19 ژانویه 2021 - 15:29

کشورهای همسایه رقیب اصلی همدان در حوزه گردشگری

20 ژانویه 2016 - 12:00 dsfr.ir/dx71m

کشورهای همسایه رقیب اصلی همدان در حوزه گردشگری
حسین زندی
تودیع و معارفه مدیر کل میراث همدان

عصر روز دوشنبه سالن اجتماعات استانداری همدان شاهد مراسم تودیع ریحان سروش مقدم مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و معارفه علی مالمیر به عنوان جانشین او در این سمت بود.

در این مراسم که عده ای از مقامات کشوری و استانی از جمله اسدالله درویش امیری معاون امور مجلس، حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، محمد ناصر نیکبخت استاندار، طه محمدی امام جمعه همدان و تعدادی از مدیران استانی، کارکنان اداره میراث فرهنگی، اهالی رسانه و اعضای تشکل های مدنی حوزه میراث و گردشگری حضور داشتند بیش از آن که به حوزه میراث فرهنگی همدان پرداخته شود اتفاقات هفته گذشته کشور، یعنی رد صلاحیت نامزدهای انتخابات آینده و به نتیجه رسیدن برجام در سخنان سخنرانان نمود داشت.

کشورهای همسایه رقیب اصلی همدان در حوزه گردشگری

سروش مقدم ضمن تقدیر از مدیران ارشد استان، فعالان عرصه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همکاران خود گفت: نمی خواهم در این مراسم آمار ارائه کنم، در این مدت اگر اتفاقی در حوزه کاری من افتاده باشد تلاش زنجیره ای همه همکاران و همراهان من بوده است، همچنین فرصت و فضایی که دولت تدبیروامید با تدبیر کم نظیر در اختیار عرصه گردشگری و میراث قرار داده، سبب شد آرزویی که سال ها در این حوزه وجود داشت به یک هدف تبدیل شود. رویایی که در حوزه گردشگری داشتیم از حالت امنیتی خارج شده و به یک هدف فرهنگی، اقتصادی تبدیل شد این وضعیت را مدیون دولت تدبیر امید هستیم.

سروش مقدم به فعالیت تشکل های حوزه میراث و گردشگری در استان اشاره کرد و گفت: استان بسیار فعالی در حوزه تشکل های غیردولتی داشتیم در این حوزه هم دولت فضای باز و آزادی را در اختیار فعالان این حوزه قرار داد و هم این تشکل ها با کم ترین هزینه برنامه های بسیار خوبی را برگزار کردند.

سروش مقدم همچنین به توسعه گردشگری تاکید کرد و گفت: رقیب ما در گردشگری، استان های دیگر کشور عزیزمان نیست بلکه رقیب ما استانبول، قاهره، دوبی و شهرهای گردشگرپذیر کشورهای همسایه است کشورهایی که گردشگری ما را به سرقت برده اند. ما باید این شرایط را به وجود آوریم تا گردشگران منطقه را به ایران بیاوریم در این صورت هم اعتبار و سرمایه برای کشورمان خواهد آورد و هم فرهنگ ایران را معرفی می کنیم.

توصیه به تغییر در اداره میراث فرهنگی

او در پایان به دلایل استعفایش اشاره کرد و با توصیه مدیر جدید به تغییر در مدیریت این اداره گفت: پوزش می خواهم که به دلایل برخی مشکلات نتوانستم بیشتر در خدمت مردم شریف همدان باشم امیدوارم در این مسیر یک مدیر جوان که از جنس فرهنگ است نوید دهنده یک تیم جوان در مدیریت میراث استان باشد. امیدوارم سال 2016 و 2017 برای همدان سال ثبت جهانی باشد. این فرهنگ هگمتانه آن قدر غنی هست که می خواهم عشق هگمتانه در قلب و ذهنم بماند و قلب و ذهنم را زباله دان کینه نکنم. سروش مقدم با خواندن دو شعر از میرسیدعلی همدانی و احمد شاملو با مردم همدان بدرود گفت.

