ضرورت کمک 100 میلیارد دلاری به کشورهای در حال توسعه برای جلوگیری از گرمایش زمین

1 دسامبر 2015 - 16:20 dsfr.ir/164cw

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل

دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه در پاریس گفت: کشورهای ثروتمند جهان باید برای سرمایه گذاری های زیست محیطی و جلوگیری از گرمایش زمین، 100 میلیارد دلار به کشورهای در حال توسعه کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بان کی مون در سخنرانی افتتاحیه اجلاس جهانی آب و هوا در پاریس (COP21) تاکید کرد کشورهای توسعه یافته، مسئول کمک و رشد کشورهای کمتر توسعه یافته هستند.

دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد میانگین دمای زمین تا کنون 1.5 درجه افزایش یافته است و برای جلوگیری از رسیدن این افزایش به 2 درجه، باید اقدام های فوری صورت بگیرد. وی با اشاره به اینکه هدف های نشست آب و هوایی پاریس پیشتر اعلام شده است، گفت: در این نشست، نقشه راه برای دستیابی به هدف ها تنظیم خواهد شد.

بان کی مون تاکید کرد تصمیم هایی که در این نشست گرفته می شود، باید انعطاف پذیر باشد و راهکارهای مربوط به هر کشور با شرایط آن کشور هماهنگ باشد. وی از هماهنگی میان «راهکار و شرایط هر کشور» به عنوان ارزشی یاد کرد که جامعه جهانی برای کشورها قائل است.

دبیرکل سازمان ملل متحد سرمایه گذاری شرکت ها را روی انرژی های پاک و تجدیدپذیر خواستار شد و خطاب به مقام های سیاسی کشورها گفت: از شما انتظار می رود موقعیت و جایگاه رهبری را از خود نشان دهید و در این لحظات تاریخی، تصمیمی تاریخی بگیرید که به آینده جهان کمک کند.

کنفرانس آب و هوایی پاریس موسوم به «کُپ 21» (COP21) امروز (دوشنبه) با یک دقیقه سکوت به یاد قربانیان حملات تروریستی 13 نوامبر (22 ابان) پاریس و با حضور 150 نفر از سران کشورهای مختلف جهان فعالیت خود را آغاز کرد.

در این کنفرانس پاریس دستیابی به توافقی جهانی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای که منجر به آلودگی هوا و گرم شدن کره زمین می شود، مدنظر است.

این همایش به دلیل حمله های تروریستی 13 نوامبر (22 آبان) در پاریس که به کشته شدن 130 نفر و زخمی شدن بیش از 350 نفر منجر شد، تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود. 

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1