سید محمد بهشتی:

آسمان میراث فرهنگی همه جا یک رنگ است

17 فوریه 2016 - 15:10 dsfr.ir/bw0lq

آسمان میراث فرهنگی همه جا یک رنگ است
bukharamag.com
سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

برخی فکر می کنند که توسعه و میراث فرهنگی ضد یکدیگرند و می گویند میراث فرهنگی مانع است، اما باید بدانند که آسمان میراث فرهنگی همه جا یک رنگ است.

"سید محمد بهشتی"

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این عقیده که میراث فرهنگی و توسعه مخالق یکدیگر هستند را به معنای این دانست که بگویند «کرد بودن کردها» و «سمنانی بودن سمنانی ها» نیز مانع است و افزود: متاسفانه گاهی اوقات مفهوم توسعه و میراث فرهنگی را به گونه ای تعریف می کنند که هر دو مخالف هم هستند، این دیدگاه یک نسبت میان توسعه و میراث فرهنگی است.

او نسبت دیگری که در رابطه میان این دو بحث می توان به آن دقت کرد را زمانی دانست که بگوییم توسعه می تواند اتفاق بیفتد، اما مراعات حال میراث فرهنگی را نیز داشته باشد.

وی اظهار کرد: تقریبا امروز این اتفاق در بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا رخ می دهد و الگویش رعایت می شود. یک بُعد به نام توسعه و بُعد دیگر به نام میراث فرهنگی است و هر کدام مودبانه رعایت حال دیگری را می کنند و پا روی دُم هم نمی گذارند. عرصه و حریم بناها به درستی رعایت می شود و هرکس کار خود را می کند، در نقاطی نیز دست در دست هم می گذارند؛ اما به شکل ماهوی فهم درباره توسعه و میراث فرهنگی دچار تغییر و تحول نمی شود، فقط آن ها رعایت آداب معاشرت را می کنند.

بهشتی نسبت سوم در این رابطه را یک ورود ماهوی نسبت به مفهوم توسعه دانست و گفت: باید در ما عطر و طعم سعادتمندی چشانده شود، وگرنه این توسعه اتفاق نمی افتد مگر با ابتناع آنچه میراث فرهنگی است. اگر مفهوم توسعه این باشد با میراث فرهنگی کار دارد، چون آن ها با یکدیگر هم ریشه هستند. این باید برای ما اهمیت داشته باشد که سرزمین به مفهوم عمیق کلمه کجاست. مردمی که آنجا زندانی هستند چه کسانی هستند و چه مزیت هایی دارند و چه ماموریتی را می توان به آنها سپرد.

وی که صبح امروز (چهارشنبه 28 بهمن) در نخستین همایش «میراث فرهنگی و توسعه پایدار» که به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی برگزار شد سخن می گفت، در بخش دیگری از صحبت هایش افزود: وقتی از کاشان توقع کیمیاگری دارند، نباید آن را جلوی گلوله های تخریب بفرستند، بلکه باید هزار و یک جور روش حفاظت از آن را بررسی کنند.

رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر لزوم شناخت توپوگرافی فرهنگ برای امر توسعه، اظهار کرد: باید در کنار زمین شناسی بحث توپوگرافی فرهنگ را نیز داشته باشیم تا به پایداری برسیم. اگر مراعات همه موارد را داشته باشیم پایداری رخ می دهد، تجربه ده های اخیر ما فقط در فصل اول بوده است کم و بیش بارقه های وجود فصل دوم وجود دارد اما هنوز کارهایی داریم که به فصل سوم برسیم.

در این همایش که تا عصر فردا پنج شنبه (29 بهمن) در موزه ی ملی ایران ادامه دارد، پنل های تخصصی «مدیریت آب»، «راه و شهرسازی»، «صلح و وفاق ملی»، «آمایش سرزمین»، «گردشگری»، «هویت» با عناوینی مانند «راهبرد هم افزایی میراث فرهنگی و طرح های صنعتی در راستای توسعه پایدار»، «سر نوشت راه های تاریخی ایران و بررسی تاثیر آن ها بر زندگی امروز»، «میراث فرهنگی، توسعه پایدار و صلح» و «توسعه گردشگری فرهنگی به مثابه راهبرد اقتصاد مقاومتی» هستند. همچنین صبح فردا جمع بندی شش پنل برگزار شده ارائه می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1