30 می 2020 - 13:44

نیازسنجی بازار گردشگری بر اساس دهک های درآمدی

17 آوریل 2016 - 10:30 dsfr.ir/kb7cg

نیازسنجی بازار گردشگری بر اساس دهک های درآمدی
میثم رودکی - دنیای سفر
گردشگران در کاخ گلستان تهران

کارشناسان و اقتصاددانان معتقدند همگانی کردن سفر به این معنا که همه طبقات اقتصادی و اجتماعی جامعه، توان برنامه ریزی برای سفر را داشته و بتوانند آن را وارد سبد کالاهای مصرفی خود کنند، نیازمند برنامه ریزی های کلان در رئوس بالای ساختار سیاسی کشور است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس اقتصاد گردشگری، در این باره به «دنیای اقتصاد»، می گوید: «به دلیل گستردگی تاثیرات مثبت اقتصادی و اجتماعی سفر در سطوح مختلف جامعه، ورود بخش عمومی به این حوزه بسیار مهم بوده و تنها در این صورت است که شرایط لازم برای گسترش و توسعه سفرهای داخلی فراهم می شود.»

دکتر محمدرضا فرزین، تصریح می کند: «البته مفهوم چنین گفته ای این نیست که بخش خصوصی نادیده انگاشته و کنار گذاشته شود؛ بلکه تاکیدی است بر نقش نهادهای عمومی برای مهیا کردن ورود بخش خصوصی با تمام قوا و حمایت از آنها.» به گفته این استاد دانشگاه، از آنجا که حجم عمده ای از امکانات و کالاهای گردشگری همچون جاذبه های طبیعی و تاریخی جنبه عمومی دارند، ورود این بخش به عرصه گردشگری کشور بسیار حائز اهمیت است.

وی اضافه می کند: «دولت به معنای بخش عمومی باید با تمام قوا در زمینه برنامه ریزی، وضع قوانین و مقررات تسهیل کننده برای ورود بخش خصوصی و ایجاد هماهنگی تمام بخش های درگیر در صنعت گردشگری کشور که از نظر تعداد و تنوع پرشمارند، ورود پیدا کند؛ تنها در این صورت است که می توان به پاگرفتن این صنعت در کشور به گونه ای که در جایی همچون ترکیه اتفاق افتاد، امیدوار بود.»

بخش عمومی به نفع همگانی شدن سفر

فرزین یکی از اثرات ورود قدرتمند و همه جانبه بخش عمومی به وادی گردشگری را در کنار تقویت زمینه های حضور بخش خصوصی به صورت ساختارمند، انحصارزدایی از مقوله سفر به نفع طبقات درآمدی پایین و متوسط جامعه عنوان و خاطرنشان می کند: «در برنامه ریزی های کلان باید امکان پرداختن کلیه اقشار جامعه به مقوله سفر در نظر گرفته شود. زیرساخت های اقامتی، خدماتی، تفریحی و رفاهی باید به گونه ای متنوع و با ظرفیت های مختلف طراحی و ایجاد شوند تا همه اقشار با سطوح درآمدی مختلف توان پرداخت هزینه های سفرهای داخلی را داشته باشند.»

وی با اشاره به اینکه در برنامه ریزی های مربوط به صنعت گردشگری باید موضوعات اقتصادی را به صورت جدی مدنظر قرار داد، می افزاید: «معطوف به این نوع نگاه، شناسایی گروه های مختلف بازار اهمیت یافته و پس از آن است که فعالان این صنعت به خوبی درخواهند یافت برای داشتن حداکثر سود باید چه محصولاتی را تولید کنند.»

در بحث های مربوط به بازار و ارائه کالا و خدمات، شناسایی جامعه هدف از این منظر که چه نیازهایی دارند، توان مالی شان چقدر است و چه متغیرهایی بر ذائقه مصرفی شان اثر دارد، بسیار مهم است. بعد از این مرحله باید مخاطبان کالا و خدمات تولیدی را به دسته های مختلف تقسیم کرده و بر اساس نوع و سطح تقاضایشان کالا و خدمات متناسب را ارائه داد. بدیهی است که تولیدات گردشگری نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست و برای جذب مشتریان بیش تر باید این دسته بندی ها و پس از آن طراحی و ارائه خدمات و کالاهای متناسب با نوع نیاز و خواست متقاضیان مورد توجه قرار گیرد. تقسیم بندی گردشگران به دو دسته داخلی و خارجی یکی از انواع این تقسیم بندی ها است. در سطح گردشگران داخلی نیز شناسایی گروه های هدف با توجه به سطح درآمدشان و در قالب دهک های اقتصادی می تواند برای تعیین استراتژی های مناسب جذب حداکثری افراد به مقاصد داخلی از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

فرزین در این باره می گوید: «تقسیم بندی مقاصد برای گردشگران با سطح درآمدی متفاوت یک اشتباه بزرگ است؛ برای همگانی کردن سفر و ایجاد امکان گسترش فرهنگ سفر در میان خانواده های ایرانی با سطوح درآمدی مختلف، باید زیرساخت های متنوع با قیمت های متفاوت برای گروه های مختلف ایجاد کرد.» این استاد دانشگاه برای توضیح بیشتر در این مورد، شمال کشور را به عنوان یک نمونه مطرح کرد؛ بخشی از کشور که تقریبا پذیرای گردشگران زیادی از سطوح مختلف اقتصادی و اجتماعی است.

