در اولین کنگره بین المللی تخصصی صلح سبز مطرح شد:

جایی که درخت کم است، خشونت زیادتر است

29 نوامبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/x42sy

جایی که درخت کم است، خشونت زیادتر است
gpcongress.ir
پوستر کنگره صلح سبز

اولین کنگره بین المللی و دومین کنگره تخصصی صلح سبز روز جمعه 6 آذرماه 94 در مرکز همایش های کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، این همایش که با حضور مسئولان، هنرمندان و فعالان محیط زیست برگزاری شد به موضوع تخصصی «صلح سبز» با محوریت سیاست های کلی زیست محیطی نظام پرداخت. این همایش با حضور میهمانانی از کشورهای هند، چین، ژاپن، روسیه، بلاروس، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، لبنان و سنگال برگزار شد.

این کنگره شامل سخنرانی و مقالاتی در مورد محورهای زیر بود؛ تأثیر فرهنگ و زبان پارسی در گسترش صلح، صلح و حقوق سیاره، کتاب و صلح، اقتصاد مقاومتی، سبک زندگی و محیط زیست، جایگاه صلح در مناسبات بین الملل، محیط زیست صنعت و اقتصاد، صلح مردمان بومی و امنیت غذایی، حرمت حیات در آیینه اسلام، جامعه مدنی محیط زیست و سیاست، صلح و بشقاب غذا، صلح و آسیب های اجتماعی. همچنین این همایش شاهد حضور سایر سازمان های مردم نهاد محیط زیستی و اجتماعی از جمله جمعیت امام علی، گروه حمایت از حیوانات دماوند، کوهنوردان گیاهخوار ایران و انجمن ارزیابی محیط زیست ایران و سازمان مردم نهاد درختکاران شرکت کردند.

بابک توتونچی دبیر این کنگره در سخنرانی خود ابراز امیدواری کرد که این کنگره بتواند سبب گردهمایی کسانی شود که مساله محیط زیست دغدغه مهم زندگی آن هاست.

توتونچی در نشستی با اصحاب رسانه ها در پاسخ به این سئوال که انتظار دارید این همایش چه تاثیر عملی ایجاد کند گفت: جهان سوم همایش زده است و بیشتر همایش ها در واقع، نمایش است. اما هدف ما از برگزاری چنین کنگره های گردهم آوردن افرادی است که با ما در مساله حفظ و حراست از محیط زیست همدل هستند. ما انتظار داشتیم که سال به سال، به قدر و اندازه ای رشد داشته باشیم. اما به حمدالله رشد امسال را می توان نسبت به سال قبل، رشدی ده برابری ارزیابی کرد. که این مساله جای خوشحالی و شکرگذاری دارد.

توتونچی با بیان اینکه جایی که درخت کم است، خشونت زیادتر است؛ اضافه کرد: آرمان جامعه مدنی این است که دولت ها کوچک تر باشد. همچنین ما بتوانیم مردم را درگیر توسعه پایدار و پیشرفت کنیم. اگر ما نتوانیم مردم را درگیر مسائل محیط زیستی کنیم آن ها به سراغ برنامه های دیگر می روند. ما انتظار داریم این برنامه ها مردم را از لحاظ سبک زندگی سالم که به سبک زندگی ایرانی اسلامی نزدیک است، آشنا‌تر کرده و پیوند بیشتری دهد.

او همچنین در بخشی انتقادی از سخنانش اشاره داشت که زمانی موضوع محیط زیست به سامان می رسد که مسئولین ما در این حوزه در سازمان خودشان به محیط زیست اهمیت بدهند.

توتونچی اضافه کرد: صلح سبز این دکترین را مطرح می کند که زمانی می توانید صلح را در بیرون ایجاد کنید که در درون و معنویت درونی بتوانید به صلح رسیده باشید. صلحی که در بیرون می خواهد ایجاد شود باید از درون ما سرچشمه گرفته باشد.

پارسی نیز به عنوان مدیر شورای هماهنگی این کنگره سیاست های پانزده گانه مقام معظم رهبری در خصوص محیط زیست را تبیین و به بیان محورهای برگزاری این همایش پرداخت که تلاش می کرد سیاست های نظام در این حوزه را مدنظر قرار دهد.

یکی از نکات برجسته این همایش، تاکید ویژه بر آشتی با طبیعت و صلح است. به اعتقاد مسئول برگزاری این کنگره در نهاد فرهنگ ایرانی و حتی جهانی، آشتی و صلح با طبیعت، محیط زیست و حتی حیوانات است. اما متاسفانه این فرهنگ در میان ما گم شده است و انسان امروزی به دنبال گم گشده خود می گردد.

بابک توتونچی در این باره توضیح داد: یکی از مهم ترین آفت های جهان امروز صنعت دامپروری است. صنعتی که روز به روز انسان رابه دام ها و غذاهای حاصل از آن وابسته تر می کند. شیرهای تولید شده امروز خواص شیر واقعی را ندارند. اما سبک زندگی امروزی ما را وادار کرده به جای تامین کلسیم از بادام به ناچار از همین شیر‌ها استفاده کنیم. هورمون هایی که برای تولید مرغ ها به کار می رود امراض زیادی را ایجاد کرده که این هم ناشی از سبک زندگی غلط ماست.

در این همایش همچنین آیین گشایش نمایشگاه «جان جهان» که مجموعه ای از آثار «خسرو اشتری» هنرمند و گرافیست فعال حوزه صلح، محیط و حیوانات است، با حضور هنرمندان کشور و فعالان محیط زیست برگزار شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1