17 اکتبر 2019 - 09:59

پرونده ثبت جهانی چوگان به یونسکو ارسال شد

2 آوریل 2016 - 15:00 dsfr.ir/l317e

پرونده ثبت جهانی چوگان به یونسکو ارسال شد
میثم رودکی
نمایی از ستون های دروازه های بازی چوگان در میدان نقش جهان اصفهان

پرونده نامزدی ثبت جهانی چوگان به یونسکو ارسال شد، تا مرکز میراث جهانی یونسکو، تصمیم نهایی خود را در اجلاس سال 2017 نسبت به جهانی شدن این بازی اعلام کند.

معاون میراث فرهنگی سازمان با اعلام این خبر گفت: پرونده نامزدی ثبت جهانی چوگان با حمایت مسئولین مرتبط با این ورزش و پس از بررسی و تکمیل نهایی از سوی مسئول تهیه پرونده این بازی روز پنجشنبه 11 فروردین ماه به دبیرخانه کمیته میراث ناملموس یونسکو ارسال شد تا پس از بررسی و ارزیابی در سال 2017 در کمیته میراث جهانی یونسکو مطرح شود.

محمدحسن طالبیان افزود: تهیه پرونده این بازی همزمان با نامگذاری شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی (ایکوموس)، به مناسبت نام روز جهانی محوطه ها و یادمان ها با عنوان «میراث ورزش» صورت گرفته است که هر ساله هدفی را در قالب عنوان یا شعار برجسته می کند.

وی با اشاره به اینکه میراث های ورزشی جنبه ای از خلاقیت های انسانی است که به کیفیت های فرهنگی توجه می کند گفت: تاریخ ورزش با فرهنگ های کهن گره خورده است و به لحاظ ارزش های برجسته آن است که شاهد توسعه معماری، هنر و فناوری های مرتبط با آن در طول اعصار هستیم.

طالبیان ورزش های زورخانه ای و چوگان را از جمله ورزش های کهن ایران دانست که رد پای آن را می توان در جای جای تاریخ کهن ایران زمین دید. قدیمی ترین میدان چوگان در ایران در میدان امام اصفهان مربوط به دوره صفویه است که دارای شهرت جهانی است.

وی اظهار امیدواری کرد: در سالی که از سوی ایکوموس میراث ورزش نامگذاری شده ایجاد موزه ورزش و ثبت دیگر عناصر تاریخی مرتبط با ورزش همچون میادین اسبدوانی و ... در اولویت قرار گیرد.

فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احياء ميراث معنوي و طبيعي نیز از ثبت مجموعه چوگان و سوارکاری فرح آباد و مجموعه چوگان و سوارکاری نوروزآباد به شماره های 31251 و 31410 در فهرست آثار ملی طی سال گذشته خبر داد.

مرتضی رضوانفر مسئول تهیه پرونده چوگان نیز، این بازی را "یک بازی سنتی سوار بر اسب همراه با موسیقی و روایتگری" ذکر کرد و گفت: این بازی دارای سه بخش اصلی شامل: چوگان بازی، اجرای موسیقی محلی و روایتگری (نقالی و مرشدخوانی) است.

رضوانفر در خصوص تاریخ بازی چوگان در ایران افزود: این بازی قدمتی بالغ بر 2000 سال دارد که ابتدا در میان عشایر رواج داشته و سپس به مرور زمان به دلیل کارکردهای فرهنگی اجتماعی نهفته در آن، عمومیت یافته است.

وی با تاکید بر اینکه چوگان به دلیل ارتباط با عناصری چون خانواده (بازیکنان و هنرمندان)، طبیعت، اسب و هنر، اهمیت فوق العاده ای در فرهنگ ایران دارد گفت: امروزه نقش و فیگورهای بازی چوگان در موتیفهای صنایع دستی، نقاشی سنتی مینیاتور، تزئینات معماری و سنگ برجسته ها استفاده میشود، همچنین در ادبیات و زبانهای ایرانی حضوری گسترده دارد.

این مسئول در زمینه بخش ورزشی این بازی اظهار داشت: گسترش "بخش ورزشی" بازی چوگان در بیش از 100 کشور جهان به شکل ورزش پولو، نشانه ای از جذابیت، اهمیت و تواناییهای این بازی است که تنها بخش ورزشی آن جهانی شده است.

رضوانفر گفت: چوگان در تاریخ 2000 ساله خود به انبانی از تنوعات فرهنگی و خلاقیت های بشری تبدیل شده است. دو عنصر ماندگاری و گسترش جغرافیایی در این بازی دلیلی بر وجود تنوع و خلاقیت بشری در این بازی است.

به اعتقاد وی ثبت چوگان می تواند باعث توجه و آگاهی بیشتر جوامع شهرنشین به ارتباط میان انسان، هنر، طبیعت و حیوانات در جوامع بومی شود و همین تنوعات باعث شده تا در ایران این بازی " شاه بازی ها" نام بگیرد.  

مسئول تهیه ثبت این پرونده با اشاره به اینکه این بازی در مناطق مختلف کشور برگزار می شود افزود: در طول 34 سال گذشته انجمن های چوگان در چهار منطقه تهران، قزوین، کرج و اصفهان و همچنین انجمن مرکزی چوگان در تهران تاسیس شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 17 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1