حسین زندی

اشتباه در رد صلاحیت

محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان در این مراسم با اشاره به موضوع برجام گفت: مسئله برجام به نتیجه رسید و توفیقی نصیب ملت ایران شد که بعد از 12 سال تحریم ظالمانه و مطمئنا شکننده که برای کشور ایران تصویب شد و هر یک از این تحریم ها برای از پا درآوردن یک کشور کافی بود با تدبیر بسیار ارزشمند و عاقلانه دولت تدبیر و امید و شخص جناب دکتر روحانی که گفت «دنیای عاری از خشونت را می خواهیم» به نتیجه رسید این نتیجه حمایت ملت خستگی ناپذیر ایران را به همراه داشت. به نظر من بعد از رخداد انقلاب اسلامی هیچ رخدادی را به این اهمیت نداشتیم.

نیکبخت با اشاره به رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی ادامه داد: انتظار ما این است که زمینه را برای حضور حداکثری مردم فهیم فراهم کنیم اما با رویه ای که مشاهده شد من فکر می کنم اشتباهاتی رخ داده است و انتظار داریم شورای محترم نگهبان ورود کند و در این رد صلاحیت ها تجدید نظر شود و شاهد اعاده حقوق نضیع شده بعضی داوطلبان باشیم.

نیکبخت گفت: انتظار داریم دقت نظری را در نظر بگیرند و فقهای شورای نگهبان که به مسائل دین و دنیا واقف هستند ورود پیدا کنند و شاهد تجدیدنظر باشیم به نظر حقیر اشتباهی صورت گرفته به طور مثال از 60 نامزد رد صلاحیت شده 51 مورد را به اتهام بند یک قانون رد کرده اند یعنی 85 درصد با این اتهام رد شده اند و یا گفته اند صلاحیت 72 نفر احراز نشده، یعنی نشناختیم در یک استان نه خیلی بزرگ مثل همدان این مسئله قابل قبول نیست انتظار داریم خدایی ناخواسته تصویری برای مردم ایجاد نشود که این عدم احراز را به مهندسی انتخابات نسبت دهند امیدواریم با بررسی دوباره شرایطی فرهم شود که صحنه های حماسی ایجاد شود.

گردشگری اولویت اول

استاندار همدان بار دیگر به اولویت اول توسعه استان تاکید کرد و گفت: میراث و گردشگری جزء اولویت های اول توسعه استان ماست، شرایط طبیعی و خدادادی و باستانی وجود دارد اگر چیزی کسر داریم فعالیت های ماست سیستم اداری باید ورود پیدا کند و از برنامه ها و راه حل ها استفاده کند.

او افزود: کشورهای دنیا یکی پس از دیگری سبقت می گیرند تا به ایران بیایند و سرمایه گذاری کنند با توجه به این که در اقمار ما و خاورمیانه همه جا ناامنی است ایران مقصد گردشگری مناسبی است این ها در نتیجه مقاومت مردم و به نتیجه رسیدن برجام است.

کمبود اعتبار

نیکبخت در این مراسم با تاکید بر کمبود اعتبار میراث استان گفت: همه کمک کنند به آقای مامیر مدیرکل جدید چون میراث برای من مهم است و یک آجر از بناهای همدان نباید آسیب ببیند. با این اعتبارات و کادر اداری آن قله و افقی را که در نظر داریم را نمی توانیم محقق کنیم امیدوارم سازمان به استان کمک کند تا برنامه ها را پیش ببریم.

او با تقدیر از مدیرکل سابق گفت: در دوره آقای سروش مقدم کارهای زیربنایی خوبی انجام شد و ایشان با آن همه مسائل و مصائب زحمت زیادی کشیدند طرح سراب ها و غار علیصدر در دوره ایشان پیگیری شد.

تغییر نیاز اصلی میراث

نیکبخت خطاب به مالمیر از تغییر و توسعه گفت و ادامه داد: آقای مالمیر انتخاب بنده هست، بر ایشان تعصب دارم و معتقدم می تواند موفق شود اما خط قرمز من میراث است و تمامی توجهی که باید به توسعه استان داشته باشیم در همین حوزه گردشگری است. رویکرد شما باید تغییر و توسعه باشد هیچ گونه کم کاری و سکونی بخشودنی نیست انتظار داریم در این حوزه تحول بیشتری را شاهد باشیم.

انتظار برجام

اسدالله درویش امیری معاون امور مجلس، حقوقی و استان ها نیز سخنان خود را با موضوع تحریم ها آغاز کرد و گفت: جا دارد به وزیر امور خارجه با درایت و با کفایت و تدبیر خسته نباشید بگوییم و تشکر کنیم. 12 سال در سخت ترین و بدترین شرایط جهانی و بین المللی قرار داشتیم که با تدبیر ایشان و دولت تدبیر به ثمر نشست.

