ساماندهی محوطه آرامگاه ملاحسن کاشی در سلطانیه

16 نوامبر 2015 - 16:50 dsfr.ir/o11jl

ساماندهی محوطه آرامگاه ملاحسن کاشی در سلطانیه
میراث آریا
محوطه آرامگاه ملاحسن کاشی در زنجان

معاون میراث فرهنگی با اعلام این خبر گفت: عملیات سنگ فرش و محوطه سازی آرامگاه ملاحسن کاشی در سلطانیه این مجموعه تاریخی-فرهنگی از مسیر دسترسی مناسبی در داخل محوطه برخوردار نبوده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان؛ مهرداد عسگریان معاون میراث فرهنگی این اداره کل افزود: با توجه به طراحی های انجام گرفته عملیات ساماندهی محوطه و سنگ فرش مسیر دسترسی به مقبره با سنگ متناسب با ویژگی های اقلیمی منطقه اجراء شده است.

شایان ذکر است، در انتخاب مسیر بازدید چند روش در تشخیص مناسب ترین مسیر بازدید در محوطه های تاریخی وجود دارد که از آن جمله می توان به احیای مسیر تردد منطبق بر اصالت تاریخی ورودی قدیمی خود بنا با رعایت تمهیدات حفاظتی و مرمتی؛ ایجاد مسیر بازدید بر اساس مسیرهای پر تردد انتخابی توسط گردشگران، خواناسازی و بازسازی می شود؛ به منظور فراهم کردن مسیرهای بازدید مناسب و ایجاد تمهیدات بازدید کامل از اثر و بخش های مختلف و چشم اندازهای متنوع از محوطه و آثار مسیرهای مطالعه شده ساماندهی می شود تا بازدید کنندگان با خوانا شدن مسیر تردد از چشم اندازهای مناسب محوطه و بنا را مشاهده و بازدید کنند، همچنین باید به ایمن سازی برای بازدید گردشگران از محوطه و پیشگیری از تردد بی مورد در محوطه های کاوش نشده نیز موضوع با اهمیت است که باید به آن توجه کرد.

عسگریان یادآور شد: پروژه ساماندهی محوطه آرامگاه ملاحسن کاشی و مرمت آن در صورت تحقق اعتبارات مورد نیاز بصورت مداوم در برنامه میان مدت اداره کل انجام می شود.

این مقام مسئول اظهار داشت: در عملیات اجرایی محوطه سازی 800 متر مربع از سطح معابر دسترسی در محوطه سنگ فرش شد که در کیفیت بازدید و چشم انداز محوطه تاثیر بسزایی به همراه داشته است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1