بررسی اثرات آزادسازی نرخ بلیت هواپیماها

10 آوریل 2016 - 14:20 dsfr.ir/1z5rq

بررسی اثرات آزادسازی نرخ بلیت هواپیماها
نیما نجف زاده
مسافران در فرودگاه مشهد

افزایش پروازهای چارتر در تعطیلات نوروز و امکان شناور بودن قیمت ها، سبب کنترل افزایش قیمت ها شد و این افزایش نرخ را منطقی تر کرد؛ اتفاقی که جز با آزادسازی نرخ فروش بلیت امکانپذیر نبود.

"دبیر انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران"

آمارها حاکی از رشد 9 درصدی سفرهای هوایی داخلی هستند. این رشد در حالی اتفاق افتاد که چند ماه پیش، نرخ بلیت هواپیما از حالت دستوری خارج و تعیین قیمت آن آزاد اعلام شد؛ سیاستی که در آغاز اجرا، نظرات موافق و مخالف زیادی را در پی داشت. موافقان با استناد به تجارب جهانی، بر لزوم اجرای این طرح تاکید و آن را گامی مثبت در جهت ارتقای ارائه خدمات هوایی کشور عنوان می کردند. آن ها کاهش قیمت در زمان های کم سفر و برای مسیرهای کم تردد را به عنوان یکی از فواید آزادسازی قیمت ها مطرح و به همگانی شدن سفر از طریق خطوط هوایی و توزیع مکانی و زمانی سفر اشاره می کنند.

اما در آن سوی ماجرا، مخالفان از عدم آمادگی زیرساخت های هوایی کشور برای استقبال از این تغییر سخن می گفتند. به اعتقاد این عده، آزادسازی نرخ بلیت در شرایطی که میان طرف عرضه و تقاضا در این صنعت توازن برقرار نیست، نمی تواند شرایط برد برد را برای هر دو طرف شرکت های هواپیمایی و مشتریان به وجود آورد؛ چرا که با محدودیت عرضه و تعداد کم هواپیماها و پروازها در مقایسه با تعداد تقاضا و مسافران، قیمت ها افزایش می یابد. با همه این گمانه زنی ها، آنچه بیش از هر استدلال دیگری می تواند قضاوت منطقی در خصوص اجرای این سیاست را به دنبال داشته باشد، استناد به آمارهای موجود و بررسی رضایت مشتریان و ارائه دهندگان خدمات هوایی کشور از اعمال این تغییر است؛ آن هم با بررسی شرایط خرید و فروش در یکی از زمان های پر سفر مانند نوروز.

مزایای آزادسازی برای فعالان گردشگری

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران، در این باره گفت: «هرگونه تنوع در کیفیت، کمیت و نرخ ارائه خدمات هوایی، توسعه این صنعت و رضایت مشتریان و در نتیجه استقبال هر چه بیش تر آن ها از خرید این خدمات را به دنبال خواهد داشت.» رضا اباذری تاکید کرد: «آزادسازی نرخ ها با باز گذاشتن دست فروشندگان خدمات هوایی، این فرصت را ایجاد می کند که هر یک از شرکت های هوایی برای جلب نظر و رضایت مشتریان و فروش هر چه بیشتر خدمات شان، با یکدیگر به رقابت پرداخته و در این صورت استفاده کنندگان از این خدمات با انتخاب های متنوع تری مواجه می شوند.»

وی با اشاره به محقق شدن اهداف مذکور در فروش های نوروزی ایرلاین ها تصریح کرد: «نتیجه مستقیم آزادسازی نرخ بلیت هواپیماها را در تنوع قیمت های نوروزی به وضوح می توان مشاهده کرد.» رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران، ادامه داد: «از این رو در نگاه اول می توان، آزادسازی و به تبع آن ایجاد تنوع در قیمت پروازها بسته به زمان، مسیر پروازی و شرکت های هواپیمایی را یکی از عمده دلایل افزایش سفرهای هوایی در تعطیلات سال نو عنوان کرد.»

به گفته اباذری اگرچه در فواید آزادسازی نرخ بلیت پروازها تردیدی وجود ندارد و به شهادت تجارب جهانی، همه فعالان این صنف با این تغییر رویکرد سازمان هواپیمایی کشوری موافقند، اما باید توجه داشت تا تحقق همه اهداف اخذ این سیاست، راه زیادی باقی است و باید اقدامات همه جانبه ای با همکاری همه نهادهای ذی ربط در جهت بهبود اثرات اعمال این سیاست اتخاذ شود. وی یادآور شد: «چارترکارها، ایرلاین ها و سازمان هواپیمایی کشوری باید به صورتی هماهنگ در راستای اجرای این مصوبه پیش رفته و سیاست های ساختاری در نرخ گذاری را با همکاری و تعامل با یکدیگر به جلو ببرند.»

تعدیل قیمت بلیت در نوروز

دبیر و عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی گردشگری و زیارتی استان تهران هم با حمایت از سیاست آزادسازی نرخ بلیت هواپیما گفت: «در کنار افزایش امنیت پروازها، توجیه زمانی و اقتصادی سفرهای هوایی، کاهش سفر به ترکیه و امارات و نیز گسترش ظرفیت خطوط هوایی کشور، آزادسازی نرخ بلیت نیز بر افزایش میزان سفرهای هوایی تاثیر داشته است.»

