بسته پیشنهادی گردشگری با 1500 طرح و 30 میلیارد دلار اعتبار

13 فوریه 2016 - 09:00 dsfr.ir/tp9vf

بسته پیشنهادی گردشگری با 1500 طرح و 30 میلیارد دلار اعتبار
ساره تجلی
سفر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به کرمان

بسته پیشنهادی گردشگری کشور با 1500 طرح و اعتبار 30 میلیارد دلار ارائه شد.

"معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مسعود سلطانی فر در آیین بهره برداری از نخستین هتل دریایی ایران در جزیره کیش گفت: بسته پیشنهادی گردشگری کشور برای فضای پس از تحریم با تدبیر و درایت دولت آغاز شده و شامل 1500 طرح با اعتبار 30 میلیارد دلار است که در پایگاه اطلاع رسانی سازمان به زبان های مختلف ارائه شده است.

وی ادامه داد: هر ماه شاهد حضور تعداد قابل توجه فعال گردشگری از کشورهای خارجی هستیم که با توجه به رونق گردشگری کشور، این فعالان آماده سرمایه گذاری هستند و این مساله در رونق گردشگری بسیار اثرگذار است.

او با اشاره به جاذبه های گردشگری ایران در بخش فرهنگی، تاریخی، زیارتی، طبیعی و گردشگری و سلامت اظهار کرد: با رویکرد خوب دولت تدبیر و امید شاهد گسترش تعامل با دنیا و افزایش روند ورود گردشگران خارجی به کشور هستیم.

سلطانی فر با یادآوری اینکه در دو بخش گردشگری داخلی و خارجی رشد قابل توجهی در 2 سال گذشته داشتیم، افزود: میانگین رشد گردشگر در جهان 4.6 درصد است اما در دو سال گذشته شاهد رشد 12 درصدی جذب گردشگر در ایران بوده ایم.

وی تاکید کرد: با تدابیر اتخاذ شده و برنامه ریزی ها باید در 10 سال آینده روند رشد سالانه 12 درصد گردشگر را داشته باشیم و از رقم 5 میلیون گردشگر خارجی فعلی در سال 93 در افق 1404 یا 2025 میلادی به حدود 20 میلیون گردشگری با 30 میلیون دلار درآمد برسیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی لازمه رسیدن به 20 میلیون گردشگر در سال را نیازمند یکسری اقدام ها دانست و گفت: برای این منظور باید به سرعت تسهیلات صدور ویزا را گسترش می دادیم و امروز با افتخار به دنیا می گوییم که در کشور ما امنیت لازم برقرار است به گونه ای که که برای اتباع 190 کشور در دنیا و در هفت مرز هوایی در فرودگاه های مختلف ویزای 30 روزه صادر می کنیم که 15 روز قابل تمدید است.

وی بیان کرد: بر اساس مصوبه دولت قرار بود تا پایان سال 2016 صدور ویزای الکترونیک انجام گیرد که امروز این نوید را می دهیم که این اقدام و فرآیند آن شش ماه زودتر از زمان وعده داده شده عملیاتی خواهد شد. در بخش لغو روادید دوطرفه با کشورهای مختلف سلسله مذاکراتی دنبال می شود که امیدواریم با تعدادی از کشورهای دنیا لغو روادید متقابل را داشته باشیم. در بخش گسترش شبکه حمل و نقل هوایی پس از سال ها فشار و تحریم و محدودیت های ظالمانه و ناعادلانه، ناهماهنگی هایی در ایرلاین ها وجود داشت که با خیز دولت و تدابیر اتخاذ شده دوره ای جدید در صنعت هواپیمایی را آغاز می کنیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: وضعیت ایرلاین ها خوب نیست و از حدود 250 فروند ایرلاین، یک سوم به دلیل تحریم ها و مشکلات زمین گیر هستند. قرارداد مهمی در سفر عزتمندانه دکتر روحانی رییس جمهوری به فرانسه منعقد شده که این صنعت را در آستانه شکوفایی جدید قرار خواهد داد.

او به گسترش دفاتر جذب گردشگر و اطلاع رسانی اشاره و بیان کرد: در کشور حدود یک هزار و 100 هتل و 600 هتل آپارتمان وجود دارد که از این تعداد و تا دو سال قبل 125 هتل چهار و پنج ستاره بودند. از آنجا که بیشتر گردشگران خارجی متقاضی استفاده از این نوع هتل ها هستند، در دو سال گذشته سیاست ما بر تکمیل طرح های نیمه تمام بوده است که با افتتاح نخستین هتل دریایی پنج ستاره ایران در کیش تعداد این نوع هتل ها به حدود 142 هتل رسیده است.

به گفته سلطانی فر، برای اینکه از 5 میلیون گردشگر فعلی در افق سند چشم انداز به 20 میلیون گردشگر برسیم باید تعداد هتل های چهار و پنج ستاره را تا 10 سال آینده به 400 هتل افزایش دهیم و هر سال 20 تا 25 هتل به مجموعه موجود اضافه کنیم.

وی بخش گردشگری کشور را یکی از بخش های مهم فرهنگی، اقتصادی در رونق امروز کشور دانست و گفت: این بخش می تواند موتور محرکه خروج اقتصاد ایران از رکود باشد حدود 950 طرح با اعتباری معادل 30 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در حال اجرا است و این حجم سنگینی از طرح های امروز کشور است. تلاش این است که با حمایت های مختلف، تسهیلات ارزان قیمت و برطرف ساختن موانع، این تعداد هتل ایجاد شود.

سلطانی فر گفت: از سال 1300 که اولین هتل امروزی در شهر قزوین به نام گراند هتل به بهره برداری رسید، تا سال 92 که دولت تدبیر و امید کار را به دست گرفت، 124 هتل 4 و 5 ستاره به بهره برداری رسیده و این در حالی است که بر اساس برنامه ریزی های سازمان میراث فرهنگی کشور تلاش می کنیم در یک دوره هشت ساله برابر با 92 سال گذشته هتل بسازیم و گردشگری را رونق دهیم.

وی اظهار کرد: سرمایه گذاری در بخش گردشگری زودبازده، توجیه دار، اشتغال زا و سبز است و باید به سرعت تمرکز و سرمایه گذاری های خود را در این زمینه گسترش دهیم.

وی به اتفاق های خوب دو سال و نیم گذشته در بخش گردشگری و صنعت در کیش اشاره کرد و گفت: چهره امروز کیش به زعم کیشوندان چهره ای متفاوت با گذشته است و امیدواریم آمار گردشگران کیش در پایان سال به 2 میلیون گردشگر برسد.

سلطانی فر ادامه داد: هر حرکت اقتصادی و عمرانی انجام شده در کشور سبب عزت و غرور ایرانیان است و امیدواریم پس از لغو تحریم ها و آغاز شدن دوره جدید فعالیت های سیاسی و اقتصادی دوران بزرگی و عزت ایران و ایرانی استمرار پیدا خواهد کرد، ایران بزرگ بوده، هست و خواهد بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1