بازدید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از پارک ملی تندوره

27 مارس 2016 - 00:20 dsfr.ir/yo04b

بازدید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از پارک ملی تندوره
باشگاه خبرنگاران جوان
بازدید معصومه ابتکار از محوطه باستانی بندیان درگز

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امسال برای نخستین بار برنامه جامع ملی حفاظت از پلنگ ایرانی در کشور اجرا می شود.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، معصومه ابتکار روز جمعه در حاشیه بازدید از پارک ملی تندوره شهرستان درگز افزود: این برنامه بسیار جامع و کامل است و با همکاری معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و دانشگاهیان و محققان تهیه و به مرحله اجرا رسیده است.

وی اظهار کرد: این برنامه علمی و دارای ابعاد و زوایای مختلف نظیر مشارکت بین بخش های مختلف و مشارکت جوامع محلی است و چنین جامعیتی در برنامه حفاظتی از گونه های حیات وحش بی سابقه بوده است.

وی گفت: علاوه بر آن برنامه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی نیز که بر اساس پروژه ای از 12 سال پیش اجرایی شده و با همکاری های بین المللی در حال تکمیل است، امسال با قوت اجرا می شود.

ابتکار پرداخت خسارت ناشی از حمله پلنگ و یوزپلنگ به گله های دامداران را از اقدامات مثبت و موثر در پایان سال گذشته دانست و افزود: این امر امسال نیز با قوت ادامه می یابد تا فرهنگ سازی لازم نسبت به اهمیت و ارزش طبیعی گونه های جانوری در جوامع محلی و روستایی توسعه یابد.

وی با اشاره به پارک های ملی، مناطق حفاظت شده و آثار طبیعی ملی اظهار کرد: در دولت های هفتم و هشتم مطالعات مربوط به مدیریت این مناطق آغاز شد و برای بسیاری از مناطق تحت حفاظت در سراسر کشور برنامه مدیریت بر اساس اصول علمی تدوین شد.

وی گفت: در دولت یازدهم نیز طرح های آماده شده برای استانداران ابلاغ شد که با همکاری دستگاه های مختلف در حال اجرا می باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: به عنوان مثال برای پارک ملی تندوره برنامه مدیریت تفرجگاهی از دو سال پیش آغاز شده که هنوز نیاز به کار و تکمیل دارد.

وی اظهار کرد: طرح مدیریتی برای سایر مناطق تحت حفاظت نیز به زودی تکمیل و ابلاغ می گردد.

وی با بیان اینکه در خراسان رضوی 41 منطقه با گونه های گیاهی و جانوری ارزشمند زیر پوشش سازمان حفاظت محیط زیست است گفت: این استان از استان های موفق در عرصه حفاظت از محیط زیست است.

گفتنی است؛ معصومه ابتكار در سفر به شهرستان درگز با حضور در محوطه تاریخی بندیان درگز از این محوطه باستانی نیز بازدید كرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1