4 ژوئیه 2020 - 08:01

کشفیات جدید پارینه سنگی در هلیلان ایلام

22 نوامبر 2015 - 10:20 dsfr.ir/ss2p3

کشفیات جدید پارینه سنگی در هلیلان ایلام
خبرگزاری ایرنا
منطقه هلیلان در حاشیه رودخانه سیمره در شمال شرق ایلام واقع شده است

سرپرست هیات کاوش منطقه هلیلان ایلام گفت: شمار زیادی از مکان های مربوط به ادوار پارینه سنگی و فراپارینه سنگی در ناحیه هلیلان در حاشیه رودخانه سیمره در شمال شرق ایلام کشف شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، داود داودی افزود: مهم ترین اهداف این بررسی شناسایی محوطه های پارینه سنگی در ارتباط با خصوصیات توپوگرافی هر محوطه، محیط پیرامون و آسیب شناسی محوطه است. این کاوش ها در واقع بازنگری بررسی های صورت گرفت توسط تیم دانمارکی به سرپرستی پدر موتنسن در دودهه آخر پیش از انقلاب است.

داودی از دیگر اهداف این مطالعات را تعریف کاربری محوطه های پارینه سنگی، گونه شناسی و طبقه بندی مصنوعات سنگی، گاهنگاری نسبی منطقه در ارتباط با فازهای مختلف دوره پارینه سنگی، تهیه نقشه پارینه سنگی منطقه و بررسی میزان اهمیت دوره پارینه سنگی هلیلان نسبت به پارینه سنگی ایران و غرب آسیا عنوان کرد. آثار کشف شده اهمیت بیش از پیش این ناحیه مهم فرهنگی در غرب ایران را ثابت می کند.

بررسی های هیات دانمارکی در پیش از انقلاب منجر به کشف و معرفی 24 مکان پارینه سنگی در این ناحیه شد. این هیات در غارهای مرگرگه لان و مر روس اقدام به گمانه زنی کرد.

در سال های 91 و 92 هیاتی به سرپرستی داود داودی ضمن بازدید از محوطه های پارینه سنگی هلیلان به نتایجی متفاوت با آنچه دانمارکی ها به دست آورده بودند، دست یافت که نتایج این تحقیقات را در مقالات بین المللی منتشر کرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مجوز کاوش در منطقه هلیلان توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در آبان ماه 94 صادر شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1