امیرپویان رفیعی شاد اضافه کرد: «در نوروز امسال تقاضا برای تورهای مسافرتی کاهش داشت و همین عامل آژانس های مسافرتی را با توجه به امکان فروش بلیت های هواپیما با قیمت های متنوع و متناسب با تقاضای بازار، بر آن داشت تا بلیت تورهای فروش نرفته را به متقاضیان خرید آزاد بلیت عرضه کنند که این عامل خود تا حد زیادی باعث ایجاد تنوع قیمتی و شکسته شدن نرخ ها شد. آزادسازی نرخ ها با ایجاد تنوع قیمتی در روزهای مختلف تعطیلات نوروز، باعث استفاده تعداد بیشتری از افراد از سفرهای هوایی و در نتیجه افزایش فروش و توزیع زمانی در این ایام شد.»

این فعال گردشگری همچنین به تعدیل افزایش قیمت بلیت پروازها در نوروز امسال در مقایسه با سال های گذشته اشاره و تصریح کرد: «افزایش پروازهای چارتر در تعطیلات نوروز و امکان شناور بودن قیمت ها، سبب کنترل افزایش قیمت ها شد و این افزایش نرخ را منطقی تر کرد؛ اتفاقی که جز با آزادسازی نرخ فروش بلیت امکان پذیر نبود.»

انتقادها

اگرچه در مدت زمان کوتاهی که از اجرای مصوبه آزادسازی نرخ بلیت پروازهای داخلی می گذرد، برخلاف گذشته، شاهد تنوع قیمت بلیت ها بوده ایم و از این حیث مشتریان و استفاده کنندگان از خدمات شرکت های هواپیمایی با تنوع بیشتر نرخ و کیفیت پروازها مواجه شده اند موجبات رضایت خاطر آنان را فراهم کرده است، با این همه آژانس های ارائه دهنده این خدمات گلایه هایی را در این خصوص مطرح می کنند. از جمله اینکه معتقدند نرخ خرید چارترها از ایرلاین ها برای آنها همچون گذشته بوده و مشمول آزادسازی قیمت ها و تنوع نرخ ها نشده است.

رفیعی شاد در این باره گفت: «سازمان هواپیمایی در قیمت فروش پروازهای چارتری و برنامه ای تفاوتی قائل نمی شود و آنها را با یک نرخ در اختیار شرکت های مسافرتی قرار می دهد. این در حالی است که قیمت فروش بلیت به مسافران برای آژانس ها با توجه به میزان تقاضای موجود متغیر بوده و همین عامل سبب خواهد شد که این شرکت ها در بسیاری از موارد متضرر شوند.»

دبیر انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی گردشگری و زیارتی استان تهران راه حل این مشکل را این گونه توضیح داد: «لازم است که سازمان هواپیمایی کشوری مفادی را تنظیم و به شرکت های هواپیمایی ابلاغ کند تا همچون قرارداد فی مابین آژانس های مسافرتی و مشتریانشان برای فروش تور، رابطه میان این شرکت ها و دفاتر مسافرتی ساختارمند و قانونی شود. البته بسیار مهم است که در این ضوابط، میان فروش چارتری و برنامه ای بلیت ها تفاوت قائل شد تا هم شرکت های هواپیمایی و هم دفاتر مسافرتی از عواید آزادسازی نرخ بلیت ها منتفع شوند.»

بر اساس بند ب ماده 161 قانون برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف بوده است تا پایان سال سوم برنامه، نسبت به آزادسازی نرخ بلیت پروازهای داخلی اقدام کند. حالا با کارشناسی های انجام شده در سازمان هواپیمایی کشوری و با تصویب شورای عالی هواپیمایی، مصوبه مجلس شورای اسلامی از تاریخ 09/ 09/ 1394 به اجرا گذاشته شده است. پیش از این قیمت بلیت هواپیما به صورت دستوری توسط شورایعالی هواپیمایی تعیین و با تایید رئیس جمهوری ابلاغ می شد. در همین حال برای حمایت از فرودگاه های غیراقتصادی یا کمتر برخوردار و مسیرهای مناطق محروم و ایجاد امکان افزایش پرواز در فرودگاه هایی که تعداد پرواز کمتری دارند، نرخ های 87 مسیر کماکان به صورت تکلیفی و از سوی سازمان هواپیمایی کشوری تعیین می شود.

در راستای سیاست های اقتصاد آزاد که اساس را بر تعیین نرخ کالاها و خدمات بر مبنای میزان عرضه و تقاضای موجود در بازار قرار می دهد، سیاست تک نرخی بودن بلیت پروازها کنار گذاشته شد و امید آن می رود که با ایجاد رقابت میان ایرلاین ها، فصل جدیدی در صنعت هوایی کشور گشوده شود؛ آن هم در هنگامه ای که بر رشد گردشگری به عنوان یکی از راه های پایدار برون رفت از رکود اقتصادی تاکید شده و این صنعت می تواند به عنوان بال پرواز گردشگری، سبب جهش و پویایی اقتصاد کشور شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1