300 مجموعه دار خصوصی شناسایی شده اند؛

صدور اولین مجوز مجموعه داری یک مجموعه ایرانی در خارج از کشور

10 ژانویه 2016 - 15:10 dsfr.ir/uv8c1

صدور اولین مجوز مجموعه داری یک مجموعه ایرانی در خارج از کشور
محمد حسن زاده
مجموعه ورقه های پستی ایران

اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی، 300 مجموعه دار خصوصی را شناسایی کرده و برای 50 مجموعه دار مجوز فعالیت مجموعه داری صادر کرده است.

به گزارش میراث آریا؛ محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی با اعلام این خبر گفت: با توجه به آیین نامه مدیریت، ساماندهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال منقول فرهنگی، تاریخی مجاز که به منظور شناسایی و حمایت از مجموعه داران خصوصی در تاریخ 10 مرداد سال 84 به تصویب هیأت وزیران رسیده است، تا کنون بالغ بر بیش از 300 مجموعه دار خصوصی شناسایی و برای 50 مجموعه دار، مجوز فعالیت مجموعه داری صادر شده است.

وی ادامه داد: بر اساس همین مصوبه و حمایت از مجموعه داران خصوصی، برای نخستین بار برای یک مجموعه فرهنگی، تاریخی با عنوان «مجموعه ورقه های پستی ایران در دوره قاجار» که توسط یکی از ایرانیان مقیم کشور بلژیک جمع آوری شده است، مجوز فعالیت مجموعه داری صادر شده است.

کارگر ادامه داد: این مجموعه دار (سام شمس آبادی) مجموعه ای از ورقه های پستی ایران شامل بیش از صدها قطعه ورقه پستی ایران چاپ کشور بلژیک و فرانسه را که در دوره قاجار و به سفارش شاهان قاجار منتشر شده جمع آوری کرده است، وی قریب به 15 سال است که به طور حرفه ای و تخصصی و علمی به جمع آوری مجموعه های پستی (تمبر، اسناد و مهره های پستی، وسایل و ورقه های پستی یا کارت پستال) از سراسر جهان اقدام کرده و تاکنون نسبت به برگزاری چندین نمایشگاه در شهرهای اروپایی اقدام کرده است.

کارگر تصریح کرد: مجموعه ورقه های پستی ایران را می توان در رده سوم برترین ورقه های پستی باموضوعات تصویری مختلف درجهان دانست.

مدیرکل امور موزه ها ادامه داد: نمایشگاهی از نمونه های منتخب ورقه های پستی ایران در دوره قاجار به مدت یک هفته از روز  شنبه مورخ  19 تا 24 دی ماه در مجموعه جهانی کاخ گلستان برگزار برپا شده است، همچنین علاقه مندان می توانند برای دریافت اطلاعات ورقه های پستی ایران در کارگاه آموزشی که به همین منظور در روز دوشنبه 21 دی ماه در مجموعه کاخ گلستان برگزار می شود شرکت کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1