15 اکتبر 2019 - 06:59

زمستان و لزوم حمایت از حیوانات بی سرپناه

25 نوامبر 2015 - 08:00 dsfr.ir/837n9

زمستان و لزوم حمایت از حیوانات بی سرپناه
امیرحسین آل نوری
پرنده ای گرسنه در هوای سرد زمستان

با آغاز فصل سرما و باریدن ستاره های برف از آسمان پرنده های هزار و یک رنگ و کبک هایی که از فرط بی پناهی سر خود را در برف فرو کرده و برف نیز سخاوتمندانه با گرمای محبت خویش پذیرای آنهاست، اما دریغ از اندکی رحم و مروت از سوی شکارچیان ناجوانمردی که بجای دانه و پناه، سینه لرزانش را با گلوله هدف قرار می دهند.

در این هنگام صدای ناهنجار شلیک گلوله آرامش کوهستان زمستانی را برهم زده و چیزی جز پرهای لطیف از تن جدا شده که در آسمان می گریند و ضربان قلب آهوان رمیده از گله که اشک خونین آسمان را جاری می کنند، لعن و نفرین و وعده انتقام از سوی آسمان در لحظه جان دادن موجودی بی آزار را در پی نخواهد داشت و چه ناجوانمردانه پلنگ و گرگ گرسنه و امان بریده از ارتفاعات را در حوالی روستاها به جرم پناه آوردن به ما انسان ها و ناگزیر مرغ و خروسی را به عنوان رهایی از مرگ، طعام  قرار دادن می کشیم و خرسند از آنیم که برای بزغاله ها و جوجه هایی که اندیشه بزرگ شدن و به سیخ و دندان کشیدن شان را در سر می پرورانیم.

عاشقانه و دلسوزانه علوفه و دانه می پاشیم و مکبرانه دم از مهربانی و زبان بستگی شان می زنیم غافل از اینکه زبان بستگی معطوف به چهارپایان و حیوانات اهلی خانگی که در قبال  پناه و آب و دانه از آنها گوشت و شیر و تخم مرغ می خواهیم نمی باشد، باز هم سرما آغاز شد و دیدن گربه های گرسنه ای که در باران و برف و سرما زیر ماشین ها به امید رحم و مروت انسان ها با چشمانی ملتمسانه امید به حمایت دارند دل هر انسانی را به درد می آورد.

با همه این تفاسیر حضور گروه های مختلف حامی حیوانات بیش از هر زمان دیگری محسوس می شود چرا که باید با نگاهی متفاوت به مخلوقات پروردگار و ارزش قائل بودن برای یک مور تا یک شیر از هیچ کوششی دریغ نکنند و زمستان امسال جانانه به کمک محیط زیست و طبیعت این دیار بیایند تا با گرمای محبت شان ترس یخ زده از بی سرپناهی و گرسنگی را در وجود این زبان بستگان ذوب کنند و نگذارند سرمای زمستان آهی سرد از دهان این حیوانات بی سرپناه در بیاورد.

اینجاست که با شروع فصل سرد و هجوم حیوانات وحشی و بی سرپناه به حوالی  روستاها و جاده ها باید نحوه مراقبت از خود و این حیوانات بی پناه را بدانیم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خرم آباد در این خصوص گفت: با توجه به  سرد شدن هوا  و بارش های مکرر برف در ارتفاعات و زیستگاه های حیوانات شاهد هجوم حیوانات وحشی گرسنه به مجاورت روستاها هستیم که لازم است روستاییان تدابیر امنیتی خاص را برای مراقبت از خود و دام هایشان در نظر بگیرند.

کامران فرمان پور اظهار داشت: دخالت های انسان مثل بر هم زدن تعادل صید و صیادی، تخریب زیستگاه های اخیر این جانوران وحشی را مورد تهدید جدی قرار داده است، لذا این جانوران جهت تأمین غذا به اجبار به حاشیه زیستگاه هایشان که همان مراکز جمعیتی انسان ها مثل روستا می باشد تردد می نمایند.

وی تصریح کرد: در چنین مواقعی برخی افراد یا به خاطر ترس از نام حیوان و یا بخاطر سودجویی مبادرت به شکار و آسیب رساندن به این جانوران وحشی می نمایند.

فرمان پور با اشاره به جانورانی مثل کل و بز، گرگ، خرس و پلنگ گفت: تمامی این موجودات سرمایه های طبیعی ما هستند و سهل انگاری در برابر آن ها عقوبت الهی را در پیش خواهد داشت. در بیشتر موارد گرفتن جان حیوانات، برای برخی افراد سودجو صرفأ جنبه تفریحی دارد با این وجود در فصل سرد زمستان شاهد شکارچیانی هستیم که به وفور در کمین حیات وحش قرار می گیرند و برایشان شکار کبک و پلنگ معنا و مفهومی ندارد فقط می آیند تا طبیعت را به هر بهایی از بین ببرند.

وی افزود: حیوانات وحشی با بارش شدید برف در ارتفاعات و برودت هوا برای فرار از شرایط سخت اقلیمی به مناطق کم ارتفاع و عاری از برف که آب و غذا در اختیارشان است کوچ می کنند که گاهأ مورد بی مهری ما انسان ها قرار می گیرند و افراد سودجو نیز در هنگام بارش برف با حضور در دامنه کوه ها و دشت های اطراف به شکار بی رویه حیات وحش می پردازند و فرصتی را که طبیعت برای بازیابی طبیعت خسته ایجاد کرده است به جهنمی برای حیوانات وحشی تبدیل می کنند.

کامران فرمان پور افزود: در چنین شرایطی که حیوانات برای تهیه خوراک و آب با مشکل جدی مواجه هستند مردم باید با طبیعت همکاری کنند و اگر خوراک و آب را برای حیوانات تهیه نمی کنند حداقل با شکار موجب رمیده شدن حیوانات به سمت ارتفاعات و تلف شدن شان از سرما نشوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خرم آباد از برخورد شدید محیط بانان با افراد خاطی خبر داد و گفت: شکارچیان تنها می توانند در قالب مجوزها و شرایط خاص، اقدام به شکار کنند و در خارج از چارچوب و قوانین خلاف مقررات محسوب می شود و فرد خاطی دستگیر و مجازات خواهد شد.

وی همچنین از مردم خواست نهایت همکاری را با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خرم آباد داشته باشند و با مشاهده حیوانات وحشی در محیط اطراف زندگی شان موارد را با محیط زیست در میان بگذارند.

فرمان پور از تمام  دهیاری ها و شوراهای روستا در شهرستان خرم آباد خواست تا نکات زیست محیطی لازم  در این خصوص را به دامداران و روستاییان متذکر شوند تا مانع شکارحیوانات گرسنه و بی سرپناه شوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خرم آباد عنوان داشت: در این راستا اداره محیط زیست شهرستان خرم آباد با کمک کارشناسان خود اقدام به برگزاری آموزش روستاییان و جوامع محلی در  اطراف مناطق و زیستگاه های حیات وحش نموده است. محیط بانان و گشت اجرایی این اداره نیز در این زیستگاه ها بطور مداوم در حال کنترل و گشت زنی شبانه روزی می باشند.

فرمان پور در پایان از مردم خواست تا در صورت مشاهده و بروز چنین اتفاقاتی سریعأ موضوع را جهت بررسی و اقدام به  سامانه 1540 محیط زیست اطلاع رسانی نمایند.

این نوشته توسط بهارک الوندیان نوشته و در سایت زیست بوم منتشر شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1