اصلاح آیین نامه شرایط اضطرار

22 دسامبر 2015 - 13:10 dsfr.ir/7k0qe

اصلاح آیین نامه شرایط اضطرار
epochtimes.com
آلودگی هوا در تهران

در کمیته ملی کاهش آلودگی هوا در هفته پیش مباحثی مربوط به اصلاح آیین نامه شرایط اضطرار و اصلاح فعالیت های اجرایی در زمان هشدار را در دستور کار قرار دادیم.

"معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست"

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تغییر استراتژی سازمان در مقابله با آلودگی هوا از اصلاح آیین نامه شرایط اضطرار و فعالیت های اجرایی در زمان هشدار خبر داد.

سعید متصدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه سال گذشته شاخص آلایندگی هوا تا حدودی به شاخص های امسال رسیده بود اما پیش بینی این بود که بالاتر نخواهد رفت، گفت: امسال دو اتفاق افتاد، اول اینکه پیش بینی این است که شاخص آلایندگی بالا می رود دوم اینکه استراتژی عملکردی سازمان حفاظت محیط زیست را تغییر دادیم.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست همیشه حامی سلامت شهروندان است و همه دل نگرانی این سازمان مربوط به بحث سلامت انسان و محیط زیست است، افزود: استراتژی که امسال پیش گرفتیم یک استراتژی پیشگیرانه است. در این نوع استراتژی همیشه مبنا بر این است که به شرایط بدتر نرسیم. برای مثال اگر در شرایط سالم هستیم بتوانیم آنرا حفظ کنیم و اگر در شرایط هشدار هستیم سعی کنیم به شرایط اضطرار نرسیم.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: بر اساس بحثی که در کمیته ملی کاهش آلودگی هوا مطرح شد قرار بود به محضی که به شرایط هشدار برسیم، اقدامات و تمهیدات مربوط به شرایط اضطرار را زودتر اعمال کنیم تا از شرایط هشدار عبور نکنیم.

تغییر استراتژی سازمان محیط زیست درباره آلودگی هوا

متصدی با بیان اینکه تجربه ما نشان می داد که در سالیان گذشته وقتی به شرایط اضطرار می رسیدیم، تمهیداتی که برای کاهش آلودگی اعمال می کردیم راندمان و کاربری کافی را نداشت، گفت: امسال تصمیم گرفتیم شرایط هشدار را بررسی کنیم و سعی داریم به سمت ارتقا و بهبود پیش برویم.

وی با اشاره به اینکه اگر می خواستیم طبق سال های گذشته عمل کنیم، هیچ اقدامی نباید انجام می دادیم، افزود: با توجه به اینکه سعی در بهبود هر ساله عملکرد خود داریم و در این زمینه استانداردها را نیز بهبود بخشیده ایم، می خواهیم شرایط هشدار را نیز سختگیرانه تر کنیم، بنابراین تجربه امسال تجربه خوبی بود.

متصدی با اشاره به اینکه اگر در شرایط هشدار بسیاری از اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم می توانیم از رسیدن به شرایط اضطرار جلوگیری کنیم، گفت: خوشبختانه این اتفاق هم افتاد و اقداماتی که در سال های قبل انجام نمی شد، امسال صورت گرفت و منجر به این شد که شاخص آلودگی هوا از حدود 140 و 150 بالاتر نرود.

اصلاح آیین نامه «شرایط اضطرار»

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه این شرایط نشان می دهد این استراتژی پیشگیرانه، کاربردی بوده است، گفت: در کمیته ملی کاهش آلودگی هوا در هفته پیش مباحثی مربوط به اصلاح آیین نامه شرایط اضطرار و اصلاح فعالیت های اجرایی در زمان هشدار را در دستورکار قرار دادیم.

به گفته متصدی، قرار شده دستگاه های مختلف پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه دهند تا در صورت وجود پدیده وارونگی دما (inversion) برخی اقدامات پیشگیرانه را طی چند هفته آینده داشته باشیم تا به شرایط اضطرار نرسیم. دوشنبه 30 آذر آخرین مهلت تحویل پیشنهادات از سوی دستگاه ها بود که در صورت جمع بندی طی روزهای سه شنبه یا چهارشنبه اول و دوم دی ماه، به اطلاع شهروندان خواهد رسید که چه اقدامات اجرایی بایستی در طول زمستان برای ممانعت از ایجاد شرایط اضطرار انجام داد.

وی درباره امکان تغییر شاخص های آلودگی هوا نیز با بیان اینکه شاخص 200 که برای شرایط اضطرار مشخص شده، یک شاخص بین المللی است، اظهار کرد: بر اساس این دستورالعمل بین المللی، اندازه گیری ها و محاسبات در کشور ما نیز همچون سایر کشورهای انجام و شاخص آلودگی هوا اعلام می شود.

متصدی اضافه کرد که براساس دستورالعمل بین المللی در کشور ما مشابه بقیه کشورهای دنیا شاخص "صفر تا 50" شرایط پاک، "50 تا 100" شرایط سالم، "100 تا 150" ناسالم است که "100 تا 150" برای گروه های حساس ناسالم و "100 تا 200" برای همه گروه ها ناسالم است و "200 به بالا " هم شرایط اضطرار است. همچنین شاخص " به بالا" نیز شرایط فوق غیر بهداشتی و فوق ناسالم را نشان می دهد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1