پخت سمنو در خراسان شمالی ثبت ملی شد

26 ژانویه 2016 - 10:30 dsfr.ir/7p3vf

پخت سمنو در خراسان شمالی ثبت ملی شد
امین برنجکار
یک مرد در حال پختن سمنو

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از ثبت ملی دو اثر ناملموس نوروزی شامل مراسم پخت سمنو و زیارت شیخ اندوغانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی؛ علی اکبر وحدتی گفت: این اداره کل با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز با انجام مطالعاتی توانست 2 اثر ناملموس از مراسمات وابسته به نوروز را به ثبت ملی برساند.

وی با بیان اینکه یکی از این مراسم ها جزء آیین های پیشوازی نوروزی و دیگری نیز مربوط به آیین های بعد از نوروز است، افزود: پخت سمنو در استان با تمرکز بر شهر گرمه و درق است که از اسفند ماه پخت آن آغاز می شود و یکی از اقلام تشکیل دهنده سفره هفت سین است.

وی همچنین سمنو را یک آیین اجتماعی دانست و گفت: پخت سمنو به دلیل همکاری و همیاری خانواده ها جزء یکی از مراسمات شادو مفرح نیز حساب می شود.

معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی زیارت شیخ اندوغان در جلگه سنخواست و فضای فرهنگی وابسته به آن را یکی دیگر از آیین های ثبت شده دانست و اظهار داشت: این آیین که در واقع یک آیین پسانوروزی است، در روز 13 نوروز پیش از اینکه مردم راهی طبیعت شوند، به محل آرامگاه شیخ اندوغان یکی از عرفای قرن 6-7 می روند و بعد از اجرای مراسم زیارت، با استفاده از سازهای محلی مراسماتی همچون گرفتن کشتی، پخت آش و سایر برنامه های پیرامونی را به اجرا در می آورند.

بر اساس آمار استان خراسان شمالی هزار و 315 اثر شناسایی شده دارد که از این تعداد 547 اثر شامل (465 اثر تاریخی، مثل تپه ها، بناها و محوطه ها ،24 اثر طبیعی و 40 اثر ناملموس) است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1