی در گفت و گو با مهر اظهار کرد: تفاهمنامه ای با گروه طراحی سازه دانشگاه درسدن آلمان که در ارگ بم نیز فعالیت کرده، به نام  طرح حفاظت، استحکام بخشی و تثبیت ایوان غربی مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان داریم که بخشی از کار های مطالعاتی آن انجام شده و تا چند روز آینده تصمیم ‌گیری می ‌شود که راه‌ های حفاطت از بنا به چه صورت باشد.

وی افزود: قبلا در قالب یک فاز کارهایی انجام شده که در حوزه آزمایش مصالح و... بوده است در مرحله بعد یک سری منابع مالی جذب کردند و دوباره مطالعه می ‌کنند که به اجرای راهکار های حفاظت و  استحکام بخشی برسیم.

وی گفت: الان داربست‌ های تخت سلیمان بخشی از منظر تاریخی آن شده است. در پلان مدیریت آن بحث شده که اگر زمانی هم به مرحل های برسیم که تخت سلیمان به استحکام لازم رسیده باشد و نیازی به وجود داربست‌ ها نداشته باشد اما بخشی از آن ها باقی بماند چون خیلی از بازدیدکنندگان به وجود همان داربست‌ ها عادت کرده اند.

عزیزی گفت: اکنون بیش از ۴۰ سال است که داربست‌ ها روی تخت سلیمان قرار گرفته و به همان شکل دیده شده است. شاید بنا شد که بخشی از داربست‌ ها برای همیشه باقی بماند. بازهم این موضوع قابل بحث است. با این وجود تا چند روز آینده آلمانی‌ ها به آنجا مراجعه می کنند تیم اجرایی نیز مشخص شده که به صورت جدی روی حفاظت این بنا اقدام شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1