معاون میراث فرهنگی خبر داد:

ایجاد مرکز منطقه ای مستندنگاری میراث فرهنگی در ایران

22 فوریه 2016 - 17:00 dsfr.ir/ao8kc

ایجاد مرکز منطقه ای مستندنگاری میراث فرهنگی در ایران
میراث آریا
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

بر اساس توافق های صورت گرفته علاوه بر مجهز ساختن 90 پایگاه میراث فرهنگی به ساختار مستندنگاری، مرکز منطقه ای مستندنگاری پیشرفته در حوزه میراث فرهنگی در ایران ایجاد می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این مطلب را امروز "دوشنبه" در نخستین همایش و کارگاه بین المللی مستندنگاری پیشرفته در حوزه میراث فرهنگی مطرح ساخت.

او همچنین گفت: اگر چه آلبوم خانه کاخ گلستان به خوبی نگهداری می شود ولی برای ثبت آن در حافظه بشری مستندنگاری نیز می شود.

به گفته وی مستندنگاری، پژوهش و پایش سه رکن اصلی هستند که بدون آن ها امر حفاظت به خوبی پیش نمی رود.

معاون میراث فرهنگی گفت: سرعت فرسایش آثار تاریخی از نظر انسانی و طبیعی نه تنها در ایران بلکه در جهان روز به روز بیشتر می شود و یکی از ابزارهای مهمی که نسل های آینده را با هویت و فرهنگ شان آشنا می کند، مستندنگاری است.

وی با اشاره به ضرورت استفاده از لیزر اسکن، فتوگرامتری در کنار عکس و فیلم در مستندنگاری آثار تاریخی افرود: سرزمین ما به دلیل وسعت و تنوع تاریخی و فرهنگی و همچنین بلایای طبیعی نیازمند مستندسازی اساسی و جامع است.

او با اشاره به استفاده سایر کشورها از مستندسازی آثار گوناگون تاریخی و فرهنگی گفت: البته ما همچنان نیازمند یادگیری مداوم در این زمینه هستیم اگر چه تجربه های خوبی در زمینه ژئوفیزیک، فتوگرامتری و لیزر اسکن در پایگاه هایی چون چغازنبیل و تخت جمشید داریم.

طالبیان تاکید کرد: اکنون که قطار میراث فرهنگی آرام آرام به راه اصلی خود باز می گردد می توانیم با همکاری سازمان های بین المللی و استفاده از تجربیات آن ها دانش افزایی در زمینه میراث فرهنگی را تداوم بخشیم.

او با اشاره به تجربیات سایت های گوناگون میراث فرهنگی سراسر کشور در زمینه مستندنگاری گفت: بر اساس توافقی که با پروفسور علی اکتسابی رئیس لابراتوار مستندسازی و تصویرگری تحلیلی دانشگاه کیوتو ژاپن صورت گرفت، قرار شد پایگاه های میراث فرهنگی در سراسر کشور را به کانون های دائمی مستندنگاری تبدیل کنیم.

نخستین همایش و کارگاه بین المللی 3 روزه مستندنگاری پیشرفته در حوزه میراث فرهنگی توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با شرکت اندیشمندان و پژوهشگرانی از کشورهای ایران، ژاپن، مالزی، آمریکا، مصر، فلیپین و هنگ کنگ برگزار می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1