14 اکتبر 2019 - 01:58
رئیس مرکز ملی فرش ایران خبر داد:

فرش اراک ثبت ملی و جهانی می شود

28 دسامبر 2015 - 18:00 dsfr.ir/ry5zd

فرش اراک ثبت ملی و جهانی می شود
مجید محمدی
فرش ساروق

رئیس مرکز ملی فرش ایران در آئین رونمایی از نماد ثبت جهانی فرش ساروق و سند راهبردی فرش دستباف استان مرکزی، از ثبت ملی و جهانی فرش اراک در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید کارگر پیش از ظهر دوشنبه در آئین رونمایی از نماد ثبت جهانی فرش ساروق که در این شهر برگزار شد، اظهار داشت: ثبت جهانی توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی به عنوان یک عامل حفاظت کننده از برندهای شناخته شده و ارزشمند تاریخی صورت می گیرد.

وی ادامه داد: امروز در آئینی از فرش ساروق که به ثبت جهانی رسیده رونمایی شد و ثبت ملی و سپس ثبت جهانی فرش اراک هم در دستور کار است.

کارگر با اشاره به اینکه از لوح ثبت جهانی فرش ساروق که توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی به ایران رسیده رونمایی و تحویل مقامات استان داده شد، گفت: فرش دستباف در کشور یک مقوله چندوجهی است زیرا هم اشتغال زایی و تامین معیشت خانواده های عشایری، روستایی و شهری را همراه دارد و از طرف دیگر می تواند بخشی عمده از صادرات غیرنفتی کشور باشد و اقتصاد مقاومتی را محقق کند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: به چنین محصول با ارزش و اهمیتی باید در ابعاد مختلف توجه کرد و برای آن در حوزه های مختلف بسترسازی کرد.

کارگر بر حمایت از قالیبافان، طراحان، رنگرزها و همه فعالین این حوزه تاکید کرد و گفت: این حمایت ها بایستی در زمینه کمک به فرایند بازاریابی، صادرات و رونق تولید در فضای بازار شامل تبلیغات، برگزاری نمایشگاه های داخلی و خارجی، اعزام و پذیرش هیات های تجاری و تحقیقات با هدف بهبود و بهینه سازی فرایندهای تولید و تجارت در این حوزه صورت گیرد.

وی ادامه داد: مجموعه مرکز ملی فرش ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیر مهیا شدن این شرایط و امکانات هستند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران خاطرنشان کرد: کشور ایران در جای جای گستره وسیع جغرافیایی خود و در همه اقوام و خرده فرهنگ های مختلف صاحب فرش است و این مزیت ایران نسبت به دیگر کشورهای تولیدکننده فرش است.

وی تصریح کرد: نکته مهم در ویژگی های فرش ایران این است که فرش دستباف هر یک از مناطق جغرافیایی ایران یک ویژگی منحصر به فرد نسبت به فرش دیگر مناطق دارد.

کارگر تصریح کرد: فرش در این استان تنوع بسیار و پیشینه غنی دارد و فرش دستباف سلطان آباد (اراک)، لیلیان (خمین) و فراهان همه برندهای شناخته شده در بازارهای بین المللی و فرامرزی هستند و کاملا با فرش های دستباف نائین، اصفهان، تبریز، کاشمر و مشهد متفاوت هستند.

کارگر ابراز امیدواری کرد بتونیم پاسداران خوبی برای این داشته های فرهنگی و تاریخی باشیم و در آینده هم آیندگان به میراثی که در حوزه فرش به آن ها رسیده است افتخار کنند.

حسین بختیاری، فرماندار اراک هم در این آیین گفت: هنر قالی بافی در ساروق و جیریا یک سابقه طولانی دارد و فرش ساروق از برند بین المللی برخوردار است.

وی افزود: با پیگیری هایی که انجام شد اواخر سال گذشته فرش دستباف ساروق توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی ثبت جهانی شد و امروز هم در این آئین از این نماد فرهنگی و تاریخی در این خطه رونمایی می شود و مردم این منطقه این روز را باید در تاریخ زندگی خود ثبت کنند.

فرماندار اراک افزود: شهر ساروق در فاصله 48 کیلومتری شمال اراک قرار دارد و جمعیت ساروق 3 هزار نفر است که مردم ساروق در زمان های خشکسالی پس از دامپروری و کشاورزی برای معیشت خود به این هنر روی آوردند و قالیبافی بخشی از زندگی مرم ساروق است به نحوی که تارهای آن با تار و پود زندگی این مردم در هم تنیده شده است.

وی گفت: یکی از مشخصات ویژه فرش ساروق به خصوص انواع قدیمی آن کیفیت و رنگ های منحصر به فرد آن است، همچنین فرش ساروق بافت محکم و نسبتا ظریف دارد و همچنین تنوع رنگ و نقش موجب شهرت این فرش شده است.

فرماندار اراک در پایان از رئیس مرکز ملی فرش ایران خواست تا نسبت به ثبت ملی و جهانی فرش اراک هم پیگیری های لازم را انجام دهد.

گفتنی است در پایان این آئین از تمبر یادبود و سند راهبردی فرش دستباف استان مرکزی رونمایی شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1