دیدار سلطانی فر با رئیس جمهوری تونس

13 دسامبر 2015 - 12:40 dsfr.ir/bh2f2

دیدار سلطانی فر با رئیس جمهوری تونس
میراث آریا
دیدار مسعود ‎سلطانی فر با رئیس جمهوری تونس

در دیدار با رئیس جمهوری تونس؛ سلطانی فر گفت: برای گسترش روابط با کشور تونس هیچ محدودیتی نداریم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای گسترش روابط با کشور تونس نداریم، گفت: همه دستگاه های اجرایی و وزارت خانه ها تلاش لازم را برای گسترش روابط با کشور تونس در همه ابعاد دارند.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، «مسعود ‎سلطانی فر» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با «محمد الباجی قائد السبسی» رئیس جمهور تونس دیدار و گفت و گو کرد و پیام شفاهی حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان را به وی تقدیم نمود.

‎سلطانی فر در این دیدار اظهار داشت: من حامل سلام گرم دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان هستم و با توجه به دعوت کتبی قبلی ایشان از شما برای سفر به ایران، امیدوارم به زودی میزبان شما در کشور ایران باشیم.

‎وی افزود: تونس به عنوان کشوری که پرچمدار نهضت تحول خواهی در کشورهای عربی به شمار می رود و توانسته انتقال قدرت را به صورت دمکراتیک انجام بدهد، قابل تحسین است. کسب جایزه صلح نوبل توسط کمیته چهارجانبه صلح را به دولت و ملت تونس تبریک می گویم و این یک افتخار بزرگ برای جهان اسلام و همه ملت های مسلمان است و امیدوارم این موفقیت ها در عرصه های مختلف ادامه داشته باشد.

‎سلطانی فر در ادامه با اظهار تاسف و محکوم نمودن اقدامات اخیر تروریستی گروه های خشونت طلب تصریح کرد: فکر می کنیم که بایستی اراده همه کشورها با همکاری یکدیگر معطوف به مقابله با این گروه های خشونت طلب باشد.

‎وی افزود: در بخش گردشگری با توجه به مذاکرات خوبی که با وزیر گردشگری تونس داشتیم، ما ظرفیت های متقابل خیلی خوبی در دو کشور داریم و باید برای استفاده بهتر از این جاذبه ها، همکاری های بیشتری با هم داشته باشیم. بعد از مذاکرات طولانی که انجام شد ما با وزیر گردشگری تونس دو سند همکاری را که چارچوب روابط گردشگری دو کشور را مشخص می کند، به امضا رساندیم.

‎سلطانی فر گفت: با امضا توافقنامه وین و اجرایی شدن محتوای آن و لغو تحریم ها که در آینده نزدیک انجام خواهد شد، امیدواریم بتوانیم با برطرف کردن مشکلات، از ظرفیت ها و امکاناتمان بهتر استفاده کنیم. ما در این مذاکرات دو هدف عمده را دنبال می کردیم، یکی حفظ حقوق هسته ای مان و دیگری لغو تحریم ها که با تلاشی که انجام شد و عنایت خداوند و مدیریتی که در فرآیند مذاکرات انجام شد خوشبختانه ما توانستیم به هر دو هدفمان برسیم.

‎سلطانی فر خطاب به رئیس جمهور تونس گفت: برای گسترش روابط با تونس هیچ محدودیتی نداریم و حسن روحانی رئیس جمهوری دستور داده اند که در همه ابعاد، همه دستگاه های اجرایی و وزارت خانه ها تلاش لازم را برای گسترش روابط با تونس داشته باشند.

‎«محمد الباجی قائد السبسی» رئیس جمهوری تونس نیز در این دیدار اظهار داشت: تونس نیز هیچ مانعی برای توسعه روابط با ایران ندارد، ما شرایط ایران را می دانیم و اطلاع داریم که شما در شرایط سختی به سر می بردید و اهمیت این مذاکرات را نیز درک می کنیم و خدا را شکر که شما در این مذاکرات به نتایج مورد نظر رسیده اید.

‎وی ضمن تشکر از دعوت حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران از او برای سفر به ایران گفت: شرایط منطقه از جمله در عراق، سوریه و یمن تغییر کرده است. ما امروزه شاهد دخالت کشورهای دیگر در امور داخلی منطقه هستیم و به طور مثال مسایل سوریه باید در داخل این کشور یا حداکثر با همکاری کشورهای همسایه یا منطقه همجوار آن حل می شد.

وی تاکید کرد که با وجود چند صد کیلومتر مرز در تونس، این کشور امن است و معتقدیم کشورهای منطقه باید مسایل خود را به طور داخلی حل و فصل کنند.

‎‎گفتنی است در این دیدار «سلمی اللومی الرقیق» وزیر گردشگری و صنایع دستی تونس و «مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری سازمان و «مصطفی بروجردی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس نیز حضور داشتند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1