درویش امیری گفت: من بسیار متاسفم که از کنار این دستاورد بسیار بزرگ که جهانیان را مات و مبهوت کرد به سادگی گذشتیم یکی از دستاوردها این بود که یک مقام آمریکایی اعتراف کرد 50 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران در دسترس ایران قرار خواهد گرفت چیزی که سال ها ملت بزرگ ایران منتظرش بودند و 400 فرد و شرکت از فهرست تحریم خارج خواهند شد. من عرض می کنم جناب آقای ظریف وزیر خارجه با تدبیر، تیم مذاکره کننده و رئیس جمهور، شیخ دیپلمات خسته نباشید.

او ادامه داد: امروز ما افتخار می کنیم که ایرانی هستیم و باید در این کشور جشن سرور و شادی برگزار می شد اما با کمال تاسف به این دستاورد بزرگ دولت و ملت نگاهی نمی کنیم.

حسین زندی

معاون امور مجلس، حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ادامه داد: گردشگری ما چوب تحریم را بر شانه خود احساس کرد. ببینید در شهرهای بزرگ گردشگری چه تحولی رخ داده است سال گذشته لندن 18 میلیون و 800 هزار گردشگر با 20 میلیارد دلار درآمد داشته، پاریس 16 میلیون و 100 هزار نفر با 16 میلیارد درآمد، سئول 10 میلیون نفر گردشگر با 15 میلیار دلار درآمد، شهر دوبی 14 میلیون نفر و 11 میلیارد دلار و هنگ کنک که اندازه یک شهر کوچک ایران است 8 میلیون توریست با 7 میلیار و 400 میلیون دلار درآمد در سال 2015 بوده است. حالا از شما، از خودم و از همه ایرانیان سوال می کنم ایران با تمدن 10 هزار ساله و صدها هزار اماکن تاریخی و آثار با ارزش نمی تواند منبع بزرگی برای ایران بعد از نفت باشد؟ بیایید لااقل گذشته را جبران کنیم، موانع حوزه گردشگری را برداریم و مشکل اساسی جامعه که اشتغال جوانان است را حل کنیم.

او افزود: پس از تحریم و پس از برجام چند اتفاق دیگر برای ما افتاد؛ ورود سرمایه گذاران برای زیرساخت های گردشگری و ساخت هتل که همین روزها ما با تیم های مختلفی از کشورهای درجه یک خارجی برای مذاکره مواجه بودیم. دیگری توسعه حمل و نقل هوایی که اخبارآن را متاسفانه صدا و سیما لااقل برای دلخوشی مردمی که ساعت ها در فرودگاه معطل می مانند یک بار بیشتر پخش نکرد و محدودیت های بانکی که در حوزه گردشگری خارجی داشتیم و هر گردشگر باید به جای کارت اعتباری پول نقد با خودش می آورد و 1500 دلار بیشتر هم حق نداشت بیاورد. کدام عقل سلیم می گوید که حقوق کارمندان سفارتخانه را باید در چمدان بریزی و ببری به آنان بدهی؟

درویش امیری گفت: این نتیجه تحریم بود آن هایی که فریاد می زدند آن قدر قطعنامه صادر کنید تا قطعنامه دانتان پر شود. امروز کجا است آن مرد؟ امروز هم طوری رفتار می کنند که انگار در این کشور مردم نباید خوشحالی کنند.

درویش امیری در پایان سخنانش به اهمیت همدان اشاره کرد و گفت: همدان جزء 5 استان گردشگری ما است که داری شناسنامه تاریخی است قابلیت های استان در صنایع دستی میراث و گردشگری بسیار زیاد است. از جمله شهر سفال، غار علیصدر و هگمتانه که دنیایی از تاریخ را در خود جای داده است امیدوارم که با کمک مدیریت استان و استاندار همدان و همکاری بخش خصوصی همچنین سهیم شدن دیگر دستگاه های اجرایی استان سهم گردشگری ما که کمتر از 13 را بالا ببریم.

این مراسم با قرائت حکم انصاب علی مالمیر که از سوی مسعود سلطانی فر ارسال شده بود پایان یافت.

1