رئیس موزه "لوور" چرا به ایران می‌ آید؟

9 آوریل 2016 - 12:30 dsfr.ir/y54s7

رئیس موزه "لوور" چرا به ایران می‌ آید؟
www.e-pik.info
موزه لوور فرانسه در پاریس

رئیس موزه "لوور" به ایران می‌ آید تا ارتقاء موزه‌ داری در کشور، پیگیری سرقت‌ های تاریخی احتمالی در گذشته و انتقال آثار تاریخی به صورت غیرمجاز به فرانسه، برگزاری‌ های همایش‌ های مشترک،‌ دوره‌ های آموزشی و رفت و آمد کارشناسان به دو کشور بررسی و از سر گرفته شود.

به گزارش ایسنا، پیش از ظهر امروز (شنبه 21 فروردین) جان لوک مارتینس، رئیس موزه لوور به همراه یک گروه چهار نفره شامل رئیس موزه بخش اسلامی لوور، رئیس دپارتمان شرق شناسی، مشاور سیاسی مدیر موزه لوور و یک استاد دانشگاه به تهران می‌ آیند تا در پنج روز در زمینه‌ ی انجام همکاری‌ های مشترک با بخش‌ های مختلف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به بحث و تبادل نظر بپردازند.

«محمدرضا کارگر»، مدیر اداره کل موزه‌ ها در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: حدود 10 سال قبل سازمان میراث فرهنگی تفاهم‌ نامه‌ ای با مسئولان موزه‌ی‌ لوور امضا کرد تا بر آن اساس نمایشگاه‌هایی بین این موزه و موزه ملی ایران و دیگر موزه‌های کشور رد و بدل شود؛ که حدود 9 سال پیش ایران موفق شد نمایشگاهی مربوط به «حوزه فرهنگ‌ و تمدن دوره صفوی» در کشور برگزار کند، که در آن همه‌ی تعهدات موزه لوور و برعکس موزه ملی ایران با موفقیت انجام شد و توانستیم فرهنگ و تمدن این دوره از کشور را در آنجا نشان دهیم.

او با بیان اینکه متاسفانه این همکاری در طول سال‌های گذشته قدری کمرنگ شده بود، اضافه کرد: خوشبختانه مجددا این فعالیت‌ها در حال از سر گرفته شدن است.

وی با تاکید بر این‌ که پروتکل همکاری بین ایران و فرانسه در بخش فرهنگی بسیار غنی است، ادامه داد: هرچند معمولا پروتکل‌ های فرهنگی مختلفی بین کشورها به امضا می‌ رسد، اما تفاهم‌نامه بین ایران و فرانسه از همه مهم‌تر و سوابق این همکاری در تاریخ ما عمق زیادی دارد.

به گفته‌ی او، نخستین گروه‌ های باستان شناسی خارجی به ایران، فرانسوی‌ ها بودند؛ از سوی دیگر لوور جایگاه خاصی در جهان دارد که همکاری ما با این موزه می‌تواند دستاوردهای خوبی را به همراه داشته باشد، همچنین استفاده از تجارب و ارتقای بخش‌های فرهنگی بسیار موثر است.

«کارگر» از مهمترین بحث‌ هایی که قرار است در طول سفر پنج روزه رئیس موزه لوور و همکارانش به ایران مطرح شود را برگزاری نمایشگاه‌های موزه‌ ای‌، برگزاری‌ های همایش‌ های مشترک،‌ دوره‌های آموزشی‌، رفت و آمد کارشناسان به دو کشور و همکاری در مورد مسائل اموالی یا سرقت‌ هایی که ممکن است پیش از این رخ داده باشد دانست.

او با این وجود مهمترین بخش جلسات رئیس موزه لوور و مسئولان سازمان میراث فرهنگی را «ارتقای سطح موزه‌ای در کشور» دانست و افزود: فعالیت‌های گسترده موزه ملی با موزه‌ی لوور یک هدف سوم یعنی ارتقای سطح موزه‌ای در کشور را نیز در بر می‌گیرد.

به اعتقاد «کارگر»، آمدن رئیس موزه لوور به ایران یا موزه‌های مشابه بسیار معنادار است. به این مفهوم که اهمیت و جایگاه موزه‌ای ایران در جایی است که موزه‌های مهم و بزرگ جهان توجه جدی به آن دارند.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، تاکید کرد: در این سفر قرار نیست هیچ بحثی درباره‌ی اقدامات باستان‌ شناسی با مسئولان موزه‌ی لوور و تیم همراه او مطرح شود.

به گزارش ایسنا، بهمن ماه سال گذشته مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی در جریان سفر به فرانسه از بخش‌های مختلف موزه لوور از جمله بخش تاریخ ایران و بخش اسلامی موزه بازدید کرد و یادداشت تفاهم همکاری بین موزه لوور و سازمان میراث فرهنگی امضا شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1