مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل:

طرح جنگل کاری صنعتی در حریم داخلی چغازنبیل و هفت تپه قرار دارد

3 فوریه 2016 - 13:20 dsfr.ir/4g8g7

طرح جنگل کاری صنعتی در حریم داخلی چغازنبیل و هفت تپه قرار دارد
tourismiran.ir
محوطه جهانی چغازنبیل

نمی توان به قطعیت گفت که طرح 600 هکتاری جنگل کاری صنعتی در حریم مصوب قرار دارد چون هنوز ابلاغ نشده ولی می توان گفت در حریم داخلی قرار می گیرد.

"مدیر پایگاه میراث فرهنگی چغازنبیل"

علیرضا رازقی در واکنش به اجرای طرح 600 هکتاری جنگل کاری صنعتی که از چند ماه پیش در حریم چغازنبیل و هفت تپه شروع شده است، گفت: یک نقشه حریم داخلی برای هفت تپه وجود دارد که براساس ضوابطی است و این ضوابط تا الان مبنای کار بوده است اما به یک مطالعه و کار بیشتری نیاز دارد بنابراین این ضوابط در دست بازنگری است. به همین دلیل اکنون یک گروه کارشناسی روی آن در حال کار است تا بتوانند این محدوده را قطعی کنند. ولی قطعی شدن آن به کار باستان شناسی نیاز دارد. با این حال نمی توان به قطعیت گفت که طرح 600 هکتاری در حریم مصوب قرار دارد چون هنوز ابلاغ نشده است ولی می توان گفت در حریم داخلی که قبلا تعیین شده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: اکنون تیمی از اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان ناظر بر پروژه هستند تا بر روند اجرای عملیات نظارت کرده و اگر به آثاری برخورد کردند، اطلاع بدهند. بهتر بود که پروژه 600 هکتاری جنگل کاری صنعتی زمانی شروع می شد که کار مطالعات باستان شناسی آن محدوده تمام شده بود.

اکنون یکی از شرکت های خصوصی در استان خوزستان اقدام به تسطیح تپه های ماهوری در حریم چغازنبیل و هفت تپه کرده است تا در یک محوطه 600 هکتاری درخت کاشته و از چوب آن استفاده صنعتی کند. مجوز این طرح را اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان مدت ها پیش داده بود اما اکنون کارشناسان میراث فرهنگی با آن مخالفت کرده اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1