نتایج کوتاه مدت آزادسازی نرخ بلیت هواپیما

27 فوریه 2016 - 11:00 dsfr.ir/la4o8

نتایج کوتاه مدت آزادسازی نرخ بلیت هواپیما
آوای گردشگران یاس
یک آژانس ارائه دهنده خدمات بلیط هواپیما در تهران

با آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، مسافران حق انتخاب دارند که از جمله حقوق مهم مسافر است. از سوی دیگر ایرلاین های مختلف نیز در بازار رقابتی قرار گرفته و کیفیت خدمات خود را افزایش می دهند.

با گذشت چند ماه از اعلام رسمی آزادسازی نرخ بلیت هواپیما بسیاری از مسافران و آژانس داران از این تغییر راضی به نظر می رسند؛ به باور کارشناسان با آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، شرکت های هواپیمایی خودشان می توانند نرخ خدماتشان را تعیین کنند و این مساله موجب ایجاد رقابت میان آنها خواهد شد. با این همه، این مساله نیز همچون هر اقدام جدید دیگری بیم ها و نگرانی هایی به همراه داشت؛ اعم از نگرانی گرانی بیش از حد قیمت بلیت. ولی حالا گفته می شود این نرخ ها براساس زمان و مقصد پرواز متغیر است و بنابر سیستم عرضه و تقاضا شکل گرفته است. این آزادسازی البته تنها به نرخ بلیت هواپیماها محدود نمی شود و می تواند الگویی برای نرخ هتل ها نیز باشد. در واقع، در هر دو زمینه این امکان به مشتری داده می شود که از خدمات متنوع با قیمت های متفاوت استفاده کند. به گفته کارشناسان، این تنوع ارائه خدمات در نهایت به همه مکانی و همه زمانی شدن سفر نیز خواهد انجامید.

حق انتخاب مشتری

یکی از مدیران باسابقه آژانس هواپیمایی و فعال حوزه بازاریابی در این باره می گوید: «آزادسازی نرخ در همه جای دنیا در زمینه های مختلف هواپیمایی، انواع حمل و نقل و ارائه خدمات موجود و به همین دلیل امکان سطح بندی مشتری براساس نیاز و هزینه ای که می کند وجود دارد. بنابراین ارائه کننده خدمات امکان استفاده از بسته های متنوع و گوناگون سفر یا خدمات را برای مشتری تعریف می کند.»

به گفته عباس نظری بابلی، وقتی عرضه و تقاضا در بازار از قبل دسته بندی شود، به طور ناخودآگاه در درازمدت مشتری هم خود را با این طرح وفق داده و هماهنگ می کند و در نتیجه، ایرلاین ها در زمان های کم سفر نیز مشتری خواهند داشت. این فعال حوزه بازاریابی تاکید می کند: «در صورتی که در این زمینه تعاریف درستی ارائه شده و اطلاع رسانی صحیحی داشته باشیم، مشتری نیز با بینش قبلی و با توجه به نیاز خود، با رضایت کامل حاضر خواهد بود که از خدمات گران تری استفاده کند و این انتخاب، حق مشتری است.»

او یادآور می شود در شرایطی که بود و نبود خدمات هیچ تاثیری در کاهش و افزایش نرخ آن نداشته باشد، رقابتی نیز وجود نخواهد داشت. در همین حال، به اعتقاد کارشناسان گردشگری «تنوع و آزادسازی نرخ بلیت هواپیما به این معنا است که مردم می توانند براساس بودجه ای که برای سفر خود کنار گذاشته اند بلیت خود را در روزها و ساعت های مختلفی از روز، ماه و سال انتخاب کنند. بنابراین اجرای این سیاست نه تنها صنعت هوانوردی، بلکه صنعت گردشگری کشور را هم تحت تاثیر قرار داده و حق انتخاب بیشتری به مسافران می دهد که مهم ترین آن، این است که مسافران و مردم می توانند با بودجه ای که در اختیارشان است سفر کنند نه با نرخ مصوبی که از طرف دولت تعیین شده است.»

در همین باره یکی از مسافران پرواز شیراز-تهران هم به خبرنگار ما می گوید: «از زمانی که نرخ هواپیما آزاد و قیمت آن شناور شده توانسته ام سفرهای هوایی بیشتری داشته باشم چراکه بنا به ساعت یا روز پرواز می توانم پروازهایی با کیفیت و خدمات و قیمت مناسب پیدا کنم.»

یوهان و جنی مسافران خارجی در همین مسیر نیز به شناور بودن نرخ پرواز در اروپا و بسیاری کشورهای دیگر اشاره کرده و تاکید می کنند: «اینکه این مساله در ایران هم ایجاد شده، جالب است چراکه مسافران حق انتخاب دارند که از جمله حقوق مهم مسافر است. از سوی دیگر ایرلاین های مختلف نیز در بازار رقابتی قرار گرفته، کیفیت خدمات خود را افزایش می دهند.»

ایجاد رقابت و افزایش کیفیت

سازمان هواپیمایی کشوری با پیش بینی خرید ناوگان جدید با رفع تحریم ها اقدام به آزادسازی نرخ بلیت ها کرد تا با رقابتی که میان شرکت های هواپیمایی به وجود می آید، قیمت بلیت ها دستوری نباشد و نرخ ها براساس ارائه خدمات و میزان عرضه و تقاضای مردم تعیین شود. حال به نظر می رسد رقابتی که با آزادسازی نرخ بلیت پروازها میان شرکت های هواپیمایی به وجود آمده در بلندمدت موجب کاهش نرخ بلیت شود؛ چنانچه با گذشت مدت کمی از این آزادسازی و شناور شدن نرخ بلیت ها با توجه به بازار عرضه و تقاضا هم می توان متناسب با زمان و نیاز پروازهای ارزان تری یافت.

کارشناسان معتقدند که ایرلاین ها به دلیل آنکه بتوانند خود را در بازار نگه دارند و بتوانند با سایر شرکت های هواپیمایی رقابت کنند، باید نرخ خدمات و بلیت پروازهای خود را کاهش دهند که این مساله به سود مردم است و منجر به کاهش نرخ پروازها شده و مردم نیز به سمت خدمات بهتر روی می آورند. این امر موجب می شود تا افراد با شرکت های مختلف دارای خدمات متفاوت روبه رو شوند و با توجه به سطح توان مالی خود از خدمات متفاوت ارائه شده از سوی این شرکت ها بهره بگیرند.

کارشناسان اقتصادی، آزادسازی نرخ بلیت هواپیما را از مهم ترین تصمیم ها در حوزه حمل ونقل هوایی عنوان می کنند و معتقدند دولت از این پس در جایگاه حاکمیتی تنها نقش نظارت بر شرکت های هواپیمایی را خواهد داشت و نقش نرخ گذاری از مسوولیت ها و وظایف دولت حذف و خارج می شود. با اجرای این سیاست، صنعت هوانوردی کشورمان در حوزه حمل و نقل هوایی مطابق با الگوهای جهانی، شیوه جدیدی از مدیریت در صنعت را تجربه می کند و با توجه به رضایت مسافران و آگاه شدن مردم به محاسن این تصمیم می توان انتظار داشت که از آزادسازی نرخ هتل ها نیز استقبال شده و مردم بتوانند با توجه به میزان درآمدشان، زمان سفر را تغییر داده و از خدمات مناسب حمل ونقل و اقامت در زمان های گوناگون بهره مند شوند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1