تاثیر امکانات گردشگری کشورهای همسایه بر گردشگری داخلی

اما در بحث توسعه گردشگری داخلی آنچه می تواند به توسعه این صنعت کمک کند، تنها به زمینه های داخلی این صنعت مربوط نمی شود؛ بلکه امکانات گردشگری کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه، نقش پررنگی در استقبال از جاذبه های گردشگری یک سرزمین دارد. در واقع از آنجا که افراد در انتخاب مقاصد سفر خود مختارند، عرصه رقابتی جلب گردشگر تنها محدود به داخل کشور نشده و از این حیث برنامه ریزی و سیاست گذاری در این حوزه بسیار دشوارتر خواهد شد. گرچه عوامل زیادی در نتیجه تصمیم گیری افراد برای انتخاب مقصد سفرشان دخیل است اما متغیرهای قیمتی در این میان، از اهمیت بیشتری برخوردارند؛ متغیری که به اعتقاد کارشناسان، در تعیین مقصد سفر برای دهک های میانی می تواند تاثیرگذارتر باشد.

به اعتقاد فرزین، اگرچه قیمت کالاها و خدمات گردشگری در تعیین مقصد سفر موثر است، اما این انتخاب تنها معطوف به قیمت نیست و سطح کیفی و تنوع خدمات بر اساس هزینه ای که ارائه دهندگان این کالاها از مشتریان دریافت می کنند نیز بسیار مهم است. این استاد دانشگاه اظهار می کند: «تنوع و سطح کیفی خدمات در ترکیب با قیمت، متغیر جدیدی را تولید می کند که بر انتخاب مقصد گردشگری مسافران موثر است.»

وی یکبار دیگر به کشوری همچون ترکیه اشاره و بر نقش دولت این کشور در توسعه صنعت گردشگری نیز تاکید می کند و می گوید: «عزم این دولت در نشاندن این صنعت در جایگاه واقعی اش، سبب ارائه خدمات متنوع با قیمت های مناسب شده است؛ به گونه ای که نه تنها گردشگران آسیایی و اهل خاورمیانه، بلکه گردشگران زیادی از کشورهای اروپایی هم مشتاق سفر به این کشور هستند.»

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ارائه تنوع و کیفیت خدمات گردشگری ارائه شده در کشوری همچون ترکیه سبب شده تا به عنوان یک نمونه موفق در توسعه صنعت گردشگری همواره مورد توجه قرار گیرد، قیمت کالاهای گردشگری در این کشور را در مقایسه با ایران بسیار مقرون به صرفه تر عنوان و این موضوع را عاملی برای سنگینی کفه ترازو به نفع سفر به چنین کشوری به جای مقاصد داخلی در میان ایرانیان طبقه متوسط می داند.

وی یادآور می شود: «کشورهای گردشگرپذیر توانسته اند متناسب با همه سلایق، محصولات گردشگری ارائه دهند و به دلیل ارائه تسهیلات از سوی دولت هایشان، قیمت این خدمات را تعدیل کنند؛ تا آنجا که اقتصاد شهری مناطقی از این کشورها به صورت مستقیم وابسته به این صنعت است. با وجود همه استعدادهای موجود در کشور برای رشد صنعت گردشگری هنوز نتوانسته ایم آن گونه که باید دستاوردی در این حوزه داشته باشیم و این به دلیل عدم داشتن تجربه کافی در این عرصه و همچنین نرسیدن بازار به آن سطح از بلوغ لازم در دو سوی عرضه و تقاضا است.»

وی به نقش بخش عمومی و ضرورت ورود آن به بحث گردشگری کشور تاکید و تصریح می کند: «بخش عمومی با درک اثرگذاری این صنعت در رشد اقتصادی کشور، می تواند با قوت هرچه تمام تر در این عرصه قد علم کند و با برنامه ریزی و ارائه تسهیلات لازم، این صنعت را مورد حمایت قرار دهد. همچنین با مدیریت ساختار بازار و حل مسائل موجود در پیش پای سیستم نرخ گذاری، این توان را خواهد داشت که نقش عمده ای در حل مشکلات این صنعت بازی کند.»

فرزین ایجاد شرکت های بزرگ در زمینه ارائه خدمات گردشگری را که ایجادشان نیازمند وضع قوانین و مقررات لازم است، از دیگر راهکارهای ارتقای صنعت گردشگری داخلی عنوان می کند و آن را، راهی برای شکل گیری یک بخش خصوصی قدرتمند می داند. اگر گردشگران داخلی را با توجه به سطح درآمدشان به سه سطح پایین، متوسط و بالا تقسیم بندی کنیم، فرهنگ سازی و ارائه خدمات با کیفیت، از مهم ترین زمینه های جذب دهک های درآمدی بالا و تعدیل هزینه ها و ارائه خدمات با تنوع کیفی و قیمتی که قدرت و حق انتخاب را افزایش دهد، مهم ترین عامل برای ایجاد تمایل گردشگران با درآمد متوسط برای داشتن سفرهای داخلی است.

همچنین باید زیرساخت هایی با قیمت مناسب برای اقشار کم درآمد جهت همگانی کردن سفر و گسترش گردشگری در میان دهک های درآمدی پایین نیز در نظر گرفت. علاوه بر این ها، به اعتقاد کارشناسان، افزایش تعطیلات آخر هفته از یک روز به دو روز، آزادسازی و شناور کردن قیمت خدمات گردشگری و ارائه تسهیلات بانکی برای سفرهای داخلی، از جمله دیگر تمهیداتی خواهد بود که منجر به رونق گردشگری داخلی می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1