آب و محیط زیست موضوعات مورد علاقه ایتالیا و فرانسه برای همکاری با ایران

30 ژانویه 2016 - 12:30 dsfr.ir/zu2aw

آب و محیط زیست موضوعات مورد علاقه ایتالیا و فرانسه برای همکاری با ایران
doe.ir
علاقه مندی ایتالیا و فرانسه برای مشارکت در حفاظت از محیط زیست ایران

آب و محیط زیست همواره از جمله عرصه های مورد علاقه فرانسه و ایتالیا برای گسترش همکاری های دو جانبه با ایران بوده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بخش مهمی از مذاکرات دو جانبه به موضوع محیط زیست، آب و انرژی اختصاص داشت، گفت: آب و محیط زیست از جمله عرصه های مورد علاقه فرانسه و ایتالیا برای گسترش همکاری های دو جانبه با ایران بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صبح جمعه و پس از بازگشت از فرانسه در مصاحبه ای با پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، ضمن تاکید بر نگاه مثبت فرانسوا اولاند رئیس جمهور و مانوئل والس نخست وزیر فرانسه به توسعه همکاری با ایران، تصریح کرد: نقش رئیس جمهوری ایران در نتیجه بخشی به مذاکرات 1+5، همچنین راهکارهای ارائه شده از سوی آقای روحانی برای پیشبرد صلح در جهان و حرکت به سمت جهان عاری از خشونت که از جمله مصوبات سازمان ملل نیز هست، از نکات مورد توجه مقام های فرانسوی بود.

وی یکی از موارد مهم در این سفر را تقدیر از نقش رئیس جمهوری ایران در پیشبرد همگرایی منطقه ای و جهانی و مقابله با افراط گرایی و پیشبرد اعتدال دانست و افزود: رئیس جمهوری ایران در انستیتوی روابط بین الملل فرانسه (ایفری) طی سخنانی روشن و صریح، ضمن تشریح وضعیت موجود جهان، نقشه راه جهانی برای دستیابی به صلح و امنیت را تعریف کردند.

ابتکار گفت: فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه در مذاکرات دو جانبه با همراهی اعضای کابینه دو کشور، نقش مهم رئیس جمهور ایران در مقابله با افراط گرایی، تروریسم و خشونت در جهان، همچنین اهمیت ادامه و بسط مسئله گفتگوی تمدن ها را به عنوان نیاز کنونی جهان برای پیشبرد گفتگوها و درک متقابل و همراهی جمعی در مسائل مختلف جهانی به ویژه مسائل مرتبط با صلح و امنیت تاکید داشت.

فرصتی نوین برای توسعه پایدار ایران

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سفر رئیس جمهوری به ایتالیا و فرانسه فصلی نوین از همکاری های دو جانبه در زمینه های مختلف همچون اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و محیط زیست ایران را رقم زد، گفت: فرصت ایجاد شده به لحاظ رفع بسیاری از نواقص و چالش های موجود در زمینه اقتصادی، فن آوری های نوین، تبادل دانش و تجربیات با جهان، امیدی جدید برای قرار گرفتن ایران در مسیر توسعه پایدار است.

ابتکار اهمیت سفر رئیس دولت یازدهم به ایتالیا و فرانسه را در استقبال دو جانبه طرفین از گسترش روابط دانست و اظهار کرد: اشتیاق طرف ایتالیایی و فرانسوی برای همکاری با ایران، مایه مباهات است.

معاون رئیس جمهور افزود: این همکاری ها فرصت های زیادی در زمینه های مختلف همچون پیشبرد مناسبات تجاری، صلح و محیط زیست برای ایران ایجاد می کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن یادآوری سفرها و دیدارهای خود با مقامات کشورهای مختلف به ویژه فرانسه و ایتالیا، خاطرنشان کرد: استقبال و اشتیاق این کشورها برای گسترش روابط و سطح همکاری ها با ایران از سال ها قبل و حتی پیش از برداشتن تحریم ها قابل مشاهده بود.

آب و محیط زیست موضوعات مورد علاقه ایتالیا و فرانسه برای همکاری با ایران

وی خاطرنشان کرد: آب و محیط زیست همواره از جمله عرصه های مورد علاقه فرانسه و ایتالیا برای گسترش همکاری های دو جانبه با ایران بوده است.

ابتکار اشاره ای هم به تعهدات و تلاش های جهانی موضوع محیط زیست داشت و اضافه کرد: با توجه به این تعهدات، مشخصاً در خصوص فرانسه و ایتالیا زمینه های بسیار خوبی برای همکاری وجود دارد و در همین راستا طی سفر اخیر، تفاهم نامه زیست محیطی ایران و فرانسه به امضاء رسید.

معاون رئیس جمهور آب، پسماند، حفاظت از تالاب ها، آلودگی هوا، حفظ تنوع زیستی، محیط زیست دریایی، همکاری های فنی و تحقیقاتی و مشارکت در اجرای معاهدات بین المللی همچون معاهده پاریس را از جمله مهم ترین بندهای تفاهم نامه زیست محیطی ایران و رفانسه برشمرد و ادامه داد: مضاف بر این تفاهم نامه، روز گذشته در دیدار و مذاکره با لوران فابیوس وزیر امورخارجه فرانسه و رئیس کاپ 21 (تغییرات آب و هوا)، نقشه راه و زمینه های گسترش همکاری های دو جانبه در این زمینه نیز ترسیم شد.

تقدیر فرانسه از نقش مهم و موثر ایران در مذاکرات تغییرات اقلیم

وی اشاره ای هم به نشست مطبوعاتی روسای جمهور ایران و فرانسه داشت و افزود: مقام فرانسوی در این نشست، ضمن تقدیر و تشکر از نقش ایران در مذاکرات کاپ 21 و سهم مهم کشورمان در به ثمر رسیدن این مذاکرات، خواستار ادامه همکاری ها در این زمینه و موضوعات دیگر محیط زیستی شدند.

ابتکار خاطرنشان کرد: بخش خصوصی فرانسه بسیار علاقمند به سرمایه گذاری و فعالیت در ایران در موضوعاتی همچون آب، تصفیه فاضلاب، قراردادهای مرتبط با صرفه جویی و مصرف بهینه آب و انرژی به ویژه با محوریت کشاورزی پایدار، بهبود فرآیند پالایشگاه ها، تعهد برای اجرای استانداردهای روزآمد خودروسازی در ایران است.

معاون رئیس جمهور افزود: مضاف بر تفاهم نامه منعقد شده میان دو کشور، بخش مهمی از مذاکرات دو جانبه به موضوع محیط زیست، آب و انرژی اختصاص داشت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1