29 آوریل 2021 - 05:56

جریمه شکار پلنگ ایرانی 20 برابر شد

17 نوامبر 2015 - 10:10 dsfr.ir/gw7sp

جریمه شکار پلنگ ایرانی 20 برابر شد
p30day.com
20 برابر شدن جریمه شکار پلنگ شاید راهکاری برای جلوگیری از انقراض این گونه با ارزش جانوری در ایران باشد

به منظور حفاظت از حیات وحش جریمه شکار پلنگ ایرانی 20 برابر شده است.

"رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور"

معصومه ابتکار در دیدار با مقامات قضایی استان فارس اظهار داشت: تصمیم 20 برابر شدن شکار پلنگ ایرانی در شورای عالی محیط زیست کشور تصویب شده است. شورای عالی محیط زیست کشور برای سایر جانداران حیات وحش، میزان جریمه را به پنج برابر نسبت به گذشته افزایش داده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین گفت: هم اکنون 11 درصد از مساحت کشور تحت حفاظت ما است که باید این مقدار به 16 درصد برسد. وی با تأکید بر آموزش قضایی محیط بانان خاطرنشان کرد: با دستورالعمل های جدیدی که برای ضابطان قضایی صادر شده، سال گذشته 850 محیط بان در این دوره ها شرکت کردند. هرچه دسترسی کارکنان حفاظت محیط زیست به روزآمدترین اطلاعات حوزه خود افزایش یابد، کارایی آنان بیشتر می شود.

جریمه نقدی قبلی شکار پلنگ ایرانی 5 میلیون تومان بود که اکنون به 100 میلیون تومان رسیده است.

به گزارش آفتاب؛ معاون رئیس جمهور با اشاره به 115 شهید محیط بان کشور گفت: 22 نفر از این تعداد در استان فارس شهید شده اند و افزونی شمار این شهدا به دلیل درگیری های پیشین با متخلفان است.

وی همچنین یادآور شد: هم اکنون چهار لایحه مهم محیط زیست برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه شده که شامل لایحه هوای پاک، لایحه حفاظت از خاک، لایحه حفاظت از تالاب ها و لایحه ارزیابی زیست محیطی است که سازمان حفاظت از محیط زیست به این قوانین نیاز دارد.

ابتکار اظهار داشت: 240 هکتار از اراضی مناطق حفاظت شده فارس آزادسازی شده و مشابه این اقدام در استان های مازندران، تهران، هرمزگان و برخی استان ها انجام گرفته است.

1