15 اکتبر 2019 - 12:19

98 درصد تهرانی ها خواستار ایجاد موزه تهران شدند

26 مارس 2016 - 17:00 dsfr.ir/ny72e

98 درصد تهرانی ها خواستار ایجاد موزه تهران شدند
حمید املشی
اشیای تاریخی موزه ملی ایران

با انجام یک نظرسنجی اولیه از 100 نفر از شهروندان که برای اولین بار به موزه ملی آمده بودند و از نمایشگاه «تهران،کهن شهر من» بازدید کردند، 98 درصد خواستار ایجاد یک موزه تخصصی برای استان تهران شدند.

"مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رجبعلی خسروآبادی افزود: در یک سوال چهار گزینه ای ساده، از شهروندان پرسیده شد که از بین گزینه های «ایجاد موزه تخصصی تهران»، «ایجاد یک مجموعه ورزشی»، «ایجاد یک پل شهری» و «ایجاد یک کتابخانه و مجموعه فرهنگی» کدام را را اولویت تهران می دانید که 98 نفر گزینه «ایجاد موزه تخصصی برای شهر تهران» را انتخاب کردند.

وی با بیان اینکه تقریبا هزینه تاسیس هر یک از سوال ها برای مجموعه مدیریت شهری به یک اندازه است، ادامه داد: اگر خواسته دوستداران میراث فرهنگی در ایجاد یک موزه تخصصی برای تهران را به یک خواسته منطقی تبدیل کنیم، آن وقت می توانیم به عنوان یک مطالبه عمومی طرح ایجاد یک موزه تخصصی برای پایتخت را به شورای شهر تهران ارائه کنیم.

وی ادامه داد: از 8 تا 31 فرودین ماه، فرم نظرسنجی به همه بازدیدکنندگان نمایشگاه ارائه می شود، تا نتایج تحلیلی قابل دفاع آن به عنوان یک خواسته عمومی به شورای شهر فرستاده شود.

خسروآبادی با تاکید بر این که شورای شهر تهران، شورای شهرداری نیست بلکه شورایی برای نظارت و مطالبه حقوق شهروندان در همه ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، محیط زیست است، افزود: نیاز موزه برای شهری با این اشیای تاریخی ارزشمند یک مطالبه عمومی است.

خسروآبادی همچنین نگاه ملی به برنامه های میراثی پایتخت را عاملی دانست که باعث مغفول ماندن بسیاری از اقدامات استانی در سال های گذشته در حوزه میراث فرهنگی شده است.

وی با تاکید بر این که اگر هویت تاریخی تهران به درستی به شهروندان معرفی شود قطعا ایجاد موزه به یک مطالبه عمومی تبدیل خواهد شد؛ افزود: برگزاری این نمایشگاه در ایام عید بهترین زمان برای معرفی هویت تاریخی تهران به شهروندان بود، چون تا پنجم فروردین ماه 6 هزار نفر از نمایشگاه تهران کهن شهر من در طبقه دوم موزه ملی بازدید کردند.

بر اساس این گزارش؛ 112 قلم شی نفیس از هزاره ششم پیش از میلاد تا سده هفتم هجری قمری حاصل از کاوش های باستان شناسی در مناطق مختلف تهران از جمله منطقه قیطریه، دروس، مولوی چشمه علی در نمایشگاه «تهران، کهن شهر من» تا پایان فروردین ماه به نمایش گذاشته شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1