9 ژوئیه 2020 - 21:08
کاربران شبکه های اجتماعی دست به کار شدند

راه اندازی كمپين ايرانی «تحريم سفر به كشورهای حامی داعش»

10 ژانویه 2016 - 19:10 dsfr.ir/bv3fp

راه اندازی كمپين ايرانی «تحريم سفر به كشورهای حامی داعش»
تابناک
بازداشت یک خانم گردشگر ایرانی و رفتارهای نامناسب با وی در ترکیه

تعدادی از کاربران شبکه های اجتماعی کمپین «تحریم سفر به کشورهای حامی داعش» را ایجاد کردند و قرار است تا آنجا كه ممكن است به کشورهایی چون تركيه و عربستان سفر نكنند.

حمایت های اخیر برخی کشورها از داعش و انتشار برخی از اخبار در مورد برخورد بد با اتباع ایرانی در کشورهایی مانند ترکیه و عربستان در فضای مجازی سبب شده تا اولین قدم ها برای راه اندازی کمپین «تحریم سفر به کشورهای حامی داعش» برداشته شود.

به گزارش اقتصادنیوز، در هفته های اخیر در پی برخی از تنش های سیاسی، مسافران و توریست های ایرانی در سفر به برخی کشورها از جمله ترکیه مواردی از رفتارهای بد ترکیه ای ها با توریست های ایرانی را گزارش داده اند. برخوردهایی که در فضای مجازی بازخوردهای پیاپی به همراه داشته و بسیاری از کاربران را تشویق کرده تا به کمپین تحریم سفر به این کشورها بپیوندند.

با بالا گرفتن برخی از تنش ها میان ایران و کشورهایی مانند امارات متحده عربی، عربستان و ترکیه دولت ها تصمیم گرفتند تا سطح روابط سیاسی و اقتصادی خود را با یکدیگر کاهش دهند. در این میان دولت روسیه هم که با کشورهای مذکور دچار تنش شده، رسما سفر اتباع خود به این کشورها از جمله ترکیه را ممنوع اعلام کرده است. دولت ایران نیز واردات از کشور عربستان را ممنوع کرده است.

اما کارشناسان اقتصادی و فعالان مدنی معتقدند چنین ممنوعیتی باید به صورت خودجوش و در میان مردم ایجاد شود نه آنکه ممنوعیت دولتی مانع سفر به این کشورها یا همکاری های اقتصادی باشد.

موسی غنی نژاد، اقتصاددان می گوید: قرار نیست که ایران روابط دیپلماتیک خود را با این کشورها قطع کند و یا ما از دولت انتظار رفتارهای قهری داشته باشیم. بهترین راهکار در چنین شرایطی این است که شهروندان ایرانی به طور مدنی از سفر به این کشورها امتناع کنند. این بهترین پیام برای این کشورهاست که نشان می دهد بدون هیچ ممنوعیت و محدودیت قانوی از سوی دولت، مردم به چنین برخوردهای بدی واکنش نشان می دهند و به کشورهایی مانند امارات یا ترکیه یا عربستان سفر نمی کنند.

همین مساله است که سبب شده بسیاری از کاربران در شبکه های مجازی هم عنوان کنند از دولت مردان جمهوری اسلامی به خاطر رعایت عرف دیپلماتیک انتظار نمی رود رفتار قهری یا ممنوعیت و محدودیتی علیه این کشورها وضع کنند، بلکه بهترین راه این است که در یک حرکت مدنی آن هم در آستانه تعطیلات نوروزی، سفر به کشورهای حامی داعش و کشورهایی که اتباع آن برخورد مناسبی با ایرانیان ندارند، متوقف شود.

آن طور که تعدادی از کاربران شبکه های مجای عنوان کرده اند، مسافرانی که از ترکیه می آیند از برخورد بسیار بد ماموران فرودگاه های ترکیه با مسافران ایرانی و برخورد بد پلیس و حتی کسبه ترکیه با توریست های ایرانی گلایه می کنند. طبق نوشته یکی از کاربران تلگرام، چند برخورد خیابانی به بهانه های واهی با توریست های ایرانی روی داده است، بسیاری از توریست های ایرانی در رستوران ها و مراکز تفریحی استانبول با صورتحساب های سنگین و غیرمتعارف مواجه می شوند و دو هفته پیش نیز جسد یک زن ایرانی که به همراه همسر و فرزندش در هتلی در محله جهانگیر در نزدیکی میدان مشهور تقسیم اقامت داشت، پیدا شد. البته تحقیقات پلیس در مورد کشته شدن این زن ایرانی هنوز به نتیجه نرسیده است.

در کنار برخوردهای نامناسب با توریست های ایرانی در موارد بسیاری هم با مسافران ایرانی در کشورهای مذکور به روال گذشته برخورد شده و رفتار نامناسبی گزارش نشده است. اما در شرایطی که تنش ها میان ایران و این کشورها بالا گرفته و از سویی برخوردهای نامناسب بسیاری هم با توریست های ایرانی گزارش شده است، بسیاری از دولت ایران انتظار برخورد قهری یا ممنوعیت و محدودیت سفر به این کشورها را دارند. درخواستی که در فضای دیپلماتیک و رسمی شاید چندان مناسب به نظر نرسد.

دولت روسیه چنین محدودیتی را برای اتباع خود وضع و سفر به کشور ترکیه را ممنوع کرده است. اما ممکن است چنین طرحی محدودیت ها و مشکلاتی را برای تجار و بازرگانان این کشور ایجاد کند و از طرفی بسیاری معتقدند بهتر است هر حرکتی در پاسخ به چنین برخورهایی، نه دستوری و از جانب دولت که کاملا خودجوش و از دل نهادهای مدنی باشد.

بر همین اساس است که به نظر می رسد کمپینی با عنوان «تحریم سفر به کشورهای حامی داعش » تشکیل شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1