4 ژوئن 2020 - 06:16

«عمارت مسعودیه» به میراث فرهنگی بر می گردد؟

11 آوریل 2016 - 09:20 dsfr.ir/2m22e

«عمارت مسعودیه» به میراث فرهنگی بر می گردد؟
دنیای سفر
در نشست خبری یکشنبه 22 فروردین معاونت میراث فرهنگی

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از قرار گرفتن نام «عمارت مسعودیه»، «ساختمان کوشک» و «خانه وثوق‌الدوله» و احتمال ارسال آنها به هیأت وزیران برای تغییر کاربری خبر داد.

در نشست رسانه ای یکشنبه، 22 فروردین، طالبیان در پاسخ به پرسشی درباره ی ارسال لیستی از برخی بناهای تاریخی توسط صندوق حفظ و احیا مانند خانه جلال آل احمد، ساختمان کوشک، خانه سعادت خواه، خانه رضاخان، خانه وثوق الدوله، خانه سرهنگ ایرج، عمارت مسعودیه و رباط سنگی امین آباد را تا اواخر اردیبهشت ماه برای تغییر کاربری به هیأت وزیران گفت: با دیدن فهرست، از آقای پوینده، مدیرعامل صندوق حفظ و احیا درخواست کردم که تعدادی از آنها را از فهرست حذف کند. از برخی ساختمان ها ما استفاده می کنیم، مثلاً ساختمان کوشک مرکز میراث ناملموس است. یا دو سه مورد دیگر را خودم تلفنی اعلام کردم که از لیست حذف شوند.

او اضافه کرد: تمرکز روی بناهایی است که مشکل مرمتی دارند و باید احیا شوند و به شکلی با تغییر کاربری روح جدید در آن ها دمیده شود.

اگر مسعودیه را برگردانیم، دیگر واگذار نمی کنیم

وی درباه عمارت مسعودیه نیز اظهار کرد: عمارت مسعودیه مشکل حقوقی دارد. اگر مشکل حقوقی این کار حل شد و به سازمان برگردانده شد، قرار نیست دوباره به بهره بردار واگذار شود. نامه های مختلف قضایی رفته و به ما اعلام شده چه مسیرهایی باید برای برگرداندن عمارت مسعودیه گذرانده شود. اما براساس قرارداد شرکت عظام سه پروژه سرای عامری ها، کاروانسرای وکیل و عمارت مسعودیه را برعهده دارد که فقط هتل عامری ها در وضعیت خوبی است.

او با اشاره به این که شرکت بهره بردار تاکنون برای کاروانسرای وکیل در کرمان اصلا کاری انجام نداده است، افزود: این اتفاق همچنین برای عمارت مسعودیه نیز رخ داده است. اما از آن طرف شرکت بهره بردار می گوید این سه پروژه با هم هستند، پس باید اگر هم می خواهید هر سه را باهم پس بگیرید، که باید هزینه ی سرای عامری ها و غیره را نیز حساب کرد، البته این خود یک دعوای حقوقی است.

وی ادامه داد: در این زمینه چند جلسه نیز با کارشناسان گذاشته ایم که اگر به نتیجه برسد و بازگردد، ما از این بنا برای فضای پژوهشی - آموزشی - علمی - موزه ای خودِ سازمان بهره خواهیم گرفت. بخش های موزه ای آن تبدیل به موزه شود و بخش های پژوهشی و فنی که دست برقضا ما برایشان با مشکل فضا مواجه هستیم، نیز به آن جا فرستاده شوند.

کاربری مسعودیه هتل نیست

او دلیل این اتفاق را این گونه تشریح کرد: شرکت عظام معتقد است کاربری هتل برای عمارت مسعودیه جواب نمی دهد که راست هم می گویند. هرچند به لحاظ حقوقی چنین قراردادی بسته شده، اما کارشناسان می گویند اصلا امکان کاربری هتل وجود ندارد. نامه ای نوشته شده و در کمیسیون فنی هم به شور گذاشته است. از سویی کارشناسان حقوقی می گویند کاربری اولیه قرارداد هتل است از سویی آنها می گویند کارشناسان اجازه کاربری هتل را صحیح نمی دانند و حرف ما را تأیید می کنند؛ بنابراین یک دعوی حقوقی است و ما منتظر نتیجه حقوقی هستیم. اگر بخش حقوقی بگوید و بتواند اثبات کند که این سه قرارداد منفک شده است کار راحت تر است و احتمال بازپس گیری است. این که در قرارداد تخلف شده یا خیر نیز پیگیری قضایا بر عهده حقوقی است. از طرفی دو سه جا هم پیشنهاد شده که مصالحه کنند.

طالبیان همچنین در پاسخ به این پرسش که وقتی قرار است عمارت مسعودیه اردیبهشت ماه به تأیید هیأت وزیران برسد، پس نفس قرارداد اشکال دارد و اقدام غیرقانونی انجام شده است، گفت: عمارت مسعودیه یک بار در فهرست به هیأت وزیران رفت و امضا هم نشد و برگشت.

او همچنین در این ز مینه که براساس اخبار رسیده قرار است عمارت مسعودیه در فهرستی که اردیبهشت ماه به هیأت وزیران ارسال می شود، قرار بگیرد؟ نیز اظهار کرد: من در جریان تمام جلساتش هستم در این فهرست قرار نگرفته است.

خانه ایکوموس در فهرست ارسالی به هیات وزیران نیست

وی درباره بنای وثوق الدوله به عنوان یک بنای نفیس نیز گفت: من بعید می دانم که این بنا در فهرست باشد. باید یک بار دیگر دقیق به فهرست نگاه کنم، اما ما به هیچ عنوان بناهای فاخر را در فهرست ارسالی قرار نمی دهیم باید یک بار دیگر فهرست را چک کنم و پاسخ دهم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1